Büyükada’da Yapılabilecek Aktiviteler

Havaların ısınmasıyla beraber kendinize daha fazla zaman ayırmak istemeniz doğaldır. Güzel bir gezinti, keyifli bir yemek ve doğa ile iç içe olmak için için yer arayışına girdiyseniz eğer Büyükada oldukça iyi bir seçim olacaktır. Eğer daha önce gitmediyseniz “Neden buraya daha önce gelmedim” diyip pişman olabileceğiniz bu güzel yerde bazı aktiviteler vardır ki yapmadan döndüğünüzde aklınızın kalması kesindir. Bu yüzden Büyükada’ya gitmeden önce yapacaklarınızı planlarsanız hem zamanınızı iyi değerlendirmiş hem de Büyükada’nın tadını tam olarak çıkartmış olursunuz.

Büyükada’ya gittiğinizde mutlaka yapmanız gereken beş aktivite şu şekildedir:

1. Ada Kahvaltısı Yapmadan Büyükada’da Güne Başlamayın

Güne güzel bir şekilde başlamanın yolu kahvaltı yapmaktan geçmektedir. Tabi bu kahvaltıda büyük adada yapılan ada kahvaltısı ise daha da güzel olacaktır. Adanın mis gibi havasında sıcacık çayınız da beraber yapacağınız kahvaltı sizi bütün gün adada yapacağınız aktivitelere hazırlayacaktır. Ada kahvaltısı için İstanbul uçak biletini hemen Biletall.com’dan satın alın.

2. Bisiklet Turu

Hem adayı gezmek hem de bunu özgürce yapmak istiyorsanız bisiklet turu doğru seçim olacaktır. Adanın yolları taşlık olduğu için bisiklet turu yaparken dikkatli olmanızı öneririz. Dikkatli bir şekilde bisiklet turu yaparken adanın temiz havasını ciğerlerinizi çekebilirsiniz. Özellikle gün doğarken ya da tam gün batımında yapılacak bisiklet turunun vereceği haz akıllardan çıkmayacak şekildedir. Adaya gittikten sonra herhangi bir yerden kiralayacağınız bisikletiniz ile tüm gün istediğiniz gibi özgürce gezebilirsiniz.

3. Aya Yorgi Tepesini ve Aya Yorgi Kilisesi’ni Görün

Büyük adaya gelip de Aya Yorgi’ye çıkmadan olmaz. İsterseniz bisikletiniz ile isterseniz de faytonla Aya Yorgi’ye çıkabilirsiniz. Aya Yorgi tepesi yüksekte kaldığı için yürüyerek çıkması zor olacaktır ve bu nedenle bisiklet ya da fayton tercih etmenizde fayda var. Ama illaki yürümek isterseniz de yürüyerek aya Yorgi tepesine çıkmak keyifli olacaktır. Aya Yorgi kilisesi mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Bu kilisede 23 Nisan- 24 Eylül tarihleri arasında dualar yapılmaktadır. Bu inançlara göre Aya Yorgi kilisesinde yapılan duanız kabul olursa Aya Yorgi kilisesine zeytinyağı bağışı yapmanız gerekir.

Biletall.com’dan İstanbul’a En Ucuz Uçak Biletini Bul »

4. Köşk Ziyaretleri

Birisi köşk mi dedi? Köşk denilince tabii ki akla Büyükada gelmektedir. Pek çok gösterişli köşk Büyükada’da yer almaktadır. Bunun nedeni ise zamanında bazı siyasetçilerin ve aydınların Büyük adaya sürgün edilmiş olmasıdır. Bu kişiler Büyükada’ya büyük köşkler yaptırmışlardır. İzzet Paşa Köşkü, Reşat Nuri Güntekin Köşkü bu görkemli köşkler arasındadır. Ayrıca köşkleri ziyaret edeceğiniz zaman yolunuzun üzerinde bulunan Hamidiye Camii ve Müslüman mezarlıklarını da görebilirsiniz.

5. Balık Yemeyi Unutmayın

Bütün gün gezip yorulduktan sonra iyi bir yemeği de hak ettiniz. Büyükada’da oldukça lezzetli yemekler yapan pek çok restoran bulunmaktadır. Büyükada’ya gelip de balık yemeden dönmek olmaz. Mükemmel Büyükada manzarası eşliğinde balığınızı afiyetle yiyebilirsiniz. İstanbul uçak bileti ile şehre gelirseniz mutlaka balık yemelisiniz.

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın