Çığır (İdil, Şırnak) Otobüs Bileti

Bugün
Yarın
Otobüs Bileti Bul
Nüfus Sayısı 2.002
Telefon Alan Kodu 486
Plaka Kodu 73

Çığır (İdil, Şırnak) Şehir Rehberi

Çığır, Şırnak ilinin İdil ilçesine bağlı bir köydür. Çığır köyü ve çevresinin yerleşimi M.Ö 2000’lere kadar dayanmaktadır. Eski bir yerleşim merkezidir ve Mezopotamya bölgesinde olduğu için pek çok devlet ve uygarlığa ev sahipliği yapmış olan bir yerdir.

Kuzey ve kuzey batısı engebeli olan köyün güneyi ise daha düzlük ve ovalıktır. Köyde karasal iklim hüküm sürmektedir. Yağışlar kış aylarında yağmur veya kar olarak görülmektedir. İklim tipine uygun bitki örtüsü ve tarım ürünleri bulunmaktadır.

Bölge, karasal iklimin hüküm sürmesi ve bilinçsiz kesim yapılması gibi nedenlerden dolayı bitki örtüsü bakımından fakirdir. Güney kısımlarında meşe ağaçları bulunur. Bunun dışında köy bozkır bir görünüme sahiptir. Köyün geçim kaynağı ise tarım ve hayvancılıktır. En çok arpa, buğday, pamuk, mercimek, nohut ve pirinç yetişmektedir.

Çığır’a Otobüs Bileti Aldıktan Sonra Bilmeniz Gerekenler

Çığır köyüne ulaşım ana karayolları ile yapılmaktadır. İpek yolu güzergahı olan ve Türkiye-Irak karayolunu oluşturan E-24 karayolu ile bölgeye kolaylıkla ulaşılmaktadır. Çığır köyüne gelebilmek için ilçesi olan İdil’e veya merkezi olan Şırnak’a otobüs bileti alabilirsiniz. Özel ve yerel firmalardan bilet alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 Çığır’ı Ziyaret Etmek İçin 5 Sebep

  1. Çığır İpek yolu güzergâhı üzerinde bulunmaktadır.
  2. Bölge pek çok medeniyete ev sahipliği yaptığı için kültürel anlamda oldukça değerli ve önemli bir yerdir.
  3. Eski dönemlerden kalma çeşme ve bazı tarihi kalıntılar bulunmaktadır.
  4. Eski medeniyetlerin ev sahipliği yaptığı köy ve çevresinde pek çok kilise bulunmaktadır.
  5. Köyde bulunan tarihi ve kültürel değer taşıyan yapıları ziyaret etmek için gelebilirsiniz.

Çığır’da Gezilecek Yerler

Çığır köyüne geldiğinizde Timur çeşmesi ile bölgede bulunan 8 ayrı kiliseyi gezebilirsiniz. Yanınıza fotoğraf makinenizi de almayı ihmal etmeyin.

Çığır’da Ne Yenir? Nesi Meşhur?

Çığır köyüne geldiğinizde kutlık, serbidev, perde pilavı, meyre, kipe, suryaz gibi yöresel yemekleri tadabilirsiniz. Çığır ve bölgesinin kumaşı, yemekleri meşhurdur.

 

Çığır (İdil, Şırnak) Otobüs Firmaları

Çığır (İdil, Şırnak) Nerede?

Otobüs Firmalarının Sefer Düzenlediği Diğer Şırnak İlçeleri

Çığır (İdil, Şırnak) Etkinlik & Festivaller

  • Halk Oyunları Festivali (Ocak)

Çığır (İdil, Şırnak) İçin İlk Yorum Yapan Sen Ol!

 Kaynaklar Hakkında Bilgilendirme


Bu sayfada kullanılan görseller veya materyaller kullanıcılara daha doğru ve açıklayıcı bilgi vermek amacı ile çeşitli kaynaklardan sağlanmış olabilir. Bu materyaller hakkında bilgi almak için bize İletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Çığır (İdil, Şırnak) Otobüs Bileti sayfasında sunulan veriler istatistik verileridir.
(21.03.2019 03:31:15)