Kayak Yaparken Yanınızda Olması Gereken 6 Kayak Malzemesi

Kar sporu denilince ilk akla gelen şüphesiz kayak yapmaktır. Eğer daha önce bir kez kaydıysanız kışın gelmesiyle birlikte en çok kayak sezonunun açılacak olması sizi heyecanlandırır. Daha önce hiç denemediyseniz ömrünüzde hiç olmazsa bir kere yapın, zaten gerisi gelecektir. Kayak yapmak kışı sevmenizi, tüm kaslarınızı kullanmanızı, hem dengenizi, hem reflekslerinizi kontrol etmenizi sağlar. İster spor amaçlı, ister hobi amaçlı yapın, kaymak son derece zevklidir. Daha önceki yazımızda kayak yapabileceğiniz Türkiye’deki Kayak Merkezleri hakkında bilgiler vermiştik, göz atabilirsiniz.

Kış tatili için kayak merkezine gidecekseniz; valizinize koymamız gerekenler ya da günübirlik kayak yapmak için yola çıktıysanız yanınıza almanız gereken kayak malzemeleri bakalım neler;

1. Kayak Kıyafeti

Kayak takımlarınız kaymak için elbette yanınıza kesinlikle almanız gereken ilk malzemedir. Ama eğer satın almadıysanız ve yılda birkaç kez için kayak malzemelerini almaya, yanınızda taşımaya gerek duymuyorsanız, satın almak yerine kiralama şansınız da vardır. Kendinize uygun olan kayak botu ve boyunuza uygun olan kayak bulunduktan sonra kiralamakta son derece mantıklıdır. Başkasının kullandığı kayağı kullanmak çok da sorun teşkil etmez. Ama başkasının giydiği kıyafeti giymek o kadar da kolay olmaz. Kayak malzemelerini satın almasanız bile kayak tulumu ya da su geçirmeyecek ve sıcak tutacak bir kayak pantolonu ve kayak montu alın. Kar suyu her kıyafete belirli bir süre sonra nüfus eder. Ancak kayak kıyafetleri sizi kuru ve sıcak tutar. Başka kalın ve sıcak tutan giysileriniz olsa bile kayak tulumu ve kayak pantolonu kadar rahat olmaz. Ayrıca sizi sıcak tutacağı için içinize kat kat giyinmek zorunda kalmazsınız. Hem hareketleriniz kısıtlanmaz, hem de kayarken zaten vücudunuz ısınır, kat kat giyinmek sizi terletir. Kayak kıyafetleri teri içinde tutmayan, suyu içine geçirmeyen teflon ve gratex kumaştan yapılır ve son derece rahattır. Kayak keyfinizi ıslanarak ya da terleyerek yarıda kesmemek için yanınıza bir adet kayak kıyafeti alın.

2. Kask

Kayak yaparken yanınıza almanız gereken diğer bir eşya da hiç şüphesiz kasktır. Kayağı yeni öğrenmiyor ve artık sık sık düşmüyor da olabilirsiniz. Kaskınız yine de kayak yaparken başınızda olsun. Sonuçta kaydığınız yerde bulunan acemi kayakçılar gelip size bir şekilde çarpar. Kask sizi sadece düştüğünüzde başınızı yere vurmaktan, ağzınızın ve yüzünüzün kara gömülmesinden korumaz, aynı zaman da soğuktan ve rüzgarın şiddetinden de başınızı korur.

3. Kar Gözlüğü

Kayak yaparken bütün gün boyunca bazen güneş çıkar, bazen rüzgar eser. Gözlerinizi hem güneş ışınlarından, hem karın parlaklığından korumak için kar gözlükleri takmanız gerekir. Kar gözlükleri görüş alanınızı daraltmaz, aksine daha sağlıklı bir bakış açısı edinmenizi sağlar. Ayrıca eğer numaralı gözlük kullanıyorsanız ve kayarken gözlükleriniz ile kayacaksanız; üzerine muhakkak kar gözlüğü takın. Düştüğünüz zaman gözlüklerinize zarar gelmesini önlersiniz. Kar gözlüklerinin şık olmasından ziyade kullanışlı olmasını önemseyin. Metal çerçeveli kar gözlükleri yerine plastik olanları tercih edin. Çünkü yüzünüzü daha iyi kapatır, düştüğünüz zaman yüzünüze zarar vermez ve kullanımı daha rahattır.

4. Su Geçirmez Eldiven

Kayak yaparken ellerinizin üşümemesi gerekir. Çünkü kayak sapanları buz tutmuş ve ıslanmış elleriniz ile kullanmakta zorlanırsınız. Ayrıca bir zaman sonra elleriniz soğuktan uyuşur. Soğuktan çatlayan ve uyuşan ellerinizle keyifli bir kayak keyfi yapamayacağınız gibi sapanları rahat kullanamadığınız için sürekli düşersiniz. Ya durup durup ellerinizi nefesinizle ısıtmak ya da kayak keyfinizi yarıda bırakmak zorunda kalırsınız.

5. Cilt Bakım Ürünleri ve Koruyucu Kremler

Kayak çantanızı veya kış tatiliniz için valizinizi hazırlarken, koruyucu kremlerinizi, cilt bakım ürünlerinizi, morarmalara karşı merheminizi de almayı unutmayın. Çünkü kayarken yüzünüze hem soğuğa karşı koruyucu nemlendirici krem sürmeniz, hem de güneşten yanmamak için güneş kremi sürmeniz gerekir. El ve vücut losyonunuzu da kayağa gitmeden önce sürmenizde fayda var. Ayrıca dudaklarınız rüzgara dayanamayacağı için kısa sürede çatlar. Bu yüzden kaymadan önce dudaklarınıza dudak kremi sürmenizde fayda vardır. Kaydıktan sonra otel odanıza geldiğinizde vücudunuzda ki yaralanmaları göreceksiniz. ‘Ben bu morluklar ile nasıl başa çıkacağım’ diye hayıflanmak yerine morarmalara ve yaralanmalara karşı merheminizi sürersiniz. Boğazınız hassassa, yanınıza boğaz pastilleri almanızda da fayda vardır. Boğazlarınız şişmeden önlemini almış olursunuz.

6. Sırt Çantası

Kayak yaparken elinizde bir şey taşımanız mümkün olmaz. Bu yüzden yanınıza muhakkak sırt çantası alın. Kayarken hem sizi rahatsız etmez, hem de kayarken ihtiyacınız olacak her şeyi içine koyabilirsiniz. Kayak esnasında vücut sıvı kaybeder. Bu yüzden yanınızda su bulundurmanız gerekir. Ayrıca enerjiniz tükendiğinde yemek için aldığınız atıştırmalıkları, ıslanma ihtimaline karşı yedek kıyafetlerinizi sırt çantanızın içine koyabilirsiniz.
Yanınıza almamız gereken her şeyi aldığınız zaman; keyifli ve sorunsuz bir kayak keyfi yaşarsınız. Kayak yaparken, eğlenirken, sağlınızı tehlikeye atmayın. Kendinize iyi bakmayı ihmal etmeyin.

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.