Küre Otobüs Bileti

Küre Otobüs Bileti Aldıktan Sonra Bilmeniz Gerekenler

Kastamonu ilinin ormanlığı bolca olan şirin bir ilçesidir. İlkim açısından Karadeniz iklimi hüküm sürmektedir. Bakır madeni halkın geçim kaynaklarının başında gelmektedir. Ormancılıkta diğer büyük ekonomik getirisi olan alandır. İlçede birçok eğitim kurumunun yanı sıra bir adette Meslek Yüksek Okulu bulunmaktadır.

İlçe geçmişine baktığımız zaman ilk çağ dönemlerine kadar gidilmektedir. Sırasıyla imparatorluklar beylikler ve nihayetinde Osmanlı egemenliğine girmiştir. Buna bağlı olarak birçok tarihi eser vardır. Günümüze ulaşabilenlerinin bazıları restore edilmiştir. çam, Köknar, Kayın, Kestane, Ihlamur, Gürgen yetişen bazı ağaç türleridir.

Küre Otobüs Biletini Aldıktan Sonra Bilmeniz Gerekenler

Küre otobüs bileti aldıktan sonra bilinmesi gereken ilçe Kastamonu iline bağlı şirin bir orman ilçesidir dersek yeridir. çünkü yolculuk sırasında birçok orman ve ağaçlık alan görülecektir. Burada bu fırsatla temiz havayı ve gökyüzünü gözlemleyebildikçe gözlemleyin ve fotoğraflayınız.

Otobüsle gidileceği gibi aktarmalı olarak Zonguldak üzerinden de ilçeye gelinebilmektedir. Doğa ile iç içe olduğu için her an bir doğa hayvanıyla karşı karşıya kalma ihtimali vardır.

Küre'yi Ziyaret Etmek İçin 5 Sebep

  • Karadeniz'in muazzam yeşilliklerini gözlemlemek için,
  • Tarihten kalan eserleri görebilmek için,
  • Fındık bahçelerini gözlemlemek,
  • kestane ağaçlarından kestane toplama şansımızın olması,
  • Yöreye ait birçok yemeği ve güzelliği tadabilmek için,
  • Mesire alanlarında piknik yapıp doğa ile iç içe olabilmek için ilçeye gidilmelidir.

Küre'de Gezilecek Yerler

Tarihin ilk zamanlarından bu yana yerleşim yeri olan Kastamonu ve ilçeleri bir çok medeniyete ev sahipliği de yapmıştır. Bunlardan kalan birçok eser vardır.

Bu eserlerden bazıları şunlardır; Doğanlar Kalesi, Akşemsettin Camisi, İstiklal Yolu, Karacehennem Boğazı, Küre Dağları, Valla Kanyonu, çatak Kanyonu bunların önde gelen yerleridir.

Küre'de Ne Yenir? Neleri Meşhurdur?

İlçe lezzetlerine bakıldığında; Küre Mantısı, Yer Yaprağı(Kabalak) Dolması, Ecevit çorbası, Banduma, Ekşili Pilav( Ebegümeci), Haluşka, çam kozalağı Reçeli yöreye ait birkaç lezzettir. Mutlaka yerinde yenilmesi ve tadılması gereken tatlardır.

Küre Otogarları

bus
ba-favicon-white