Uçak’ta hangi firma, ne ikram ediyor?

Çoğu zaman merak ettiğimiz sorulardan birisidir (özellikle uçak ile seyahat etmeyi çok isteyen arkadaşlarımızın aklından geçen sorulardandır). Uçaklarda neler ikram edilir? Şehirler arası otobüslerin ikramlarına benzeyen ikramlar mı vardır? Yoksa yemek çeşitleri değişik midir? Özel yemek menüleri mi sunulur? Bunlar nasıldır ve benzeri pek çok soru, merak edenler için özel bir nitelik taşıyor. Bu durum için siz değerli takipçilerimize şu tarz bir içerik sunabiliriz.

Genellikle baktığımız zaman hemen hemen her hava yolu firması konforu kadar yiyecek ve içecek servisiyle de adından sıkça ve özveri ile söz ettirir (pozitif ya da negatif de olsa). Bu kapsamda yapılan çalışmalar ve yemek hazırlıkları da, haliyle müşteri kitlesinin talepleri, arzları ve kullanım seçeneklerine bağlı olarak dönemsel bir şekilde yenilenir. Uçuş süreniz ve yolculuk ettiğiniz uçuş sınıfına bağlı olarak değişkenlik gösteren yiyecek servisleri yolcuların beklentilerine göre hazırlanmaktadır.
ucak-yiyecek-servisiÖrneğin 1 saatlik yolculuk kapsamında sunulan yiyecek ile ortalama 6 saat süren bir yolculuğun ikramları birbirinden fazladır. Yüzlerce yolcunun beğenisini kazanacak lezzetleri sunmak kolay olmadığı için, bu kapsamda ciddi bir zemin araştırması yapılır ve bu araştırmalar, uluslararası uçuş kurallarında çok kullanılan araştırma modellerindendir. Bu nedenle tüm hava yolları başarılı catering (yiyecek ve içecek uzmanlarını bünyesinde çalıştıran firmalara verilen kısa isim –havayolu jargonu da diyebiliriz-) firmalarıyla çalışarak leziz menüler çıkarırlar karşımıza. Bu da ister istemez tercihlerde ciddi pozitif sonuçlar ortaya çıkarır. Çünkü az evvel de söylediğimiz gibi uçaklarda sunulan yemekler uçuşun süresine, sınıfına ve alternatif seçeneklere göre hazırlanır ve uzun süreli uçuşlarda servis edilen yiyecekler ile kısa süreli uçuşlarda verilen yiyecekler hiçbir zaman aynı değildir.

Genel olarak baktığımız zaman, hava yollarının çoğu yemek servisinden ücret talep etmezler.
Bu yüzden müşterileri adına pozitif ve rahat bir durum söz konusudur. Hem az da olsa yemek sorunu çözülmüş olur hem de hava basıncı ve farklı detaylar derken yemek yemek biraz olsun kişilerin psikolojisini değiştirebilir. Ücretsiz servis sağlayan hava yolu şirketlerine ek olarak, bazı hava yolu şirketlerinde yiyecek servisi ücretli olarak karşımıza çıkmaktadır. Örneğin; Pegasus ve Sunexpress yurt içi uçuşlarda yemek servisinden ekstra ücret talep eden firmaların başında geliyor (uygun fiyatlı uçuş yapıldığı için pek çok alandan feragat ediliyor). Ancak yurt dışı uçuşlarında ücretsiz sıcak yemek ve sınırsız içecek ikram eden Pegasus ve Sunexpress, yurt dışı uçuşlarında yolcularını mutlu edebiliyor.
Türk Hava Yolları ve Atlasjet’de ise yiyecek ve içecek servisi bilete olarak sunuluyor.

ucakta-yiyecek

Türk hava yolları tarafından hazırlanan yemeklere ve menüye baktığımız zaman, sandviç ve zeytinyağlı yemek çıkıyor karşımıza. Hafif olan bu yemekler, oldukça güzel tatlara sahip olmakla kalmıyor, ekstra ikram edilen tatlı detayından oluşan zengin bir menü sunuyor Türk Hava Yolları bu konuda. Atlasjet ve Anadolu jet ise sandviç veya kek alternatifi sunuyor. Birbirinin alternatifi olan hava yolu firmaları, uçak biletindeki farklı fiyatlarını bu tarz çalışmaları ile de organize ediyor diyebiliriz. Bunun yanında dilediğiniz içeceği içme hakkınız var.
Uçaklarda ikram edilen yemekler ve içeceklerin, hangi saatte tam olarak ikrama başladığını merak ediyor musunuz? Çünkü ortalama 50 dakika olan bir uçuşta uçağın kalkış ve iniş sürelerini de hesap edersek, havada yapılacak hareket sayısı fazla olmaması gerek. Bu yüzden uçağın kalkışından kısa bir süre sonra başlanan yiyecek ve içecek servisi, yolculuğun en güzel anlarından biri haline geliyor. Emniyet kemerleri açıldıktan sonra rahat bir seyir haline geçen uçaklarda, ilk yapılan iş yemek ve içecek servisi oluyor (bu hizmeti sağlayan hava yollarında – ya da ücretli sunan uçaklarda-).

 

Uçaklarda Özel Talep İle Sağlanan Yiyecekler

Eğer özel bir yemek tercihiniz varsa (ki çoğu kişi sırf uçakların kaliteli yemeklerini tatmak adına dahi olsa bu menüleri deniyor) uçak bileti alırken yiyecek seçimini belirleyebiliyorsunuz. Bu yemek seçimini pek çok firma sağlıyor.
Ancak bu işlemi genellikle ücretli yemek servisi sunan Pegasus veya özel yemek servisi sunan Türk hava yollarında yapabiliyorsunuz. Özel olarak talep ettiğiniz hizmetleri uçuştan en az 24 saat önce hava yolu şirketine bildirmeniz gerekiyor (ki bazen bu süre bile geç olabiliyor, dönem dönem değişen süreleri sipariş ekranında görebiliyorsunuz). Böylece uçakta olmayan ve ihtiyacınız olan yiyecekler temin ediliyor. Hatta özel olarak hazırlanan yiyecekler dahi var.
yemekEğer herhangi bir yiyeceğe alerjiniz varsa (mesela özel bir sunumda yer alan baharat seçenekleri gibi) bunu da uçuştan en az 24 saat önce ileterek size özel yiyecek ve içecek hazırlanmasını sağlayabiliyorsunuz. Bunları özel olarak yiyecek talep edere yapacağınız için daha verimli bir çalışmaya ulaşmış oluyorsunuz. Eğer içecek konusunda iddialı iseniz (yani sıvı tüketmeyi seviyorsanız) ve sıcak içecek istiyorsanız dilediğiniz zaman kabin ekibinden rica edebilirsiniz. Bu sayede ihtiyaçlarınıza yönelik çözümler de kabin ekibi tarafından organize edilmiş oluyor. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken detaylar ve kurallar da var tabi.

 

Kalkış ve iniş anı, herkes için sabit durulması gereken bir an olduğu için, bu iki an dışında her türlü yiyecek ve içecek servisi kullanabilirsiniz. Bu hizmeti sağlayan uçaklarda atıştırmalık lezzetler de bulabilirsiniz rahatlıkla. Uçuş esnasında yeme, içme keyfini yaşarken zamanın nasıl geçtiğini de anlamayacağınız için, çok keyifli bir seyahat süreci sizleri bekliyor olacak değerli arkadaşlar. Hem ucuz uçak bileti alıp (bir başka makalemizde detaylarından bahsettik), hem de uçuş sırasında bir şeyler atıştırarak manzaranın keyfini çıkarmak istiyorsanız (cam kenarı iseniz), seçtiğiniz hava yolu şirketinin ikram koşullarını kontrol etmeyi unutmayın. Bu size pek çok anlamda artı sağlayacak bir durum yaratacaktır. Şimdiden tüm yemekleriniz için afiyet olsun dileklerimizi iletiyor, keyifli seyahatler diliyoruz.

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın