İstanbul Havalimanı Hakkında Merak Edilenler

29 Ekim’de birçok ülkenin devlet başkanlarının katılımıyla ve büyük bir törenle açılan İstanbul Yeni Havalimanı hakkında sizleri bilgilendirmeye devam ediyoruz. Bugünkü konumuz, Dünya’daki en büyük havalimanı olma özelliğini taşıyan İstanbul Yeni Havalimanı’nın terminalleri, özel alanları gibi merak edilen yerler. Hadi başlayalım!

Ana Terminal Binası

1.fazda 1,4 milyon metrekare kapalı alana sahip olan ana terminal binası 2 faz halinde inşa edilen Yeni Havalimanı‘nın ilk fazı çerçevesinde 1.4 milyon metrekarelik alana inşa edildi. Ana terminal binası yıllık 90 milyon yolcu kapasitesine sahip. Terminalin girişinde ilk göze çarpan yer 18 bin araç kapasiteli kapalı otopark. Bu sayede aracınızı park etmek bir sıkıntı olmayacak. Terminalin inşasında güvenlik faktörü oldukça göz önünde bulundurulmuş. Terminalde tamı tamına 9000 CCTV kamera bulunmakta. Güvenlik sadece CCTV kameralarla sınırlandırılmamış. Plaka tanıma sistemleri ile yol üzerinden terminale yaklaşan araçlar da kontrol edilecek. Ayrıca terminale giriş yaptığınızda yüz tanıma sistemleri de devreye giriyor.

Kontuarlar

Birçok havalimanından farklı olarak Yeni Havalimanı’nda bulunan kontuarların önünde birçok self check-in kiosku bulunmakta. Bu sayede yolcular hiç beklemeden check-in işlemlerini gerçekleştirebilecekler. Ayrıca engelliler için de ayrı kontuar alanı bulunmakta.

Özel Alanlar

Yeni Havalimanı’nın Lounge alanı için ihaleye katılan THY’nin, 5 yıldızlı otel konforunda 5-6 bin metre karelik özel yolcu salonlarında yatak odaları, duş ve cep sineması odaları gibi hizmetler sunacağı da bilgiler arasında.

Bu yazımızda yeni havalimanı hakkında merak edilenlerden bahsettik. 3. Havalimanı hakkında merak ettiğiniz daha fazla şey varsa cevabı bloğumuzda bulabilirsiniz. 😊

İstanbul Havalimanı’na Ucuz Uçak Biletleri Biletall.com’da >>

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın