İnternetten bilet rezervasyonu nasıl yapılır?

Kullanıcılar internetten online bilet satın almak yerine rezervasyon yapma olanaklarının olduğunu bile bilmeden bilet satın alabiliyorlar. Üstelik otogarlardaki olmayan olanaklar internet üzerinde bulunabiliyor. Biletinizi hemen satın almak yerine kolaylıkla internetten rezerve edebiliyorsunuz. Otogar’a gittiğinizde ise “İstanbul’a 2 kişilik yer ayırtmak istiyorum ama ödemesini yarın yapacağım” diyemezsiniz. İnternetten yapacağınız rezervasyonda ise biletinizin kalkış saatinden önce belirlenen bir saate kadar ödemeyi yapıp, ayırtmış olduğunuz bileti satın alabiliyorsunuz.

Makalemizin en alt kısmında; “Nasıl Otobüs Bileti Rezervasyonu Yapabilirim ve Nasıl Uçak Bileti Rezervasyonu Yapabilirim” hakkında videolarımız mevcuttur. 

Peki İnternetten Bilet Rezervasyonu Nasıl Yapılır?

 Otobüs bileti fiyatlarının uygun olması sebebiyle insanlar seyahatlerinin pek çoğunu otobüsler aracılığıyla yapmaktadır. Bu durumda işleri dolayısıyla sık sık seyahat eden çalışanlar otobüs bileti bulmakta sıkıntı yaşamaktadırlar. Bu da işlerinde zaman zaman sıkıntıya yol açmaktadır. Çalışanlar bu soruna çareyi otobüs bileti rezervasyonu yaptırmakla bulmuşlardır. Ancak bazı firmaların şubelerinde bu işlemin gerçekleştirilememesi akla internetten otobüs bileti rezervasyonu olup olmayacağı sorusunu getirmiştir. Bu da günümüzde ilerleyen teknoloji sayesinde mümkün olmaktadır. Yalnız bu konuda yeterli araştırma yapılmadığından sahte firmalar yoluyla insanlar dolandırılmakta ve otogarda mağdur olmaktadırlar. İnsanlar mağdur olmamak için bu sahte firmalara karşı dikkatli olmalıdırlar.

 

İNTERNETTEN OTOBÜS BİLETİ REZERVASYONU İÇİN DOĞRU FİRMAYI NASIL AYIRT EDEBİLİRİM?

  • En önemli kurallardan birisi 3D Secure güvenlik opsiyonlarının olup, olmadığını kontrol edin.
  • Sitenin http güvenlik sertifikasının olduğunu kontrol edin.
  • Önceki kullanıcıların deneyimini, yorumlarını araştırın.
  • Sitenin insanlara hitap edişi, yardımcı oluşu ve genel özelliklerini gözlemleyin.
  • Eğer biletinizi alacağınız site Biletall alt yapısı ile çalışıyor ise bunun kontrolünü buradan site adını girerek sağlayın.
  • Kredi kartı bilgilerinizi kendi web siteleri üzerinde isteyenleri tercih etmeyin. Bankanın kendi linkine yönlendirerek ödeme kısmını bankanız üzerinden yapıldığı linkleri tercih edin. Aksi taktirde kredi kartı bilgileriniz 3. şahışların eline geçebilir.
  • Biletall, Biletall Acenteleri veya biletini alacağınız firmanın kendi web sitesinden almayı tercih edebilirsiniz.
  1. Yukarıdaki

7 maddeyi 

  bilet alırken güvenli bilet almak veya rezervasyon yapmak için gözlemleyerek, uygulayabilirsiniz.

 

İNTERNETTEN OTOBÜS BİLETİ REZARVASYONU İÇİN HANGİ ADIMLARI İZLEMELİYİM?

İnternetten otobüs bileti rezervasyonu yapacaksanız eğer, yapacağınız web sitesi hakkında küçük bir araştırma yapıp güvenilir olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Böylece doğru siteden yapacağınız otobüs bileti rezervasyonu ile seyahat günü geldiğinde rahat bir yolculuk geçirebilirsiniz. Sitenize karar verdikten sonra otobüs butonuna tıklayarak otobüs bileti rezervasyon işleminizi başlatmış olacaksınız. Daha sonra gelen sayfadan çıkış ilinizi ve varış ilinizi belirterek hangi firmaların o yöne otobüs hizmeti olduğunu görebilirsiniz. Daha sonra hangi firmadan rezervasyon yapacağınızı belirleyerek o firmayı seçip rezervasyon için gerekli bilgileri doldurunuz. Son olarak da rezerve yap butonuna tıklayarak otobüs biletinizi rezervasyon işleminizi tamamlayınız. Mail ya da telefonunuza gelen rezervasyon bilgilerini daha sonra çıkacak bir problem için silmemelisiniz. Otobüs bileti rezervasyonunuzdan emin olmak istiyorsanız ister telefonla ister firmanın şubesine giderek bu alanda detaylı bilgi edinebilirsiniz. Biletall.com otobüs ve uçak biletli rezervasyonu ödeme adımında yolcu bilgilerinin altında bulunan yazıya tıklanarak yapılmaktadır.

 

İNTERNETTEN OTOBÜS BİLETİ ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

ucak-biletiSanal ortam dediğimiz internettin avantajları olduğu kadar kötü niyetli insanlar tarafından oluşturulan dezavantajları da mevcuttur. Bunun için internet ortamında yapılacak işlemlerin hepsi resmi siteler aracılığıyla halledilmelidir. Ucuz ancak bilinmeyen sitelerden alışveriş yapılmamalıdır. Bu otobüs bileti rezervasyonu ve satın alma işlemleri için de geçerlidir. Firmalarla anlaşması olan web siteleri tercih edilmeli, alışveriş yapılmadan önce kullanıcıların site hakkındaki düşünceleri göz ardı edilmemelidir. Ayrıca otobüs bileti rezervasyonu ve satın alım işlemleri yapılmadan önce kesinlikle sitenin kullanım şartları okunmalı ve anlaşılmayan noktalar için müşteri hizmetlerinden açıklaması istenmelidir. Size uymayan şartlar ise hiçbir şekilde kabul edilmemeli ve siteye herhangi bir ödeme yapılmamalıdır. Otobüs bileti satın alma ve rezervasyon yapma işlemlerinde sms ya da mail onayı istenmiyorsa dikkatli olunmalıdır. Rezervasyon işlemleri bittikten sonra arayarak ya da şubesine gidilerek firma ile iletişime geçilerek, bilgilerin doğruluğu kontrol edilmelidir. Sahte olduğunu düşündüğünüz ya da aklınızda şüphe bırakacak web adreslerinden otobüs bileti rezervasyonu yaptırmayınız. Rezervasyon yaptırırken hata veren web adresleri olursa mutlaka hesabınızı kontrol ederek hesabınızdan iki kez çekim yapılmasını önleyiniz.

 

ACİL REZERVASYON YAPTIRMAM GEREKİYOR. İNTERNETTEN OTOBÜS BİLETİ REZERVASYONU YAPTIRMALI MIYIM?

Birçok alanda hizmet veren internet, otobüs bileti satın alma ya da rezervasyon yaptırma işlemlerinde de hizmet vermeye devam ediyor. Güvenilir web adresleri aracılığıyla günün her saati istediğiniz firmadan gideceğiniz yöne bilet rezervasyonu ve satın alım işlemleri yapabilirsiniz. Resmiyeti bulunan siteler kullanıldığı zaman hem güvenirlik açısından hem de uygun fiyatlar açısından oldukça yararlı olabilir. Sıklıkla güvenilir değil anlayışıyla ulaşımda pek tercih edilmeyen çevrimiçi işlemler aslında güvenilir sitelerden yapıldığında rahatlıkla tercih edilebilir. Üstelik satın alacağınız ya da rezervasyon yaptıracağınız biletinizin koltuk numarasını kendiniz seçebilir ve konforlu bir yolculuk geçirebilirsiniz. Satın aldığınız ya da rezervasyon yaptırdığınızda ilgili firmayı arayarak veya şubesine giderek biletin doğruluğunu birkaç gün önceden kontrol ettirmek yolculuk sırasında karşılaşacağınız aksiliklerin oluşmasını önleyecektir. Böylece seyahat edeceğiniz gün herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın