Sivrikaya (İkizdere, Rize) Otobüs Bileti

Bugün
Yarın
Otobüs Bileti Bul
Nüfus Sayısı 142
Telefon Alan Kodu 464
Plaka Kodu 53

Sivrikaya (İkizdere, Rize) Şehir Rehberi

Sivrikaya, Rize iline bağlı bulunan İkizdere ilçesi bünyesindeki bir köydür. Bölgenin tarihi çok eskilere dayanmakla birlikte Sivrikaya İkizdere ilçesinin Hemşin köylerinden olmaktadır. Bölgenin yerli halkı olan Hemşinliler aynı zamanda köy halkını oluşturmaktadır.

Sivrikaya bir dağ köyüdür ve rakımı 1800 m’dir. Köy kendi içinde var olan kültürü korumaktadır. Mesela yöreye özgü olan peştamal baş ve omuzlar içeride olacak şekilde kapatılır. Kapatmayanlar saygısızlık etmiş gibi hissederler. Ancak yeni nesilde bu uygulamalar oldukça azalmış durumdadır. Köyün ilçeye olan uzaklığı 20 km’dir.

Sivrikaya Otobüs Biletini Aldıktan Sonra Bilmeniz Gerekenler

İdil için otobüs bileti aldıktan sonra doğal güzellik görmek bakımından bayram edeceğinizi bilmeniz gerekir. Bölge iklimi Karadeniz ikliminin etkisindedir. Köy ekonomisi tarım ve hayvancılık odaklı olup, köye ulaşım sağlayan yol asfalt niteliktedir.

Buraya gittiğinizde sakin bir köy hayatı ve farklı bir kültürler karşılaşırsınız. Kafa dinlemek için oldukça ideal bir yerdir. Doğanın cennet köşelerinde, yayla kültürüyle tanışmak oldukça güzel bir deneyim olmaktadır. 

Sivrikaya’yı Ziyaret Etmek İçin 5 Sebep

Sivrikaya için bilet almanın ve bu bölgeyi ziyaret etmenin sebepleri;

  • Bölge kültürünü tanımak,
  • Yöresel lezzetleri deneyimlemek,
  • Doğal güzellikleri görmek ve temiz hava almak,
  • Tarihler denk getirilebilirse farklı bir kültürün etkinliğine tanık olmak,
  • Sakin bir zaman geçirmek ve dinlenmek şeklinde sıralanabilir.

 

Sivrikaya Gezilecek Yerler

 Bölge, doğal güzellikler bakımından oldukça ideal bir yerdir. Ayrıca burada yayla kültürüne tanık olmak mümkündür. Gezilecek yerlerin başında da Sivrikaya Yaylası gelmektedir. 1875 m yüksekliğe sahip olan yayla, doğal güzelliğin oldukça değerli bir parçasıdır.

Burada ormanlar ve geniş otlaklar bulunmakla birlikte bölge halkının ahşap mimari örnekleri de görülmektedir. Ayrıca bölge yakınlarında yer alan Çağrankaya yaylası da görülmeye değerdir. Sis çöktüğü zamanlarda ortaya çıkan manzara bir kartpostal niteliğindedir.

Buralarda uzun yürüyüşler yapılabilir, doğa ile baş başa kalınabilir ve doğal güzelliklerin rahatlatıcı etkisi altında dinlenilebilir.

 Sivrikaya ’da Ne Yenir? Neleri Meşhur?

Bölgenin kültürel lezzetleri arasında mıhlama, karalahana çorbası ve sarması, hamsili mısır ekmeği yer almaktadır. Bölge yemek kültürü bakımından Karadeniz kültürünün izlerini tam manasıyla taşımaktadır.

Sivrikaya (İkizdere, Rize) Otobüs Firmaları

Sivrikaya (İkizdere, Rize) Nerede?

Otobüs Firmalarının Sefer Düzenlediği Diğer Rize İlçeleri

Sivrikaya (İkizdere, Rize) Etkinlik & Festivaller

  • Dağ Horozu Festivali (Haziran)

Sivrikaya (İkizdere, Rize) İçin İlk Yorum Yapan Sen Ol!

 Kaynaklar Hakkında Bilgilendirme


Bu sayfada kullanılan görseller veya materyaller kullanıcılara daha doğru ve açıklayıcı bilgi vermek amacı ile çeşitli kaynaklardan sağlanmış olabilir. Bu materyaller hakkında bilgi almak için bize İletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Sivrikaya (İkizdere, Rize) Otobüs Bileti sayfasında sunulan veriler istatistik verileridir.
(21.02.2019 02:53:47)