10 Kasım’da Ziyaret Edebileceğiniz Yerler

10 Kasım; Dünya tarihinin onun gibi birini sadece bir kez tanıklık etme fırsatı bulduğu, ülkemizin kurucusu, kurtarıcısı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Dünya’ya gözlerini kapadığı gün. Kalplerimizde yaşattığımız Ata’mızı bu günde anmak, kabrini, müzelerini ziyaret etmek de bizim görevimiz. İşte 10 Kasım’da ziyaret edebileceğiniz yerler:

Anıtkabir

Listemizin ilk sırasında tabii ki de her yıl milyonlarca kişinin ziyaret ettiği, Ata’mızın naaşının bulunduğu Anıtkabir yer alıyor. Atatürk dışında İsmet İnönü’nün de mezarının bulunduğu Anıtkabir; 120.000 m² lik bir alanı kaplamaktadır ve Aslanlı Yol, Tören Meydanı ve Mozole bölümlerinden oluşmaktadır. Ayrıca Barış Parkı’nı Dünya’nın dört bir yanından getirilmiş fidanlar süslemektedir. Ankara otobüs bileti ile Anıtkabir’i ziyaret edebilirsiniz.

Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi Müzesi

Ankara’nın Altındağ ilçesinin Ulus Meydanı’nda bulunan 1. Türkiye Büyük Millet Meclisi, adı üzerinde Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Millet Meclisi olma özelliğini taşımaktadır.  23 Nisan 1920’de açılan Meclis, 23 Nisan 1961 tarihinde müzeye çevrilmiş ve halkın ziyaretine açılmıştır. Daha sonra restorasyon çalışmaları yapılmış ve 1981 yılında Kurtuluş Savaşı Müzesi adıyla tekrar ziyarete açılmıştır.

Müzede Türk Cumhuriyet Tarihi’ne ait Sevr ve Lozan Anlaşmaları gibi çok önemli belgeler, başbakanlara ve bakanlara ait eserler, Büyük Taaruz hatıraları ve bunlar gibi birçok tarihi eser, belge sergilenmektedir.

İkinci Türkiye Büyük Millet Meclisi Müzesi

Listemizin üçüncü sırasında yine Ankara’nın Altındağ ilçesinin Ulus semtinde bulunan, 1924-1960 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi faaliyetlerinin gerçekleştirildiği 2.TBMM müzesi yer alıyor. Atatürk ilke ve inkılaplarının gerçekleştirildiği bu bina 1960 Darbesi’ne kadar işlevini sürdürmüştür. Daha sonra binanın ön kısmının Cumhuriyet Müzesi adıyla müzeye çevrilmesi kararı alınmıştır ve 30 Ekim 1981 tarihinde Cumhuriyet Müzesi ziyarete açılmıştır. Uzun süre kapatılıp, restore edilip tekrar ziyarete açılan müze son haliyle 29 Ekim 2008 yılında ziyarete tekrar açılmıştır.

Müzede ilk üç cumhurbaşkanı dönemini yansıtan önemli eserler, kanunlar, kararlar sergilenmektedir.

Dolmabahçe Sarayı

Listemizin son sırasında İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde bulunan Dolmabahçe Sarayı yer alıyor. Cumhuriyet ilan edildikten sonra Atatürk’ün İstanbul’da bulunan Cumhurbaşkanlığı Konutu olan Dolmabahçe sarayı aynı zamanda Atatürk’ün dünyaya gözlerini kapadığı yer olma özelliğini de taşıyor. Dolayısıyla 10 Kasım’da bu sarayı ziyaret etmek mantıklı bir hareket olacaktır.

Biletall.com’dan En Ucuz İstanbul Uçak Biletini Bul »

 

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.