Doğu Karadeniz Otobüs Bileti

Doğu Karadeniz Otobüs Bileti

DOĞU KARADENİZ

Doğu Karadeniz siz sayın müşterilerine keyifli yolculuklar sunuyor. 1960’lı yıllardan beri turizm ve seyahat alanında büyüyen bir firma olan Doğu Karadeniz sektöründe vadettiğini yerine getirmesiyle tanınıyor.

Nereye gitmek istiyorsunuz?

Otobüs bileti hangi şehir için olsun?

İstanbul mu? Ankara mı? İzmir mi? Antalya mı?

Doğu Karadeniz firması düzenli seferleriyle sizi istediğiniz yere ulaştırır.

1968 senesinde merhum Selahattin Kamburoğlu ve Özcihan Kurnaz tarafından kurulmuş olan Doğu Karadeniz Ekspres zamanla bünyesine aynı güzergâhta çalışan birçok bağımsız otobüs işletmecisini katarak büyümüş ve yöresinde böylece markalaşmıştır.

Doğu Karadeniz ile seyahatin güvenirliğini ve konforunu sürmek mi istiyorsunuz?

Biletinizi www.biletall.com ile birkaç tık ile alabilirsiniz. Nereye gitmek isterseniz oraya!..

www.biletall.com size Doğu Karadeniz ile hayırlı yolculuklar diler.

Yolcularına kendilerine ait bir firma olduğu düşünce ve duygusunu vermede kararlı ve ısrarlı davranan Doğu Karadeniz, 1968'den beri aynı heyecanla ve günün en son teknolojik araçlarıyla hizmetine devam etmektedir.

Doğu Karadeniz aynı zamanda sektöründe markalaştığı kadar, hizmetlerini yüksek standarda kavuşturarak ve bunu rutin haline sokarak kurumsallaşma yolunda hızlı adımlarla ilerlemektedir.

Doğu Karadeniz yerel kaynaklara büyük önem vermektedir. Merkezi Rize olan Doğu Karadeniz bir turizm firması olmanın beraberinde getirdiği sorumluluk bilinciyle hareket etmekte olup şehrini ve bölgesini temsil ettiğinin ayırdındadır.

Rize, Karadeniz Bölgesi'nin doğusunda yer alan bir şehirdir. Antik Çağ yazılı kaynaklarında Rhizus olarak anılan Rize adının Yunanca “riza” isminden geldiği sanılmaktadır. Anlamı ise "dağ eteği"'dir. Bazı yazarlar ise kent adının yine Yunanca “pirinç” anlamına gelen “rizi” ile "kök, temel, esas" anlamına gelen “riza” kelimesiyle  ilişkilendirmiştir.

Doğu Karadeniz bir seyahat şirketi olarak markasının sorumluluğunu ve ağırlığını her an duymaktadır. Bu hem kendine, hem şehrine, hem bölgeye ve hem de ülkesine karşı duyulan sorumluluğun gereğidir.

Çok eski devirlerde Rize’de Kulku veya Kulha denilen bir Asya topluluğu yaşıyordu. Bölgeyi MÖ 765-735 yılları arasında Urartu Kalı II. Sardur fethetmiştir.  MÖ 714'te ise Kimmerler tarafından fethedilen bölge, MÖ 680’lerde İskitlerin eline geçmiştir. MÖ 626'da Saka Kralı Madovanın öldürülmesiyle Med İmparatorluğuna bağlanmıştır. MÖ 670 yılında Milet şehir devletlerine ve Büyük İskender'in doğu seferi sırasında Kapadokya ve Bitinya ile beraber Pontos eyaletinin bir parçası olan Rize, MS 10'dan MS 395 kadar Roma İmparatorluğunun ve sonra da Bizans İmparatorluğunun bir parçasıdır. Romalı gezgin Arrian burada yaşayan halkı Lazlar olarak tanımlamıştır.

Malazgirt Savaşından sonra 1080 Posof Kuşatmasında yenilen Gürcü Krallığından alınan Rize, Türk Beyliklerini eline geçmiştir. 1098'de yeniden Bizansların eline geçen şehir Gürcistan üzerinden yoğun kuman iskanına uğramıştır. 1204'te Trabzon Rum İmparatorluğu bağlanmış. Ve sonunda 1470'te Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilmiştir.

Rize’de ağırlıkta olan dil Türkçe’dir. Sonra da Lazca ve Rumca gelir.. Pazar, Fındıklı ve Ardeşen ilçeleri ve Çamlıhemşin'in yedi köyünde Lazlar, ilin geri kalanında Çepni ve Rum kökenli Türkler yaşmaktadır.  Hemşinliler ise Ardeşen, Fındıklı, Çayeli, Pazar, İkizdere, Çamlıhemşin ve Hemşin ilçelerinin dağlık kesimlerinde yerleşmişlerdir. Rize Hemşinlilerinin anadilleri, Hopa Hemşinlilerinden farklı olarak Türkçedir ve kendilerine has  Türkçe Hemşin ağzı denilen yöresel dilleri söz konusudur. Hopa Hemşinlileri ise Ermenicenin bir lehçesi olan Hemşince'yi tam olarak konuşmaktadırlar.

Rize folkloru, atma veya kesme türkü olarak adlandırılan maniler, atasözleri, deyimler ve bilmeceler bakımından çok çeşitli ve zengindir. Hemşinliler ve Lazlar tarafından "Horum" olarak adlandırılan sahil halkının diğer kültürel özellikleri Trabzon ile küçük ayrıntılar dışında ortaktır.

Peştemal özellikle yaşlı kadınlar tarafından tercih edilmektedir. Koknoç adı verilen önlük ve başa bağlanan şar- puşi ikilisi Hemşinli kadının sembolüdür. Yöre kadınları içte "foga" denen elbise veya etek-bluz giyer. Altta uzun çorap ve lastik ayakkabı, üstte ise, bele peştamal dolanır, başa "çeşan" örtülür.

Erkekler, ceket veya zıpka denilen üstü bol, dizden aşağı dar pantolon giyilir. Gömlek üzerine yelek de giyilebilir. Ayağa ise "çapula" giyilir. "Kukula" denilen başlıkları vardır. Kemerde süslü fişeklik, barut kabı, tütün ve para kesesi ile silahlığında karakulak bıçağı (yatağan) bulunur.

Rize bölgesine ulaşım ağırlıklı olarak oto yol, Karadeniz sahil yolu, ile sağlanmaktadır.  Bunun yanı sıra, deniz yolu da ulaşım aracı olarak kullanılır.

Rize, Karadeniz bölgesinin eğitim ve kültür seviyesi en yüksek illerinin başta gelenidir. Rize merkezi ve ilçelerinde eğitim oranı %95'lerin üzerindedir.

Yeşillikler kenti olan Rize'de, çoğu Osmanlı döneminde yapılmış çok sayıda mimari eser vardır. Rize ilinin tarihi zenginliklerinin yanı sıra, doğa güzellikleriyle de çekici bir turizm merkezidir. Özellikle Hemşin ve İkizdere yaylaları son yıllarda yayla turizminin en çok talep alan noktalarıdır.

Türkiye’de alpin çayırlıklarının en güzeli Doğu Karadeniz Bölgesinde bulunur. Özellikle Rize’de bu çayırlıklara rastlayabilirsiniz

Doğu Karadeniz Ekspres, yerel kaynaklarla yaptığı yatırımlarla, otobüs firmalarında görmek istenen, özlenen kaliteyi sunmak için öncelikle yöresel ve sonra da tüm ülke için güvenli ve avantajlı hizmet yatırım ve hizmetlerini devam ettiren, sektörünün ağırlıklı ve saygın firmasıdır.

Rize’nin ve Karadeniz’in doğusunun doyumsuz havasını yurdun dört bir yanına taşıyan Doğu Karadeniz firması sadece bölgesinin değil, Türkiye’nin ismi bilinen firmasıdır. Çünkü Doğu Karadeniz seyahat firması ülkemizin dört bir yanına düzenlediği seferlerle, bu seferlerini düzenli ve kesintisiz hale getirerek, ulusal düzeyde bir marka olduğunu kanıtlamıştır. Üstelik hiçbir atılım ve gelişmeyi yeterli görmeyen Doğu Karadeniz yatırımlarına devam ettiği gibi seferlerinin çeşitliliğini artırmaya ve daha düzenli ve kurumsal hale gelmesi için de hamlelerine devam etmektedir.

İstanbul, Ankara veya İzmir otobüs bileti mi aradınız?

Doğu Karadeniz otobüs bileti sizin için rahat ve konforlu yolculuklara başlangıç demek olacaktır.

Doğu Karadeniz firmasının belli başlı seferleri şunlardır:

Trabzon – Ankara,  Giresun – İstanbul,  Rize – Ankara,  Pazar – İstanbul, Samsun - Arhavi , Arhavi – İstanbul, Ordu – Ankara, Ankara – Araklı, Antalya – Hopa, Isparta – Rize, İstanbul (Anadolu) – Giresun, İzmir – Hopa, Manavgat – Hopa, Ardeşen – İstanbul, Hopa – Ankara, Ankara – Trabzon, Ankara – Rize, Ankara – Hopa, İstanbul (Anadolu) – Trabzon, Trabzon – İstanbul, Samsun – Rize, İstanbul (Anadolu) – Rize, İzmir – Rize, Antalya – Trabzon…

 

Doğu Karadeniz ile yolculuklarınız bir memnuniyet olacak! Seyahat etmek keyifli ve konforlu bir serüven olacak. Doğu Karadeniz bunları size vadediyor.

Çalışanlarının nazik ve güler yüzlülüğü ve kaptanlarının güvenliğe büyük önem veren tedbirliliğiyle kendi sektöründe saygın bir marka olan Doğu Karadeniz dürüstlük  ve saygınlık çerçevesinde her tür hizmetini geliştirme çabasındadır. Sizlerin beklediğinizden fazlasını sunmak bizim için bir onurdur.

Kalite politikası olarak Doğu Karadeniz asla sorumluluktan kaçınmaz! Bu kalite politikasının temellerinin eğitimle kurulabileceğinin de bilincinde olan Doğu Karadeniz, personelinin hizmet içi eğitimine özel bir önem vermektedir.

Siz sayın müşterilerinden de gelecek her tür istek, dilek ve yenili düşüncelerine açık olan Doğu Karadeniz seyahat sektöründe verimlilik ve kaliteyi arttırmayı hedefliyor.

Doğu Karadeniz son zamanlardaki atılımlarıyla filosuna Man Fortuna Supreme, Neoplan Tourliner gibi yüksek kalite araçlarla donatmıştır. Amacımız siz sayın müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaktır.

Siz sayın yolcularına sunduğu hizmetin yüksek standardını ve sürekli geliştirilen kalitesini firmanın gelecek güvencesi kabul eden yönetim aynı zamanda ülkeye ve Rize’ye ve bölgeye hizmet ettiğinin farkındadır.

Doğu Karadeniz sizi nereye dilerseniz oraya götürür. Emniyetli, rahat ve konfordan ödün vermeden!