İstanbul’da sosyal hayatın en aktif olduğu 10 yer

İstanbul’da hafta sonunu evde oturarak geçiriyorsanız o hafta sonunun tadını tam manası ile çıkarmıyorsunuz demektir. Çünkü hafta sonu için evde tıkılıp kalmak yerine aileniz ve arkadaşlarınızla birlikte eğlenebileceğiniz ve insan içine karışabileceğiniz o kadar güzel yerler var ki… Tabii ki hafta sonu için her yerde araba park yeri bulmak büyük sıkıntı… Bunun yerine İstanbul’un ulaşım için sunduğu diğer bütün imkânları kullanabilirsiniz. Peki, İstanbul’da dostlarınızla ve ailenizle vakit geçirebileceğiniz yerler neresi? İşte, o mekânlardan bazıları…

1. İstiklâl Caddesi

Beyoğlu’ndaki Tünel semti ile Taksim Meydanı arasında kalan bu ünlü caddede dünyaca ünlü markalardan daha uygun fiyata giysi satan mağazalara kadar birçok yeri bulabilirsiniz. Ayrıca giyim mağazalarının yanı sıra sevdiklerinizle yemek yiyip, kahve içip sohbet edebileceğiniz pastane ve restoranlarda mevcut. Bunun yanı sıra tiyatro, sinema, kitabevleri ve kültür-sanat galerileri gibi mekânlara da ev sahipliği yapmaktadır.

En Ucuz İstanbul Otobüs Biletleri Biletall.com’da »

2. Bağdat Caddesi

bagdat-caddesi
By Kadıköy Belediyesi on Flickr

Kadıköy Belediyesi içerisinde yer alan Kızıltoprak semtinden Maltepe Belediyesi’ne kadar uzanan bir caddedir. Günümüzde mağazalar ve iş yerleri ile tanınan bir yer olmuştur. Türkiye’nin ve Dünya’nın bilinen giyim markalarının bu cadde üzerinde yer almasının yanı sıra sohbetlerinizi en keyifli hale dönüştürebileceğiniz kafe ve pastaneler de yer almaktadır.

 

3. Caddebostan Sahili

caddebostan-sahili
By Kadıköy Belediyesi on Flickr

Yaklaşık 950 metre uzunluğa sahiptir ve içerisinde 3 adet plaj bulunmaktadır. Yazın, hafta sonları ve kışın bile havanın fazla soğuk olmadığı güzel gecelerde restoranları, kafeleri ve barları ile özellikle gençlerin uğrak yerlerinden biridir.

 

4. Bebek

 İstanbul’un Beşiktaş İlçesi’nde, Rumeli Hisar ile Arnavutköy arasında yer almaktadır. İstanbul’un lüks mekânlarından biridir. Lüks kafelere, barlara ve restoranlara ev sahipliği yapmaktadır. Bebek Parkı ve Bebek Koyu ile meşhur olan bu yer, eskiden Bebek Koyuyla teknelerin sığınmaya çalıştıkları bir yerken, şimdilerde lüks yatların, yelkenlerin ve sürat motorlarının demir attıkları bir mekân haline gelmiştir.

 

5. Nişantaşı

nisantasi
By Elif Ayiter on Flickr

Meşrutiyet ve Teşvikiye Mahalleleriyle Vali Konağı çevresindeki bölümleri kapsar. Dünyaca ünlü markaların mağazalarının yer aldığı, ünlü kafeleri ve eğlence mekânları ile tanınan bir semt olma özelliğini taşımaktadır. Son birkaç senedir açılan eğlence mekânları ile adından sıkça söz ettiren Nişantaşı, 2002 yılından bu yana yılbaşı kutlamalarının uğrak mekânlarından olmuştur.

En Ucuz İstanbul Uçak Biletleri Biletall.com’da »

6. Tarabya 

İstanbul’un Avrupa Yakası’nda yer alan Tarabya, Sarıyer ilçesine bağlı bir mahalledir. Daha çok deniz kenarında yer alan tavernaları, balık lokantaları, pastaneleri ve kafeleri ile ünlü bir yerdir. Sarıyer’de bulunan diğer mahallerinin aksine çok fazla yeşil alana sahip bir mekân değildir. Birçok yat ve teknenin barındığı bir sahile sahiptir.

 

7. Büyükada 

By Ben Husmann on Flickr
By Ben Husmann on Flickr

Prens Adaları olarak adlandırılan İstanbul açıklarında bulunan adaların en büyüğüdür. Sahip olduğu tarihi güzellikler dolayısıyla yerli ve yabancı turistlerin gezmeyi en çok tercih ettiği yerlerden biridir. Adada motorlu taşıtlarla gezintiye izin verilmediği göz önünde bulundurulursa daha çok bisiklet ve faytonla bir yerden başka bir yere ulaşım kolaylıkla sağlanır.

 

8. Anadolu Kavağı

Anadolu Kavagi
By Terkayuk on Flickr

İstanbul’un Anadolu yakasında Beykoz ilçesinde yer alan mahalledir. Daha çok balıkçı lokantaları ile ünlü olan bu kavak, yabancı turistlerin ilgisini daha çok çekmektedir. Yerli turistler buraya karayoluyla ulaşmayı tercih ederken, yabancı turistler ise daha çok vapurlar aracılığıyla gelmeyi tercih etmektedir.

 

9. Rumeli Kavağı

İstanbul’un Avrupa yakasında Sarıyer ilçesine bağlı bulunmaktadır. Balığı, midyesi ve inciri ile meşhur olan bu semt, Rumeli Feneri ile Sarıyer arasında yer almaktadır. Birbirinden güzel balık ve midye lokantaları bulunmaktadır. Ayrıca kalite olarak midye denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri de Rumeli Kavağı’dır.

 

10. Kapalıçarşı

kapali-carsi
By Patrick Lauke on Flickr

Beyazıt, Nuruosmaniye ve Mercan semtleri arasında yer alan bu çarşı dünyanın en büyük ve en eski kapalı çarşılarından bir olma özelliğine sahiptir. Kapalıçarşı içerisinde yaklaşık olarak 4000 adet dükkân bulunmaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin günün hiçbir saati eksilmediği yerlerden olan Kapalıçarşı, Türk Sanatının güzel örneklerinin yer aldığı el dokuması halıları ve mücevherleri, ziyaretçilerinin beğenisine sunmaktadır.

İstanbul sokaklarında iyi gezmeler dileriz.

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın