Doğu Ekspres Bileti Nasıl Alınır? Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları

Doğu Ekspresi 2016-2017 yılları arasında popülerleşmiş ve “Kars’a giderken Erzurum’dan Cağ kebabı yesek mi?” söylemi ile herkesi heveslendiren bir seyahat trendidir. Özellikle kar eşliğindeki manzaraları görmek için Aralık, Ocak ve Şubat aylarında seyahat edilir.

Doğu Ekspresi Nedir?

Doğu EkspresiAnkara ilimizden başlayıp, Kars‘a kadar TCDD (Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları) ile tren yolculuğu yapmanızı sağlayan bir eksprestir.

Doğu Ekspresi İstanbul – Kars arası olan eski hat, Yüksek Hızlı Tren (YHT) sayesinde kısaltılmış ve Doğu Ekspresi başlangıç noktası Ankara olmuştur.

Son dönemde iyice popülerleşmesi neticesinde Doğu Ekspresi tren bileti bulmak oldukça zorlaşmıştır.

Doğu Ekspresi ile seyahat ederken birbirinden harika manzaralara ve tarihi yapılara şahit olabilirsiniz. Fotoğraf çekmeyi, gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi seven birisiyseniz ve Doğu Ekspresi tren bileti bulmakta zorluk çekiyorsanız, kesinlikle aşağıdaki bilgilere göz atmalı ve Doğu Ekspresi için biletinizi şimdiden almalısınız!


Doğu Ekspresi Rota

Doğu Ekspresi isminden de anlaşıldığı üzere Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nden başlayıp, Doğu’ya kadar uzanan bir hattır. Doğu Ekspresi durakları ve güzergahı, Ankara – Kırıkkale – Kayseri – Sivas – Erzincan – Erzurum – Kars şeklindedir.

İstanbul’dan Doğu Ekspresi ile seyahat etmek isterseniz, İstanbul Pendik tren garından YHT (Yüksek Hızlı Tren) ile öncelikle Ankara Gar‘a gelmeli ve oradan da Kars‘a seyahat etmeniz gerekmektedir. İstanbul – Ankara YHT bilet seferlerini sorgulamak için tıklayınız.


Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları

Bilet fiyatları her sene güncellenmekle birlikte tek kişi için sandığınızdan da çok ucuz!

Doğu Ekspresi bilet fiyatları bazı koşulları sağlamanız durumda indirimli olabilmektedir. Hangi durumlarda bu indirimlerden yararlanacağınızı öğrenmek için yazımızın devamında yer alan“Doğu Ekspresi İndirimli Biletleri Nelerdir?” başlığını kontrol edebilirsiniz. Doğu Ekspresi bilet fiyatları (Ankara – Kars ) vagonlara göre şu şekildedir:

 • 2+1 Pulman Vagon: 48 TL,
 • Örtülü Kuşetli Vagon: 64 TL,
 • Yataklı Vagon: 117 TL.

En Güncel Doğu Ekspresi bilet fiyatları için Biletall.com Tren Bileti sayfamızdan nereden nereye alanında Ankara – Kars seçimi yaparak güncel Doğu Ekspresi bilet fiyatlarını görebilir, TCDD’den biletinizi satın alabilirsiniz.

Doğu Ekspresi Bileti Nasıl Alınır?

Doğu Ekspresi bileti almak ne yazık ki eskisi kadar kolay değildir. Bilhassa gençler arasında sosyal medyanın kullanımın artması ve Doğu Ekspresi’nin bu sosyal platformlar üzerinden iyice ünlenmesi neticesinde ekspres trend haline gelmiş ve Doğu Ekspresi tren bileti yoğun talep sebebiyle kara borsadan fahiş fiyatlara satılmaya başlamıştır. Tabi kara borsadan bu tür bir bilet satın alımı son derece riskli ve mantıklı olmayan bir davranıştır.

Doğu Ekspresi tren bileti satın alma noktasında elinizi son derece çabuk tutmalısınız zira biletler satışa çıktığı gece bitebiliyor.

Doğu Ekspresi Tren bileti için Biletall.com’dan kolaylıkla seferleri görüntüleyebilir, TCDD’nin web sitesinden ya da mobil uygulamasından bilet satın alabilirsiniz.

Doğu Ekspresi seyahatini İstanbul’dan başlayarak yapmak istiyorsanız, öncelikle YHT ile Ankara’ya bilet almanız gerekmektedir. İstanbul – Ankara yüksek hızlı tren bileti ve seferlerini listeleyip, satın almak için Biletall Tren Bileti  sayfasını ziyaret edin.

Doğu Ekspresi İndirimli Biletleri Nelerdir?

Doğu Ekspresi indirimli bilet kategorileri aşağıdaki gibidir:

 • Biletlerinizi alırken gidiş-dönüş noktalarınız tamamen aynıysa %15 indirim. (Örneğin: Ankara-Kars Kars-Ankara bileti almanız durumunda.)
 • 13-26 yaş arasındaki kişilere %20 “Genç” indirimi.
 • Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki öğretmenlere, yükseköğretim kuruluşlarında görevli öğretmenlere ve Türk uyruklu olup yabancı ülkelerde görev yapmakta olan öğretmenlere %20 indirim.
 • Türk Silahlı Kuvvetleri’nde çalışan subay, astsubay, askeri memurlara ve Nato askeri görevlilerine %20 indirim.
 • 12 kişi ve daha kalabalık gruplara %20 indirim.
 • 60-65 yaş arasındaki yolculara %20 indirim.
 • 65 yaş ve üstündeki yolcular için %50 indirim.
 • Yerli veya yabancı basın kart sahipleri kartlarını göstererek %20 indirim.
 • Çalışmakta olan TCDD personeli ve ailelerine(eşi ve çocukları), TCDD emeklilerine ve eşine %20 indirim.
 • 7-12 yaş çocuklara %50 indirim. Eğer çocuğunuz 7 yaşından küçükse ayrı bir koltuk talebinde bulunmadığınız sürece ücretsiz seyahat edebilir.

Doğu Ekspresi Sefer Saatleri

Gidiş

Doğu Ekspresi Ankara Gar’dan 18.00’de kalkıp, yaklaşık 24 saat 30 dakika sürerek bir sonraki gün 18.30‘da Kars’a inişinizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Akşama doğru iniş yaptığınız için bir sonraki güne kadar yaklaşık 14 saatlik kendinize konaklayacak bir yer bulmanız ve bu süre içerisinde Kars’ı gezme imkânınız doğuyor. Ayrıca Erzurum’a geldiğinizde acıkırsanız, Erzurum Cağ Kebabı sipariş verip trenin 5 dakikalık Erzurum’da durmasından istifade edip yiyebilirsiniz.

Dönüş

Kars’tan Ankara’ya tekrar dönüş için tren 08.00’de kalkıyor. Bu süre zarfına kadar Kars’ı gezmiş ve güzel bir yerde kahvaltı yapmış olmayı unutmayın! Ankara’ya dönüşte de 24 saat 30 dakikalık muhteşem manzaralara eşlik edebileceğiniz seyahatiniz devam edecek.

Doğu Ekspresi Vagon Tipleri Nelerdir?

Doğu Ekspresi vagonları, yemekli vagon hariç Pulman, Örtülü Kuşetli ve Yataklı Vagon olmak üzere 3 çeşittir. Gelin vagon tiplerinden bahsetmeden önce Doğu Ekspresi’nde seyahat etmek için en doğru vagonun hangisi olduğuna bir göz atalım.

Doğu Ekspresi’nde Seyahat Etmek İçin En Uygun Vagon Hangisidir?

Gelelim en kritik soruya, Doğu Ekspresi’nde seyahat için hangi vagon daha uygundur? Bu sorunun cevabı seyahat amacınızla doğru orantılı olarak değişmektedir. En popüler vagonlar Doğu Ekspresi yataklı vagon ve örtülü kuşetli vagonlardır. Bunun sebebi özellikle son dönemlerde genç kesimin Doğu Ekspresi’ne artan ilgisidir. Nitekim zaman içinde tren ulaşım amacının dışına taşmış ve daha ziyade turistik amaçlar güdülmeye başlanmıştır. Bu doğrultuda eğer siz de Doğu Ekspresi tren bileti alırken ulaşımdan ziyade keyif almayı, güzel fotoğraflar ve anılar biriktirmeyi istiyorsanız sizin için en uygun vagonlar yataklı ve örtülü kuşetli vagonlardır. Eğer sadece iki konum arası ulaşım için kullanacaksanız ve ara duraklarda Doğu Ekspresi yolculuğunuz son bulacaksa, pulman vagonda seyahat edebilirsiniz. Fakat her durumda yataklı ve örtülü kuşetli vagonun daha konforlu olacağını unutmamak gerekir.

Doğu Ekspresi vagon tipleri aşağıdaki gibidir:

Doğu Ekspresi Pulman Vagon

Genel düzen olarak hemen hemen herkesin alışık olduğu 2+1 otobüsler ile neredeyse aynıdır. Bir tarafta tekli sıra, diğer tarafta ise ikili sıra yer almaktadır. Doğu Ekspresi pulman vagon fazla rağbet görmemektedir. Bunun sebebi de yolculuğun süresidir. Fazla uzun süren bir yolculuk olduğu için pulman vagonun, örtülü kuşetli vagon ya da yataklı vagon kadar konforlu olacağı söylenemez. Koltuklar genel TCDD standartlarındadır. Otobüse göre oldukça rahattır. Geniş bir oturma alanı ve diz mesafesi sunmaktadır. Pulman vagonda koltuklar 180 derece dönebilmektedir. Doğu Ekspresi pulman vagon bileti aldığınızda, kısa mesafe seyahat etmeniz daha mantıklı olacaktır.

Doğu Ekspresi Örtülü Kuşetli Vagon

Doğu Ekspresi örtülü kuşetli vagon bileti bulmak pulman vagona göre daha zordur. Bunun sebebi ise örtülü kuşetli vagonda seyahat etmenin pulmandan daha konforlu olmasıdır. Doğu Ekspresi yataklı vagondan sonra en popüler vagon örtülü kuşetli vagondur. Doğu Ekspresi örtülü kuşetli vagonda odalar 4 kişiliktir. TCDD’nin yürütmüş olduğu politika neticesinde; odadaki koltukların tamamı satın alınmadığı durumda, yani 4’ten daha az yolcu için bilet almaya çalıştığınızda, sadece tek cinsiyet için bilet almanız mümkün olmaktadır. Farklı iki cinsiyet için bilet almak istiyorsanız eğer 4 koltuğu da satın almanız gerekmektedir. Bu aşamada diğer koltuklara da yolcu bilgisi girmeniz istendiği için boş koltukları satın alırken indirimli yolcu kategorilerine bir göz atıp ona göre bir yolcuya bilet alabilirsiniz.

Doğu Ekspresi Yataklı Vagon

Doğu Ekspresi yataklı vagon, Doğu Ekspresi’nde en zor bulunan bilet niteliğindedir. Popülaritesi her geçen gün artan, sosyal medyada tartışmalara yol açan vagondur. Doğu Ekspresi yataklı vagon bileti bulmak hiç kolay bir mesele değildir. Biletler satışa açıldığı gece anında tükenmektedir. Doğu Ekspresi yataklı vagon biletleri, seyahat acenteleri ya da şahıslar tarafından fahiş fiyatlara satılmaya çalışılmaktadır. Doğu Ekspresi yataklı vagonda odalar iki kişiliktir. Oda içerisinde yatak, masa, buzdolabı ve lavabo bulunmaktadır. Mahremiyet olarak daha uygun bir ortama sahip olduğu için eşinizle seyahat etmeniz noktasında en makul seçenektir. Manzara seyretmek için örtülü kuşetli vagonun daha uygun olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Doğu Ekspresine Ne Zaman Binilir?

Doğu Ekspresi ile seyahat etmek için en uygun zaman nedir? Bu sorunun yanıtı elbette kış aylarıdır. Doğanın derin uykuda olduğu bu zamanlarda, sevdiklerinizle uzun bir seyahate çıkabilir, çayınızı yudumlarken bir yandan da kendini kara teslim eden doğa harikalarını izleyebilirsiniz. Doğu Ekspresi güzergahı sebebiyle birbirinden farklı fotoğraflar çekmeye son derece elverişlidir.

Biletall.com her zaman yanınızda! Size en uygun Doğu Ekspresi biletini Biletall.com’dan bulabilirsiniz. Ankara Gar – Kars için sefer aratın, sefer seçin ve kredi kartınız ile biletinizi hemen satın alın. Doğu Ekspresinde keyifli vakit geçireceğinize eminiz!

Turistik Doğu Ekspresi

Turistik Doğu Ekspresi, Doğu Ekspresi tren biletlerinin sürekli olarak aylar öncesinden tükenip, karaborsadan satışa sunulması durumuna çözüm bulabilmek amacı ile Ulaştırma Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu eksprestir. Doğu Ekspresi ile bir takım farkları bulunmaktadır. “Turistik Doğu Ekspresi bileti nasıl alınır? Turistik Doğu Ekspresi tren bileti fiyatları ne kadar? Turistik Doğu Ekspresi tren bileti nereden ve nasıl alınır? Turistik Doğu Ekspresi rotası nedir?” gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızın devamına mutlaka göz atmalısınız.

Turistik Doğu Ekspresi Nedir? Turistik Doğu Ekspresi İle Doğu Ekspresi’nin farkı nedir?

Doğu Ekspresi rotasını doğrudan takip eden bir ekspresken, Turistik Doğu Ekspresi adından da anlaşılacağı üzere turistik amaçlara hizmet etmek üzere tasarlanmıştır. Bu amacından dolayı da tasarımı, vagon tipleri, seyahat ve duraklama süresi Doğu Ekspresine göre farklılık göstermektedir. Turistik Doğu Ekspresi İle Doğu Ekspresi’nin farkı nedir diye soracak olursanız, Turistik Doğu Ekspresi, yataklı vagonlardan oluşacak şekilde tasarlanmıştır. Hizmet ve yemek vagonu dışında Turistik Doğu Ekspresi’nde sadece yataklı vagon bileti mevcuttur. Turistik Doğu Ekspresi 9 vagondan oluşmaktadır ve 120 kişiliktir.

Turistik Doğu Ekspresi Seyahat Süresi

Tamamın yataklı vagonlardan oluşmakta olan Turistik Doğu Ekspresi, Ankara-Kars arası rotasını toplam 27 saatte tamamlamaktadır. Turistik Doğu Ekspresi ve Doğu Ekspresi farkında diğer bir nokta da duraklama süresidir. Doğu Ekspresi duraklarda yolcu alımı için durmaktadır. Turistik Doğu Ekspresi ise Erzincan, Erzurum ve Sivas’ta uzun süreli durmaktadır. Turistik Doğu Ekspresi,  Ankara’dan Kars’a doğru hareket ederken Erzincan’ın Kemaliye ve Erzurum istasyonlarında, Kars’tan Ankara yönünde hareket ederken ise Sivas’ın Divriği ve Bostankaya istasyonlarında uzun süreli duraklamaktadır.

Turistik Doğu Ekspresi Rotası

Turistik Doğu Ekspresi güzergahı, Doğu Ekspresi ile tamamen aynıdır. Turistik Doğu Ekspresi saatleri ise her gün Ankara’dan 20.00, Kars’tan da saat 23.00 civarlarındadır.

Turistik Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları

Turistik Doğu Ekspresi bilet fiyatları çift kişilik 500 TL ve tek kişilik 400 TL’dir. Bu fiyatlar Turistik Doğu Ekspresi yataklı vagon fiyatlarıdır. Turistik Doğu Ekspresi’nde pulman vagon ve örtülü kuşetli vagon bulunmamaktadır.

En güncel Turistik Doğu Ekspresi tren biletleri Biletall.com’da! Siz de hemen Biletall.com adresiniz ziyaret ederek en ucuz Turistik Doğu Ekspresi seferlerini görüntüleyebilirsiniz.

En Uygun Tren Seferlerini Listele »

Doğu Ekspresi Tavsiyeleri

Yastığınızı Yanınızda Getirin!

Doğu Ekspresi tren bileti alarak seyahat ettiğinizde TCDD tarafından tertemiz hazırlanmış çarşafları kullanabilirsiniz. Fakat yastık konusunda yastıkların sadece kılıflarının yıkanması mümkün olduğu için eğer bu konularda hassas biriyseniz mutlaka ama mutlaka yanınızda kendi yastığınızı getirmelisiniz.

Fiyata Aldanıp Yanlış Vagonda Seyahat Etmeyin!

Yer bulabilirseniz eğer Doğu Ekspresi seyahatinin en konforlu olduğu vagon yataklı vagondur. Doğu Ekspresi yataklı vagon bileti bulursanız sakın kaçırmayın! Eşiniz ile birlikte seyahat etmek istiyorsanız örtülü kuşetli vagonu da tercih edebilirsiniz. O kadar uzun bir yolu Doğu Ekspresi pulman vagonunda gitmeyi istemezsiniz!

Konforunuzu Şansa Bırakmayın!

Yanınızda olası senaryolara uygun ekipmanlar bulundurun. Polar battaniye, mum, yastık, masa örtüsü, üçlü priz vb. Odanız tamamen size ait. Dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Unutmayın, bu uzun yolculukta Doğu Ekspresi eviniz olacak.

Aman Aç Kalmayın!

İstasyonlarda konaklamalar yapılsa da yemek almak için yeterli vaktiniz olmayacak. Doğu Ekspresi yemek vagonu ve kantini olan bir ekspres fakat siz yine de işi şansa bırakmayın. Bu uzun yolculukta mutlaka yanınıza zevkinize uygun yemek ve atıştırmalıklar alın. Erzurum’a yaklaşırken mutlaka aç olun. Erzurum cağ kebabına hayır demek istemezsiniz.

Üşümeyin, Yanmayın!

Elbise seçimi de çok önemli. Bilhassa kış aylarında sıcaklıklarda ciddi düşüş yaşayan Kars’ta hasta olup seyahatinizi zehir etmeyin. Yanınızda mutlaka her senaryoya uygun kıyafetler bulundurun. Diğer bir nokta da aman güneş gözlüğü almayı unutmayın! Karda oluşan yansımaların da gözünüzü açmanıza engel olabileceğini unutmayın!

Teknolojisiz Kalmayın! Teknolojiye Dalmayın!

Telefon, bilgisayar, tablet vb. elektronik cihazlarınızı ve şarj ekipmanlarını yanınıza almayı unutmayın! Hele hele fotoğraf makinasını unutup, anı ölümsüzleştirmekten geri kalmayın. Yol boyunca telefon genel olarak çekse de internet için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Siz, siz olun; tablete, telefona sosyal medyaya, bilgisayar oyunlarına dalmayın! Anın, doğanın, muhteşem manzaraların tadını çıkartın!

Hobilerinizi unutmayın!

Seyahatte en önemli şey alacağınız keyiftir. Yanınızda mutlaka zaman geçirebileceğiniz eşyalarınızı bulundurun. Hobilerinizle ilgilemek için bolca vaktiniz olacak. Kulaklığınız, kitaplarınızı, dergilerinizi hatta örgünüzü almayı unutmayın. Arkadaş grubunuz ile yola çıkıyorsanız birlikte oynayabileceğiniz oyunları da yanınızda getirebilirsiniz.

İyi yolculuklar…Doğu Ekspresinden Bazı Fotoğraflar

3 Comments

 1. BiletallBlog

  Doğu ekspressi özellikle arkadaşlar ile çok keyifli oluyor. TCDD Taşımacılık ile yaptığımız keyifli bir yolculuktu.

 2. BiletallBlog

  bilgi icin tesekkurler fakat tek fiyat veriyor yatakli fiyati vermiyor . Onu nasil secebilyoruz?

 3. BiletallBlog

  Son derece açıklayıcı ve faydalı bir makale olmuş.

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın