Yurtdışında Araba Kiralayanların Dikkat Etmesi Gereken Trafik Kuralları ve Cezalar

Kimi zaman gezip görmek, kimi zaman da farklı amaçlar ile çıkılan yurtdışı seyahatlerinde araba kiralama, seyahati daha esnek ve keyifli hale getirmek için tercih edilen bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Fakat özellikle ilk defa yurt dışına gidecek kişiler için araç kiralama ile ilgili prosedürleri ve cezaları bilmemek, seyahatlerinin hüsranla sonuçlanmasına neden olabilir. Bu prosedürlerin önceden bilinmesi, yaşanabilecek can sıkıcı durumların önüne geçilmesini; seyahatin kötü değil, keyifli anılarla sonlanabilmesini sağlayacaktır. Biletall ailesi olarak yurtdışında araba kiralayacakların dikkat etmesi gereken kuralları ve kurallara uyulmaması halinde uygulanacak cezaları sizler için derledik.

Ehliyetin Önemi

Daha yola çıkmadan dikkat edilmesi gereken en önemli kural, ehliyet taşınması olacaktır. Yurtiçinde olduğu gibi yurtdışında da araba kiralama yöntemine başvuracak olan kişiler için, ehliyet çok büyük önem taşır. Araç kiralarken ehliyetin yanı sıra diğer tüm evrakların da yanınızda bulunması gerekecektir. Aracın kiralandığı ülkenin çok katı bir şekilde trafik kurallarına özen gösterebileceği ve eksikliklerin tolere edilmeyeceği önceden düşünülmelidir.

Yayalara Yol Verme

Yurtdışında yaya önceliği konusunda ülkemizden daha çok önem verildiği akılda tutulmalıdır. Yaya önceliği gözetilmediği takdirde, ciddi oranlarda para cezaları ile karşılaşılması olasıdır. Bu sebeple araç kiralayanların yaya geçitlerinde ve trafik içerisinde herhangi bir yol üzerinde, yayaların varlığını dikkatli bir şekilde kontrol ederek; onların geçiş üstünlüğü olan durumlarda mutlaka hak tanımaları gerekmektedir.

Trafik İçinde Kullanılması Gereken Kurallar

Ülkemizde hiçbir şekilde tasvip edilmediği halde çoğu zaman yapılan bir hata olan makas atmanın, yurtdışında uygulanması asla önerilmez. Hiç beklenilmeyen bir yerde polisin mevcut olmasından kaynaklı para cezasına çarptırılmak olasıdır. Aynı şekilde yine araba kiralandıktan sonra ne cana ne de arabaya zarar gelmemesi adına tüm trafik ışıklarına tam anlamıyla uymak gerekecektir. Ülkemizde sarı ışığın kimi zaman ‘geç’ komutu olarak yanlış anlaşıldığı aşikardır. Oysa yurtdışında doğru olan şekli ile yani ‘hazırlan’ komutu ile algılanmak durumundadır. Sarı ışıkta geçilmesi durumunda, yüksek miktarda para cezaları ile karşılaşmak olasılık dahilindedir.

Hız Sınırı ve Park

Hız sınırı bölge, ülke fark etmeksizin trafikte uyulması gereken bir kural olarak karşımıza çıkmaktadır. Yurtdışında genel olarak kuralların daha katı olmasından dolayı hız sınırına daha çok dikkat etmek gerekecektir. Daima sınırın altında yol almak, yurtdışındaki seyahatinizi garanti altına almanızı sağlayacaktır. Yine araç kiralayanların & kullananların yaşadığı en büyük sorunlardan birisi olan park sorununa da değinmek gerekir. Yurtdışında arabanın park edildiği yerin mutlaka park amacı taşıması gerekecektir. Yani doğru yere park etmek büyük önem taşır. Kimi yerler için geçerli olan özel park mülkiyeti de bu konunun içerisinde yer almalıdır. Bazı konumların sadece o evin sahipleri için izinli olması sizin o bölgelere park edemeyeceğiniz anlamına gelmektedir. Bu yerlere de dikkat etmek ve bu kurallar ışığında hareket etmek daha sağlıklı sonuçlar doğuracaktır.

Son olarak her zaman dikkat edilmesi gereken bir konu da araba kiralama yönteminde başvurulabilecek olan işlemlere dikkat etme gerekliliğidir. Araba kiralanmadan önce, aracın kiralanacağı yerin güvenilir olmasına dikkat etmek gerekir. Bu sayede güvenilir ve sorunsuz bir şekilde araç kiralanabilecektir. Aynı zamanda kiralanacak olan aracın şehir içine uygun olması, daha kolay bir şekilde araç kullanmaya imkan tanır. Bu gibi noktalara da dikkat edildiği takdirde, yurtdışında şehir içinde araç kullanmak daha eğlenceli bir hal alacaktır.

Biletall.com’dan En Ucuz Yurtdışı Uçak Biletini Bul »

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın