Aşırı Sıcak Havalarda Rahat Uyumak İçin Ne Yapılabilir?

Rahat ve verimli bir uyku gün içindeki faaliyetlerimizi güzel bir şekilde yapmamız için çok önemlidir. Ancak yaz aylarında, özellikle sıcak ve rutubetli günlerde uyku uyumanın çok zor hatta neredeyse imkânsız olduğu söylenebilir. Ancak yine de daha rahat bir uyku için alabileceğiniz bazı önlemler mevcut. Uzmanlar bu önlemlerin kişinin uyumasını büyük oranda kolaylaştıracağını söylemektedir. Siz de sıcak aylarda uyku problemi yaşıyorsanız, sizi rahatlatacak bu önlemlere bakabilir ve birçoğunu uygulayabilirsiniz.

Dikkatli Klima Kullanın

Her şeyden önce mümkün olduğunca havadar bir yerde uyumanız gerekmektedir. Sıcağa hassas kimselerin çok sıcak olan yatak odalarında klima kullanmayı değerlendirmeleri yerinde olur. Bilinenin aksine, dikkatli kullanılan klimalar hastalıklara yol açmamaktadır. Doğru klima kullanımı hem sıcaklığı azaltacak, hem de size büyük oranda bir konfor ve rahatlama sağlayacaktır. Sıcak havalarda uyumanın en etkili yollarından biri de soğuk su ile duş almak ve yatağa havlunuz ile bir süre uzanmaktır. Bu sürede vücut sıcaklığınız uzun bir süre düşük kalacaktır ve bu da size rahat uyumak için yardımcı olacaktır.

klima

Spor Yapın ve Dengeli Beslenin

Ayrıca gün içinde stresten kaçınmak, spor yapmak, dengeli beslenmek, sigarayı bırakmak, çay ve kahveyi azaltmak da yine uzmanlarca rahat uyku için verilen önerilerdendir. Çarşaf, yastık kılıfı ve pikelerin pamuklu olması da rahat uyku için önemli detaylardandır. Özellikle de yastıkların dolgu maddelerinin hava akımına izin veren doğal veya bu iş için özel üretilmiş sentetik maddelerden olmasına dikkat edilmelidir. Bu sayede yastıklar hava akımı yapabilecek ve çok ısınma yapmayacaktır. Ayrıca yatağın boyutu da çok önemlidir. Küçük yataklar tercih edilmemelidir. Uzmanlara göre en az 180×240 cm boyutlarında yataklar tercih edilmelidir.

Gürültüyü Uzaklaştırın

Gürültü de sadece yaz aylarında değil her daim insanın rahat uykusunu engelleyen etmenlerden biridir. Bu hususta  Sokak gürültüsünü engellemek ya da bu gürültüden uzak bir yerde yatmak, sesli cihazları yatak odasından çıkarmak gibi önlemler rahat uyku uyumanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca yaz aylarında gece yenen yemeklere de dikkat etmekte büyük yarar vardır. Yemek ile uyku arasına en az üç saat koymak gerekmektedir. Ayrıca aşırı yağlı ve şekerli yiyecekler uyutmaz. Sıcak havada hafif yiyecekler yenmesi de rahat uyku için son derece önemlidir.

isiklari-kapatin

Işık ve elektrikli cihazlar da rahat uyku için olumsuzluk oluşturmaktadır. Yatmadan önce hepsinin kapatılması ve perdelerin çekilmesi gerekmektedir. Çünkü ışık uykuya engel olmaktadır. Elektronik cihazlar, hatta gece lambası dahi sıcaklığı arttırır. Bu sebepten ötürü hepsinin kapatılması gerekmektedir.

İçeceklere Dikkat Edin

Yatmaya yakın alkollü içkiden kaçınılması gerekmektedir. Çünkü az miktarda alkol insanı gevşeterek uyumasını kolaylaştırabilirse de fazlası mutlaka uyku kalitesini bozmakta, sabah ise yeni güne geç ve güç başlamaya neden olmaktadır. Diğer bir uyumayı kolaylaştırıcı husus ise ısı yalıtımıdır. Isı yalıtımlı mekânlar kışın sıcak, yazınsa serin olmaktadır. Ayrıca yalıtım ile soğutma cihazlarının harcadığı enerji de yüzde 50 azalmaktadır. Yaz aylarında insanlarda yoğun bir terleme olmaktadır. Terleme, su ve elektrolit kaybına yol açmaktadır. Sıcakta serinlemek ve bu kayıpları karşılamak için bol su içmelisiniz. Uzmanlara göre yetişkin bir bireyin günlük ihtiyacı 1,5 litredir. Ve bu su ihtiyacının karşılanması vücut fonksiyonları için çok önemlidir.

sicak-havalarda-uyku

Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere pek çok insan özellikle yaz aylarında yoğun uyku problemleri çekmektedir. Eğer siz de uyku problemi çekiyorsanız, rahat bir uykuya hasret kaldıysanız yazımızda bahsi geçen önlemleri denemelisiniz. Uyumanız büyük oranda kolaylaşırken aynı zamanda daha deliksiz ve verimli olacaktır. Bu da gün içindeki performansınızı etkileyecektir.

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın