Japon'ların Sevdiği En Lezzetli 10 Yemek

Doğu Asya’nın En Sevilen Mutfağı: Japonya

Bir ülkenin yemekleri o ülkenin ulusal karakterini, lezzet tercini, estetik anlayışını, hayat biçimini vb. gösteren en önemli öğelerden biridir. Japon yemekleri de Dünya üzerinde en dikkat çeken yemeklerden biridir. Genel olarak Japon Mutfağı, diğer Doğu Asya ülkelerinin mutfaklarına benzemektedir. Fakat diğerlerinden farkı da yok değildir. En önemli farkı ise yağ ve baharat kullanımının çok daha az olmasıdır. Kullanılan malzemelerin asıl, gerçek tatları muhafaza edilmeye gayret gösterilir. Mümkün oldukça mevsim için tipik olan taze malzemeler kullanılır ve doğal özellikleri mümkün olduğunca bozmamaya çalışırlar. Bu sebeple de birçok kaynak tarafından uzun yaşamalarının sırrı olarak yemek alışkanlıkları gösterilmiştir. Baktığımız zaman da haklılık payları olduğunu rahatça görebilmekteyiz. Japonya’nın geniş bir yemek yelpazesi bulunmaktadır. Geleneksel Japon Mutfağının ana gıdası ise pilavdır. Pilav, her öğünün bir parçasıdır, hatta kahvaltının bile bir parçasıdır. Bu geniş Japon Mutfağının en popüler ve lezzetli 10 yemeğine bakacak olursak:

1) PİRİNÇ PİLAVI(GOHAN):

gohan

Japonya’da her öğün yenen pirinç pilavı, öğle ve akşam yemeklerinde yan yemek, sabah kahvaltısında ise çiğ yumurta ve soyu sosu veya diğer soslar ile karıştırılarak ana yemek olarak yenilmektedir. Japon pilavı yağ, tuz veya diğer tatlandırıcılar konulmadan sadece haşlanarak yapılmakta ve genelde yemeğin yanında veya sonunda servis edilmektedir.

2) SASHİMİ:

Sashimi çeşitli çiğ balıklardan hazırlanan bir yemektir. Genelde soya sosu ve wasabi karıştırılıp bu karışımın içine batırılarak yenir.

3) ONİGİRİ:

onigiri

Onigiri için Japon sandviçi ifadesi kullanılabilir. Kurutulmuş yosun ile kaplı sushi pilavından yapılan ve ortasında  turşusu yapılmış Japon eriği, karides, tavuk, ton balığı, somon balığı vb. bulunan oldukça popüler ve de lezzetli bir yiyecektir.

4) OKONOMİYAKİ:

Bu yemeğe ise un, lahana, et, deniz mahsulleri ile hazırlanan bir tür Japon pizzası olarak adlandırılmaktadır. Restoranlarda genelde hamuru ve malzemelerini ayrı ayrı getirilir ve masada bulunan ızgara üzerinde kişiler kendi keyfine göre karıştırıp, hazırlar ve yer.

5) SUKİYAKİ:

Sukiyaki masa üzerine bir ısıtıcı, onun üzerine de kaynar su ile dolu bir tencere koyarak servis yapılan Japonya’nın diğer lezzetli yemeklerinden biridir. Malzemeler -ince kesilmiş et, çeşitli sebzeler, mantarlar ve de tofu – çiğ olarak gelir. Yiyecek kişiler bu malzemeleri masadaki kaynar suya batırıp ısıtır ve ellerinde bulunan içinde çiğ yumurta olan kâselere batırarak yerler.

6) SUSHİ:

sushi

Belki de Japon Mutfağı denilince insanların aklına en ilk gelen yemektir. Sushi birçok kişinin düşündüğünün aksine “çiğ balık” değil sushi sirkesi ile hazırlanmış sushi pilavı yemekleridir. Çiğ balıkla hazırlanan yemek sashimidir. Ve birçok değişik sushi çeşidi vardır. Bunlardan bazılarının isimlerini vermek gerekirse: Çiraşizuşi, İnarizuşi, Makizuşi, Futomaki şeklinde bir sıralama yapabiliriz.

7) KARE RAİSU:

Köri sosu ile yapılan içinde tavuk, havuç, patates olan ve istenildiği takdirde üzerine tonkatsu vb. konularak da yenilebilen bir yemektir. Köri aslında Hindistan’dan gelmedir lakin yüz yıldan fazladır Japon mutfağında kullanılmaktadır.

8) TEMPURA:

tempura

Tempura da Japonya’nın en lezzetli ve popüler yemeklerinden biridir. Tempura ekmek kırıntılarına batırılmış deniz mahsulleri, sebze veya mantarların tavada kızgın yağ ile kızartılması ile yapılır. Aslında 16.yüzyılda Portekizliler tarafından Japonya’ya gelmiş fakat bütün Dünya, Japon yemeği olarak bilmektedir.

9) SOBA:

Soba, karabuğday ve buğday unundan yapılan geleneksel, lezzetli bir Japon yemeğidir. Makarna gibi incedir ve çeşitli ekler ile tercihe göre sıcak veya soğuk olarak yenilebilir.

10) UDON:

udon-food

Udon da aynı soba gibi servis yapılır. Buğday unundan elde edilmektedir. Sobadan farkı ise daha kalın ve daha açık renkte olmasıdır.

 

2 Comments

  1. BiletallBlog

    tamam süper olmuş ödevim için çoook işime yaradı ama gerçekten midem de bulandıı ıyy çiğ balık yemek de ne demek!!!

  2. BiletallBlog

    Çiğköfte yerken miden bulanmıyor ama çiğ balık denilince miden bulanıyor 🙂 Her ulusun farklı kültürleri farklı mutfakları ve lezzetleri mevcut.

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın