Yelken Sporu Yaparken Rahatlayabileceğiniz 10 Muhteşem Yer

Günümüzde adrenalin ve spor meraklılarının yapabileceği pek çok spor ve etkinlik vardır. Su sporlarından biri olan yelkencilik de bunlardan biridir. Yelken sporu aslında tarihi oldukça eskiye giden yelkenli teknelere dayanır. Yaklaşık olarak 4500 yıl önce kullanılmaya başlanan bu tekneler, günümüzde çok daha gelişmiş bir haldedir. Şu anda takım halinde kullanılan büyük tekneler olduğu gibi bir veya iki kişinin kontrol ettiği yaklaşık olarak 4 metrelik küçük tekneler de vardır. Yelkenli teknenin işleyiş şekli rüzgâra ve rüzgârın yönüne dayanır. Rüzgâr yelkeni doldurarak yüksek basınç alanı oluşturur ve teknenin ilerlemesini sağlar. Denizde sürtünme de az olduğu için, momentumunu kaybetmeyen tekne sürekli ilerleyebilir. Yelken sporu çalışma gerektiren ve bazı tekniklerin hâkimiyetini isteyen bir spor. Ancak yeni başlayanlar da biraz eğitimle kısa sürede rahatlıkla yelken yapabilmektedir. Bu sporda kişi, adeta doğanın, rüzgârın ve denizin bir parçası olur. Çünkü onlara göre hareket etmelidir. Bu ahenk aynı zamanda kişiyi rahatlatır. Aynı zamanda tüm vücudu çalıştıran bir spordur. Bu bakımdan mükemmel bir spordur.yelken

Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede yaşıyoruz. Hal böyle olunca pek çok su sporunu yapmak için imkânımız oluyor. Tabii ki yelkencilik için de ülkemizde pek çok yer var. İşte sizin için listemiz;

1. BODRUM

Bodrum bunlardan birisidir. Muğla iline bağlı olan Bodrum, rüzgâr açısından oldukça elverişli bir bölgedir. Bitez tarafına giderseniz burada elverişli bir rüzgâr ve dalgasız bir deniz bulabilirsiniz. Yani yelken sporları için mükemmel bir bölgedir. Ya da Bodrum’dan Güllük Körfezine doğru yol alabilir ve birbirinden güzel koylardan geçebilirsiniz. Ancak bu durumda biraz daha dalgayla karşılaşmanız olasıdır.

Biletall.com’dan Bodrum’a En Ucuz Otobüs Biletini Bul »

2. AKYARLAR

Akyarlar ’da yine bu bölgede bir ilçe. Sürekli olarak elverişli bir rüzgârı var. Ayrıca rüzgâr yönü karadan denize doğru olduğu için her zaman dalgasızdır. Yelkencilik ve neredeyse tüm su sporlarını yapabileceğiniz mükemmel bir sahildir.

3. ALAÇATI

Bir diğer ilçe ise Alaçatı’dır. İzmir Çeşme’ye bağlı Alaçatı’da yılın her günü elverişli bir rüzgâr bulmak mümkün. Ayrıca denizi de oldukça dalgasız. Yer yer derin olan bölge bazı bölümlerde sığlaşıyor.  Alaçatı yelken sporları için tüm dünyadan turist çeken bir bölgedir. Yılın çoğu kısmında burada yelken sporları yapılabiliyor. Ilıca’da bu bölgede bulunan bir su sporları cennetidir.

yelken-filo-yarismasi

4. ÇEŞME

Çeşme’nin çok elverişli bir rüzgârı vardır ve dalgası azdır. Yelken yapabileceğiniz en güzel seçeneklerden birisidir.

Biletall.com’dan En Ucuz Çeşme Biletini Bul »

5. DATÇA

Datça’da son zamanlarda çok fazla yelken sporcusu çeken bir bölgemiz. Yelken sporları için elverişli bir coğrafyası var. Bodrum üzerinden ulaşabileceğiniz bir bölge olması da avantaj olmaktadır.

6. YEDİ ADALAR

Gökova’da bulunan yedi adalar da yelken sporları için elverişli bir bölgedir. Ayrıca mükemmel doğal güzellikleri barındırmaktadır. Burada hem yelken yapabilir, hem de doğal güzelliklerin tadını çıkarabilirsiniz.

yelken-sporu

7. MİMAR SİNAN

İstanbul’da yaşıyorsanız ve çeşitli sebeplerle şehirden çıkamıyorsanız İstanbul yakınlarında da yelken yapabileceğiniz bölgeler var. Mimar Sinan bunlardan birisidir. Büyükçekmece kıyısında bir bölge ve yaz sonunda oldukça elverişli bir rüzgâra sahip. Kendi ekipmanınızla buraya gidip hafta sonlarınızı keyifli bir şekilde geçirebilirsiniz.

8. TUZLA

Anadolu yakasında iseniz Tuzla’ya gidebilirsiniz. Bu bölgede yelken kiralamak da mümkündür. Yeni başlayanlar için ideal bir yer. Yaz aylarında elverişli bir rüzgârı vardır.

9. GÖKOVA VE AKYAKA

Gökova ve Akyaka bölgesi de yelken, sörf, yamaç paraşütü gibi farklı dallarda spor tercihleri olanlar için farklı bir alternatif olmaktadır.

yelken-sorf

 

10. BOZCAADA

Bozcaada da yelken severler için İstanbul’dan çok uzaklaşmadan alternatiflerin arasında bulanan sevimli bir adadır.

Su sporları son zamanlarda ülkemizde daha çok dikkat çekmekte ve ülkemize turist akışını sağlamaktadır. Yelkencilik de çok popüler bir spor haline gelmektedir. Her yaş için kurs ve dersleri olan bu spor artık çoğu bölgede öğrenilebilmekte ver bu şekilde gelişmektedir. Ülkemizde çok sayıda bölge yelkencilik ve su sporları için oldukça elverişlidir. Ege, Akdeniz, Marmara’da yelken için ziyaret edebileceğiniz çok sayıda mekân bulunmaktadır. Ayrıca bu bölgelerin çoğunda katılabileceğiniz pek çok aktivite ve gezebileceğiniz mekânlar da bulunmaktadır. Yani yelkencilik dışında da çok güzel vakit geçirebileceksiniz. Pek çok doğal güzellikle karşılaşacaksınız, doğal yaşamla iç içe olabileceksiniz. Eşsiz bir denizin tadını çıkaracaksınız. Zaten yelkenciliğin bir güzel yanı da budur. Bunun dışında da insanı rahatlatan bir spordur. Doğa ile iç içe olduğunuz bir spordur. Denizle ve rüzgârla bir olursunuz ve bu ahenk içindeyken bir spor yaparsınız.

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.