Ahiska (Gürcistan) Otobüs Bileti

Bugün
Yarın
Otobüs Bileti Bul
Nüfus Sayısı 17.903
Telefon Alan Kodu 365
Plaka Kodu 503

Ahiska (Gürcistan) Şehir Rehberi

Gürcüce “Ahaltsihe” olarak adlandırılan bu kent, Gürcistan ülkesinin güney batı dolaylarında bulunmaktadır. Ülkemize çok yakın olan kentin uzaklığı on beş kilometre kadardır. Posof nehrinin kenarına kurulu bu kentin kadim tarihi kadar güncel coğrafyası da ilgi çekici bir vaziyettedir.

Zengin dere yatakları sayesinde tarıma oldukça elverişli arazileri olmakla birlikte linyit yataklarının da bulunduğu bir kenttir. Gerek Dede Korkut Hikâyeleri'nde gerekse de Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nde kendine yer bulan bu şehrin tarihinin oldukça eski olduğu bilinmektedir.

Osmanlı döneminden bu yana önemli bir bilim ve kültür merkezi olan Ahıska çok sayıda âlim yetiştirmiş ve bu âlimler Türkiye’nin dört bir yanında dersler vermişlerdir. Ahıska’ya gittiğinizde o dönemlerin kalıntılarını özellikle kaleyi gezerken görmeniz mümkündür.

Ahiska Otobüs Biletini Aldıktan Sonra Bilmeniz Gerekenler

Ahiska’ya otobüs bileti aldıysanız karşınıza Artvin iline çok benzer bir iklimin çıkacağını unutmayınız. Zaten on beş kilometre mesafede bulunan bu şehri kış aylarından ziyade yaz aylarında ziyaret etmek olumsuz hava koşullarına yakalanma olasılığını ortadan kaldıracağından, size çok daha keyifli bir yolculuk sunacaktır.

Ahiska’yı Ziyaret Etmek İçin 5 Sebep

  • Ahıska Türklerinin kadim tarihi.
  • Büyüleyici sokakları ve mahalleleri.
  • Kendine has mimari yapısı.
  • Onarılıp ilk haline çokça benzetilen tarihi kalıntıları.
  • Bir dönemin bilim ve kültür merkezinden arta kalanlar.

Ahiska Gezilecek Yerler

 Ahiska Kalesi, Ahmediye Camisi, Ahıska Müzesi, Tamara Heykeli, Sapara Manastırı, Posof Çayı, Ahıska Mahalleleri, Vardiza Manastırı

 Ahiska’da Ne Yenir? Neleri Meşhur?

Ahiska kenti Artvin’e çok yakın olduğundan esasında Artvin’de bulabileceğiniz birçok yemeği rahatlıkla bulabilirsiniz. Kebap çeşitleri, Cağ Kebabı, pilav, lezzetli balıklar Ahiska’da bulunabilecek yeme içme alternatifleri arasındadır. Ayrıca kentte yöresel tarzda yiyecekleri sunan lokantalar pek az olsa da bulunması mümkündür.

Ahiska (Gürcistan) Nerede?

Ahiska (Gürcistan) İçin İlk Yorum Yapan Sen Ol!

 Kaynaklar Hakkında Bilgilendirme


Bu sayfada kullanılan görseller veya materyaller kullanıcılara daha doğru ve açıklayıcı bilgi vermek amacı ile çeşitli kaynaklardan sağlanmış olabilir. Bu materyaller hakkında bilgi almak için bize İletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Ahiska (Gürcistan) Otobüs Bileti sayfasında sunulan veriler istatistik verileridir.
(24.04.2019 17:23:33)