Seyahatten Ne Kadar Önce İskelede Olmalısınız?

Deniz yolu ulaşımı, vapur, gemi, deniz otobüsü ve benzeri deniz araçlarıyla yapılan bir ulaşım şeklidir. Daha çok uluslararası ticarette önem taşısa da şehir içi ya da şehirlerarasında da sıkça kullanılmaktadır. Üç tarafı denizlerle çevrilmiş olan ülkemizde deniz ulaşımını gerçekleştiren doğal limanlar olduğu kadar dalgakıranlar ile korunmuş yapay limanlar da mevcuttur. Deniz yolu ile ulaşım fiyatları, kara yoluna göre 7 kat, demir yoluna göre 3 kat, hava yolu ulaşımına göre ise 22 kat daha ucuzdur. Deniz ulaşımı özellikle büyük şehirlerde şehrin trafiğinden kaçmak isteyenlerin ve de bütçesini düşünenlerin ilk tercihidir. Tabi ki deniz ulaşım araçlarında da, uyulması gereken bazı kurallar vardır. Sadece taşıta bindikten sonra değil, öncesinde de yapılması gereken şeyler ve dikkat edilmesi gereken pek çok nokta vardır.

ido-iskelesi

Deniz yolu ile ulaşımı tercih eden yolcular, biletlerini aldıktan itibaren kurallara uymaya başlamak zorundalar. Yolcuların bu hususta pek çok dikkat etmeleri gereken nokta vardır ancak en önemlilerinden biri vaktinde iskelede olmaktır. Günümüzde deniz yolu ile ulaşımı seçen yolcuların en çok sıkıntı çektikleri konuların başında vaktinde yetişememektir. Günümüzde deniz ulaşımında özellikle deniz otobüsleri, oldukça fazla tercih edilmeye başlanmıştır. Deniz otobüslerine bilet alan yolcular, belirtilen sefer saatinden 30 dakika önce iskelede olmalılardır. Sefer kalkış saatinden 30 dakika önce deniz otobüsü ve hızlı feribot dış hat yolcularının mutlaka biniş terminalinde bulunmaları gerekmektedir. İç Hat Deniz Otobüsü seferlerinde gemi kapasitesinin kalkış saatinden önce dolması durumunda Deniz Otobüsü, tarifelerde belirtilen sefer saatinden önce kalkabilir, bu sebeple işi garantiye almak adına erkenden orda olmakta fayda vardır. Yolcu, firma tarafından belirtilen saatte gemi kalkış terminali alanı içinde bulunmuyorsa, terminal alanındaki yoğunluk ve başka gerekçelerle sefere dâhil olamadığında yolculuk hakkını kaybeder ve hak iddia edemez. Bu sebepten ötürü sefer saatinden yaklaşık 45 dakika kadar önce iskelede bulunmak yolcular için büyük rahatlık sağlayacaktır.

ido-koltuk-secimi

Sefer kalkış saatinden 5 dakika önce tüm satış kanallarında bilet satışı kapanmaktadır. Bunu bilerek ona göre hareket edilmesi gerekmektedir. Bilet kontrolü ise terminallerde yaya yolcular için turnikelerde yapılmakta ve araçla seyahat eden yolcular için de el terminalleri vasıtası ile yapılmaktadır. Bunlar bilinerek ve dikkat edilerek iskeleye gidilmesi gerekmektedir. İskeleye deniz taşıma aracı tam olarak yaklaşmadan binilmeye çalışılmamalıdır. Ayrıca sakin olunmalı ve bir sıra ile binilmelidir. Aksi halde ufak çaplı bir izdiham yaşanacaktır ve yolcular dengelerini kaybedip düşecek yahut düşme tehlikesi atlatacaklardır. Şüphesiz taşıt içinde de uyulması gereken kurallar vardır. Bu kurallara da muhakkak uyulmalıdır. Özellikle deniz otobüsü tercih ediliyorsa, kalabalık olunacağı bilinmeli ve buna göre davranılmalıdır. Deniz otobüsü içinde ayağa kalkmamak önemlidir. Hem kendi güvenliğiniz hem de diğer yolcuların güvenliği için tüm kurallar ulaşım aracına binmeden önce iyice öğrenilmeli ve yapılan anonslar dikkate alınmalıdır. Çocuklu ailelerin özellikle daha da tedbirli davranması gerekmektedir. Hem çocuklarının hem kendilerinin güvenlikleri için gereken her şey yapılmalıdır. Bunun haricinde bagaj kuralları, araç içinde seyahat edip edememe ve bisiklet taşımak gibi önemli hususlar da detaylı bir şekilde öğrenilmelidir.

ido-istanbul-manzara

Deniz yolculuğu belki de yolculukların en iyisi ve en zevklisi olabilir. Özellikle denize yoğun sevgisi ve tutkusu olan bireyler için deniz yolculukları bulunamayacak bir fırsattır. Bir yandan eşsiz güzellikteki denizi izlerken diğer yandan da yolculuğunuzu trafik sıkıntısı çekmeden tamamlamış olursunuz. Ancak tüm kurallara uyarak bu zevki doruklarına kadar yaşayabilirsiniz.

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın