İdo Bileti Alırken İstediğim Koltuğu Seçilebilir Miyim?

İdo ya da tam adıyla İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret A.Ş, İstanbul’un trafik sorununun çözümüne ve deniz ulaşımına katkıda bulunmak amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından kurulmuştur. İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret A.Ş günümüzde itibari ile 103 gemi ve 88 iskelesiyle dünyanın en büyük araç ve en büyük yolcu deniz taşımacılığı şirketidir. Günümüzde trafikten kaçmak isteyen bireylerin ilk tercihi haline gelen deniz otobüsleri, pek çok alanda yolculara kolaylık sağlamaktadır. Deniz Otobüslerinin günümüzde çok tercih edilmesinin sebeplerini saymakla bitiremeyiz. Gerek hızlı bir ulaşım için olsun gerek ise eğlenceli bir yolculuk için olsun deniz otobüsleri çok önemlidir.

ido-ici

Deniz Otobüsü ile yolculuk yapmak isteyen bireylerin önceden bir bilgi sahibi olması, yanlış bir şey yapmamaları adına önemlidir. Çünkü Deniz Otobüsleri, belli başlı kurallar dâhilinde işlemektedir. İdo bünyesinde sadece deniz otobüsü değil Hızlı Feribot da bulunmaktadır. Deniz Otobüsü ile Hızlı Feribot arasındaki en önemli fark ise araçlı taşınımdır. Deniz Otobüsü sadece yaya yolcu taşır iken Hızlı Feribotta araç da taşınmaktadır. Deniz Otobüsü ve Hızlı Feribotlarda, cumartesi ve pazar günleri hafta sonu tarifesi geçerli olmaktadır. Bayram günlerinde ise eğer özel bir tarife oluşturulmadıysa hafta sonu ve tatil günleri tarifesi geçerlidir. Bunu bilerek ona göre bilet almalısınız. Deniz Otobüsü ya da Hızlı Feribot bileti almak oldukça kolaydır. Çünkü size bunun için pek çok seçenek sunulmaktadır.

Satın Aldığınız İdo Bileti İçin Koltuk Seçimi

Gişeler, çağrı merkezi, ido bileti satan internet sitesi, mobil uygulama ve acenteler aracılığı ile arzu ettiğiniz tarih ve saatte, seyahat etmek istediğiniz bilet sınıfını ve koltuklarını kendiniz seçebilmektesiniz. Bu konuda özgürsünüz. Bu işleyiş tıpkı şehirlerarası otobüs işleyişi gibidir. Online olarak ya da acenteler yardımı ile size gösterilecek koltuklardan dilediğinizi seçebilirsiniz.

ido

İdo biletinizi biletall.com/ido-bileti sayfasından kolayca alabilir, koltuk seçimini de istediğiniz şekilde gerçekleştirebilirsiniz. İsterseniz cam kenarı koltuk alıp denizin güzelliğini doyasıya izleyebilirsiniz, isterseniz orta taraftan bir koltuk alarak daha rahat bir yolculuk geçirebilirsiniz, isterseniz alt kattan isterseniz de üst kattan koltuk seçimi yapabilirsiniz, tamamen özgürsünüz. Bu sebeple Deniz Otobüsü ve Hızlı Feribot ’ta yer sıkıntısı yaşanmaz, tamamen güvenli gidersiniz. Kendi koltuğunuzu ve sınıfını seçebilme şansı ayrıca binişlerde bir izdiham olmasını da önlemektedir. Metrolardaki gibi koltuk kapma telaşı olmayacağı için ve herkesin oturacağı yer belli olduğu için sakin sakin binilebilir ki bu da güvenlik için çok önemlidir. Olur ki siz yer seçimi yapmayı unutursanız ya da zaten bana fark etmez nerede oturduğum derseniz o zaman sizin için de bir çözüm mevcuttur. Siz seçim yapmadığınız takdirde, sistem sizin için otomatik bir yer seçimi yapacaktır. Sizin yapmanız gereken tek şey ise business ya da promosyon gibi sınıfınızı seçmenizdir. Gerisini sistem sizin yerinize halledecektir. Elbette bu aşamalar Hızlı Feribotta ve Deniz Otobüsünde değişebilmektedir. Hızlı Feribotta araç taşınmasından ötürü daha farklı bir süreç izlenmektedir. Ancak genel hatlarıyla aynıdır.

 

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın