1
(12-65)
- +
(2-12)
- +
(0-2)
- +
(13-24)
- +
(65+)
- +
- +
AKILLI ARAMA TEKNOLOJİSİ İLE BİLETALL SEYAHAT ARAMA MOTORU HİZMETİNİZDE!

Daressalaam Uçak Bileti

Daressalaam Para Birimi
Tanzanya Şilini (TZS)
Daressalaam Zaman Dilimi
GMT +3
Daressalaam Şehri En İyileri
Kamp, Coco Beach, Muz Kızartması
Daressalaam Hava Durumu (5 Haziran) 28°C Çoğunlukla Bulutlu
Daressalaam Hava Durumu (6 Haziran) 27°C Gök Gürültülü Fırtına

En Ucuz Daressalaam Varışlı Uçak Seferleri

İstanbul - Daressalaam
Türk Hava Yolları
20 Haz 2020
13 Haz 2020
Antalya - Daressalaam
Türk Hava Yolları
21 Haz 2020
Ankara - Daressalaam
Türk Hava Yolları
04 Tem 2020
İzmir - Daressalaam
Türk Hava Yolları
30 Haz 2020
Kayseri - Daressalaam
Türk Hava Yolları
08 Haz 2020
Adana - Daressalaam
Türk Hava Yolları
13 Haz 2020
Hatay - Daressalaam
Türk Hava Yolları
13 Haz 2020
Erzurum - Daressalaam
Türk Hava Yolları
13 Haz 2020
Berlin - Daressalaam
Türk Hava Yolları
19 Haz 2020
01 Tem 2020
Fiyatlar önümüzdeki bir ay için en ucuz uçak bileti fiyatlarıdır. Anlık olarak değişiklik gösterebilir.

En Ucuz Daressalaam Kalkışlı Uçak Seferleri

Daressalaam - İstanbul
Türk Hava Yolları
24 Haz 2020
Daressalaam - Roma
Türk Hava Yolları
03 Tem 2020
Daressalaam - Antananarivo
Ethiopian Airlines
01 Tem 2020
Daressalaam - Şırnak
Türk Hava Yolları
11 Haz 2020
Daressalaam - Antalya
Türk Hava Yolları
09 Haz 2020
Daressalaam - Ankara
Ethiopian Airlines
08 Haz 2020
Fiyatlar önümüzdeki bir ay için en ucuz uçak bileti fiyatlarıdır. Anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Daressalaam Kalkışlı Uçuş Olan Popüler Şehirler

Daressalaam Kalkışlı Uçuş Olan Popüler Ülkeler

Daressalaam Şehri İçin Faydalı Bilgiler

Daressalaam Havaalanları
Ülke Kodu
TZ
Priz Voltajı ve Tipi
230v
Resmi Dil
İngilizce
Toplu Taşıma Fiyatı
400 TZS
Yemek Fiyatı
7.000 TZS
Alkolsüz İçecek Fiyatı
1.100 TZS

Daressalaam’a Gitmek İçin En Uygun Zaman

En Ucuz Mevsim
İlkbahar
En Ucuz Ay
Mart
En Ucuz Gün
Çarşamba
En İyi Mevsim
Yaz
En İyi Ay
Ağustos

Ucuz Daressalaam uçak bileti alan yolcuların Daressalaam iklimine hakim olmaları gerekir. Güney Yarım Küre'de yer aldığı için mevsim düzenleri Kuzey Yarım Küre'nin tam tersidir. Yani Kuzey Yarım Küre'de kış mevsimi yaşanırken, Güney Yarım Küre'de yaz mevsimi yaşanır. İklim olarak tropikal iklim özelliklerine sahiptir.

Yıllık sıcaklık farkları arasında büyük farklar yoktur. Örneğin, kış sıcaklığı minimum 26 derecedir. Aralık ve Mart ayları arasında sıcak ve nemli bir havaya, Haziran Temmuz Ağustos aylarında ise ılık bir havaya sahiptir. Daressalaam yolcularının bir yağmur sürpriziyle karşılaşmaları her an mümkündür fakat en çok yağışı Mayıs ve Eylül aylarında alır. Gitmek için en uygun zaman Haziran Temmuz Ağustos ayları arasındadır.

Daressalaam Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

Daressalaam uçak bileti ile havayolu ulaşımını tercih ederek Daressalaam Julius Nyerre Havalimanına uçacak olan yolcuların şehir merkezine ulaşım imkanları ve şehirde gezinti yapma fırsatları oldukça gelişmiştir. Daressalaam Havalimanı'na; Zangibar Havaalanı 73 km, Mafia Havaalanı 126 km, Pemba (Tanzanya) Havaalanı 193 km, Tanga Havaalanı 199 km, Kilwa Havaalanı 229 km uzaklıktadır. Daressalaam Havalimanı'na uçak seferi düzenleyen havayolu şirketleri; Emirates, Türk Hava Yolları, KLM Airways, Qatar Airways, SWİSS, Oman Air, Rwand Air, Egypt Air, Ethiopian Airlines, Etihad Airays, Flydubai Airways şeklindedir.

Otobüs

Ortalama Fiyatı: 400 TZS

Daressalaam Havalimanı'dan 24 saat boyunca hizmet veren otobüsleri kullanarak şehir merkezine ulaşım sağlamanız oldukça kolaydır.
Taksi

Ortalama Fiyatı: 9.500 TZS

Havaalanı taksileri şehrin tüm bölgelerine ulaşım imkanı sunar. Taksilerin genelinde taksimetre bulunmaz. Bu yüzden hareket etmeden önce taksi şoförleriyle fiyat konusunda anlaşmanız önerilir. Taksilerle seyahat süresi kent trafiğine bağlı olmaz üzere 20-50 dakika arasında değişmektedir.
Minibüs

Ortalama Fiyatı: 400 TZS

Havalimanı çıkış terminalleri önünden kalkan Dala Dala dolmuş taksilerinden Kariakoo, Posta ya da Stesheni yazanlardan herhangi birine binerek ve son durak olan şehir merkezinde inerek yolculuğunuzu sonlandırabilirsiniz.
Havalimanı Servisleri
Otel transfer hizmetlerinden faydalanmak isteyen yolcuların otelleriyle irtibata geçerek talep oluşturmaları gerekmektedir. Alınan talepler ekstra otel ücretleri olarak karşılık görür.

Daressalaam Havalimanı Nerede? İçerisinde Neler Var?

Döviz Bürosu
ATM
Büfe
Araç Kiralama
Banka
Emanet Eşya

Daressalaam Julius Nyerre Uluslararası Havalimanı'nda 2015 yılı itibariyle yapımına başlanan ve 2016 yılında tamamlanan terminalle birlikte 3 adet terminal bulunur. Daressalaam uçak bileti olanlar için yapılan bu terminallerde ayrı ayrı olmak üzere genel havacılık, charter hizmetleri sağlanırken, uluslararası hava yolları bölgesel ve planlanmış uçuşlar yapılır.

Gelen yolcu terminalinde Tanzania rent a car ve Avis aracılığıyla araç kiralamaları yapılır. 1. terminalde ücretsiz 2. terminalde ücretli otopark olmak üzere 2 adet otopark alanı bulunur. Her üç terminalde de bilgi masaları, kayıp eşya büroları, bilet satış ofisleri, sabit bagaj odaları, eczaneler, bagaj taşıyıcılar vardır.

Zengin menü içeriklerine ve fast food yiyecek seçeneklerine sahip olan yeme içme alanlarının ikisi giden yolcu alanında biri ise halka açık alanlarda bulunur. Terminallerde hem vergi ödemeli hem de serbest çalışan alışveriş mağazalarından dilediğiniz gibi alışveriş alışveriş yapabilirsiniz. Terminalle içerisinde döviz bürosu, banka, ATM cihazları, bir adet postane, ücretsiz internet erişimi yolcuların hizmetine sunulmuştur.

Ayrıca, iş amacıyla yapılan ziyaretler için ve personel toplantıları için kullanılan konferans ve toplantı salonu hizmetleri, uzman hemşirelerin hizmet verdiği ilkyardım revirleri ve engelli yolculara rampa, tekerlekli sandalye ve asansör hizmetleri bulunur.

Daressalaam’a Uçmak İçin 5 Sebep

 1. Daressalaam'a uçak bileti alarak seyahat etmek isteyen yolcular, büyük sürprizlerle karşılaşacaktır. Kentin hemen hemen her yerinde büyük meyve pazarları kurulur. Kurulan pazarlarda, ananas, mango, kasava, papaya, jack fruit, karpuz gibi meyveler sergilenir. Turistlerin ilgi odağı olan bu pazarlarda satılan meyveler oldukça ekonomiktir.
 2. Ülkenin hatta kıtanın en önemli limanına sahiptir ve bu liman sadece ticarethane olarak kullanılmamaktadır. Liman denizyolu ulaşımında ve gezi turlarında da önemli bir yere sahiptir.
 3. Şehirde bulunan plajlar Hindistan cevizi ağaçlarıyla kaplı olması ve yeşil maviyle bütünleşen doğasıyla yerli halkın ve turistlerin ortak noktaları haline gelmiştir.
 4. İngiliz işgalinde olduğu dönemlerde golf sporuyla tanışan kent, bunu bir gelenek haline getirmiştir. Buna bağlı olarak geliştirilen ve hızla artan golf sahalarıyla dünya çapında ün yapmış ve golf turizminde merkezi bir konum halini almıştır.
 5. Güvenli ormanlara sahip olmasıyla birlikte ortaya çıkan kamp turizmi giderek yaygınlaşmakta ve büyük çaplı organizasyonlarıyla kent hareketlenmektedir. Yapılan kamp organizasyonları herkese açıktır ve farklı etkinlikleriyle eğlenceli dakikaların yaşanmasına olanak sağlamaktadır.

Daressalaam Hakkında

Afrika Kıtası'nda bulunan Tanzanya Birleşik Cumhuriyet’in en büyük kenti olan Daressalaam, Arapçada 'Barış Kenti' anlamına gelir. Hint Okyanusu'nun kıyısında konumlanmıştır ve küçük bir balıkçı kasabasıyken şu anda ülkenin ekonomi, kültür ve eğitim merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. 1996 yılına kadar Tanzanya'nın başkenti olarak görev edinmiş olsa da, çeşitli sebeplerden dolayı yerini Dodoma'ya bırakmıştır.

Eski görevinden dolayı bünyesinde birçok yönetim binasını ve resmi kuruluşu barındırır. Derassalaam coğrafi konumu gereği, önemli bir limana sahiptir. Ülkenin en önemli ve en büyük limanıdır. Denizyolu ulaşımında ve ticarette ilk sıraya yerleşmiştir. Limanda Hint Okyanusu sularının zamanla kara içlerine kadar sert bir şekilde çarpması ve aşındırması sonucunda büyük bir haliç oluştuğu gözlenir.

Doğu Afrika'nın incisi olan kent uzun süre İngilizlerin egemenliği altında kalmıştır. Mustafa Kemal Atatürk'e benzetilen Tanzanya Lideri Julius Nyerere, halkı örgütleyerek hem ülkeyi hem de kıtayı İngilizlerin işgalinden kurtarmıştır. Tüm kıtada sevilen ve saygı duyulan Lider Julius Nyerere, İngiliz işgaline karşı 120 farklı kabileyi tek bir dilde birleştirerek önemli bir olaya imza atmıştır. Sağlanan bu dil birliği sayesinde, ülke içerisinde ve çevresinde şu anda bile hiç bir çekişme ve tartışmaya izin verilmemektedir.

Daressalaam kenti içerisi de dahil olmak üzere tüm kıtada sarı humma, sıtma gibi hastalıklar yaygındır. Seyahat edecek olan yolcuların bu hastalıklara karşı önlem almaları tavsiye edilir. Yıllarca İngiliz işgali altında yaşayan kentte, İngilizce bilenlerin sayısı bir elin parmaklarını dahi geçmemektedir. 8. yüzyıldan bu yana Müslümanlara alışık bir toplum olan Daressalaam'da Müslümanlara karşı büyük bir ilgi vardır.

Kentin geçim kaynakları arasında kümes hayvancılığı, tropikal meyve yetiştiriciliği, abanoz ağacından yapılan makonde oymacılığı, su ürünleri yetiştiriciliği, timsah yetiştiriciliği ve elmas madenciliği bulunmaktadır.

Daressalaam Şehir İçi Ulaşım Bilgileri

Belediye Otobüsleri
400 TZS
Taksi
3.000 TZS/Km
Popüler Şehir İçi Ulaşım Aracı

Derassalaam kentinde en çok tercih edilen ulaşım araçları otobüs, Dala Dala dolmuş taksi ve motosikletler olmaktadır.

Diğer Şehir İçi Ulaşım Araçları

Kentte taksiler biraz pahalıdır ve halk tarafından az tercih edilmektedir. Şehirde iki adet tren hattı bulunur fakat yavaş çalıştıkları için sıklıkla tercih edilmektedir.

Daressalaam Vize Şartları

Tanzanya Vize İstiyor mu?
Evet
Tanzanya Vize Süresi
90 Gün
Tanzanya Vize Ücreti
50 USD
Tanzanya Vize Detayları
Vize işlemlerini havalimanında gerçekleştirebilirsiniz. Vize İşlemleri için Konsolosluğa veya Büyükelçiliğe gitmenize gerek yoktur. Bu tür vizelere kapı vizesi denmektedir.

Daressalaam’da Gezilecek Yerler

Ulusal Müze Ulusal Köy Müzesi
Coco Beach
Kigomboni
Mikumi Ulusal Parkı
Daressalaam Tarihi Denince: Ulusal Müze

Daressalaam'ın sahip olduğu tarihi eserlerinin, kültürel değerlerinin yoğun olarak sergilendiği Ulusal Müze'ye turistlerin ilgisi oldukça fazladır. Stesheni bölgesinden 6.000 Tanzanya Şilini ödeyerek müzeye giriş yapabilirsiniz. Fakat dünyanın neresinde öğrenci olursanız olun kartınızı göstermeniz halinde 2.600 Tanzmanya Şilini ödeyerek kolaylık ziyaret gerçekleştirebilirsiniz.

Daressalaam Kültürü: Ulusal Köy Müzesi

Ulusal müzede olduğu normal ziyaretçilerin 6.000, öğrencilerin 2.600 Tanzanya Şilini ödeyerek giriş yaptıkları Ulusal Köy Müzesi'nde, tarih boyunca varlığını yitirmeyen 120 kabilenin kullandığı köy evleri, el aletleri ve kültür değerleri sergilenmektedir. Burada ve Ulusal Müze'de gezinti yapmak isteyenler 3.0004.000 Tanzanya Şilini ödeyerek Stesheni'den Dala Dala taksilerini kiralayabilirler.

Tertemiz Kumsalı Ve Deniziyle: Coco Beach

Hindistan cevizi ağaçlarıyla kaplı olmasından dolayı Coco Beach adı verilmiş olan Coco Plajı, Hint Okyanusu'nun kıyısında bulunur. Kalabalık olmasına rağmen temizliğinden hiç bir şey kaybetmemiştir. Eşsiz okyanus manzarasıyla adeta büyülemektedir. Dinine bağlı bir topluma sahip olan kentte halk denize kıyafetleriyle girmektedir.

Sessiz, Sakin: Kigamboni

Diğer plajlara göre fazla kalabalık olmayan Kigamboni Plajı, temiz suyu ve doğa manzarasıyla dikkat çekmektedir. Plaj girişinde 5.000 Tanzanya Şilini ödeyerek içecek, şemsiye ve sandalye kiralayabilir, tatilinizi taçlandırabilirsiniz.

Safari Turları İle: Mikumi Ulusal Parkı

Daressalaam Kentinde turistlerin sıkıntı yaşadığı konulardan biri safari dolandırıcılarıdır. Özellikle Kivukoni'de yaygın olan bu durumda, sizi safari turuna götürelim cümlesini duymanız ve paranız alındıktan sonra ortada kalmanız kaçınılmaz olmaktadır. Bunu engellemek adına Mikumi Ulusal Parkı firmalarıyla pazarlık yapmanız doğru olacaktır. Özellikle Bush Routes Tanzania firmasıyla anlaşarak Mikumi Ulusal Parkı'nda üstü açık safari cipleriyle gezinti yapabilir, orman içerisinde bulunan hayvanları yakından izleyebilirsiniz.

Daressalaam’da Ne Yenir? Nesi Meşhur?

Ahtapot Bacakları
Muz Kızartması
Pilau
Enfes Lezzet: Ahtapot Bacakları

Su ürünleri bol bulunan bölgede, ızgarada yapılan ahtapot bacakları tuz ve baharatlarla hafifçe pişirilir. Yanında patates kızartması ve haşlanmış yumurtayla servis edilen ahtapot bacaklarını yiyenler ikincisini istememek için kendilerini zor tutacaktır. Daressalaam uçak bileti ile seyahat eden kişiler bu yemeği yiyip tadına varabilir.

Tropikal Tatlı: Muz Kızartması

Muzi kentte yılın her ayında yetişir ve kızartması yapılarak tatlı niyetine tüketilir. Lezzeti tatlı patatese benzemektedir ve oldukça doyurucudur. En ünlü restoranlardan tutunda, yol kenarlarında dahi yapılmaktadır ve turistler bu lezzete bayılmaktadır.

İç Pilav: Pilau

İçerisine havuç ve bezelye haşlaması konularak pişirilen pilau aslında pirinle yapılan bir iç pilavdır. Fakat yanında sunulan alternatif lezzetlerle iş başka bir boyuta taşınmaktadır. Mısır unundan yapılan salçalı soslu çorba ve soslu ıspanak çevirmesiyle ayrılmaz bir bütün olmuştur.

Konaklama İçin Daressalaam Otel Seçenekleri

Ucuz Daressalaan uçak bileti ile seyahat eden yolcuların konaklamaları için birçok otel seçeneği bulunmaktadır.

Rombo Green View Hotel
Tesi yemyeşil binası ve büyüklüğüyle şehir içinde kendisini belli etmektedir. Merkeze 14 km uzaklıktadır ve merkeze olan mesafesi 2 km'dir. Tesisin orta alanında birden çok açık havuz bulunur ve hizmet kalitesi 3 yıldızlıdır.
Shekilango Rd, Daressalaam TANZANYA
Golden Tulip Hotel Dar City Centre
Daressalaam Uluslararası Hvalimanı'na 12 km uzaklıkta bulunan Golden Tulip, kenti en iyi otelidir ve camlı ve açık teras hizmetiyle muhteşem manzaralar izlenmesine olanak sağlamaktadır. Tüm odaları şehir manzaralıdır. İş amacıyla seyahat edenler için içerisinde konferans ve toplantı salonlarını bulunur. Modern otel dizaynı ve renkelnedirilmiş mobilyalarıyla iç ısıtmaktadır. Ayrıca otel içerisinde ve havuz başında düğün, nişan ya da davet organizasyonlarına yer verilmektedir.
Shekilango Rd, Daressalaam
Giraffe Ocean Viev Otel
Havalimanına 27 km, şehir merkezine 15 km uzaklıkta olan Giraffe Ocean View Hotel, turistler tarafından yoğun olarak tercih edilmektedir. Su Parkı'na 2 km uzaklıkta bulunan otelin deniz kenarında kendisine ait bir plaj alanı bulunur ve ulaşım konusunda ücretsiz servis hizmetleri vermektedir. Büyük bir alana yayılmış olan ayrıca büyük bir havuzu vardır ve 4 yıldızlı olarak hizmet vermektedir.
Monduli Road, Daressalaam/Tanzanya

Daressalaam Uçak Bileti Fiyatları İçin Seferler

Güzergah Bilet Fiyatları Ortalama Sefer Süresi
İstanbul - Daressalaam 2.082,57 TL 7 Saat 20 Dakika
Antalya - Daressalaam 3.416,09 TL 13 Saat 5 Dakika
Ankara - Daressalaam 3.418,16 TL 15 Saat 15 Dakika
İzmir - Daressalaam 3.419,24 TL 13 Saat 10 Dakika
Kayseri - Daressalaam 3.484,50 TL 28 Saat 35 Dakika
Adana - Daressalaam 3.618,88 TL 13 Saat 40 Dakika
Hatay - Daressalaam 4.178,40 TL 13 Saat 30 Dakika
Erzurum - Daressalaam 4.181,32 TL 17 Saat 40 Dakika

Daressalaam Uçak Bileti Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

 • Daressalaam uçuşu olan firmalar hangileridir?
  Egyptair, Emirates, Ethiopian Airlines, Fly Dubaı, Kenya Airways, Türk Hava Yolları.
 • Daressalaam yurt dışı uçak bileti ne kadar?
  Daressalaam varışlı popüler yurt dışı uçak seferlerinden en ucuzu İstanbul - Daressalaam olup, bilet fiyatı 2.082,57 TL'dir.
 • Daressalaam şehrine gitmek için en uygun zaman hangisi?
  Yılın en uygun zamanı Mart ayıdır.

Seyahatlerinizde Yardımcı Olabilecek Daressalaam ve Diğer Şehirler Hakkındaki Blog Yazılarımız

Ankara'da Fotoğraf Çekebileceğiniz En Güzel 10 Yer
Ankara'da Fotoğraf Çekebileceğiniz En Güzel 10 Yer
01 Şubat 2020
Gri şehir lafına sakın aldanmayın! Birbirinden güzel doğal ve tarihi yerlere sahip olan Ankara fotoğrafçılar için bir cennet adeta. Neyse, bu kadar takdim yeter sizi daha fazla tutmayalım, işte Ankara
20 Farklı Dilde Teşekkür Ederim Nasıl Denir? (İnfografik)
20 Farklı Dilde Teşekkür Ederim Nasıl Denir? (İnfografik)
26 Kasım 2019
Gün içerisinde en çok söylediğimiz cümlelerden biridir “Teşekkür ederim.” Seyahatlerde de çokça kullanırız bu sözcükleri.Bu sebeple en çok kullanılan dillerde nasıl teşekkür edilir sizler için der
Tatilde Fotoğraf Çekme Kılavuzu: Tatil Fotoğraflarınızı Nasıl Çekmelisiniz?
Tatilde Fotoğraf Çekme Kılavuzu: Tatil Fotoğraflarınızı Nasıl Çekmelisiniz?
11 Eylül 2019
Planınızı hazırladınız, yola çıktınız, kalacağınız yere geldiniz. Nihayet hep hayalini kurduğunuz yerdesiniz, arkadaşlarınıza ve ailenize uzun uzun bu yolculuktan bahsettiniz, tabii ki gittiğiniz yeri
Fotoğraf Makinenizi Hazırlayın: Pembeler İçerisinde 10 Harika Manzara!
Fotoğraf Makinenizi Hazırlayın: Pembeler İçerisinde 10 Harika Manzara!
09 Ağustos 2019
Craigievar Kalesi, İskoçya 17. yüzyılda tamamlanmış olan Craigievar Kalesi, 1963 yılına kadar İskoçya’ya verilene kadar Forbes ailesinin ikametgahıydı. Pembe renkli taşlar ve masalsı stili ile bu kal

Daressalaam Uçak Seyahati Hakkında En Faydalı Yorumlar

Çok İyi (68)
İyi (30)
Orta (0)
Kötü (0)
Çok Kötü (0)
%69
%31
%0
%0
%0
Ortalama Puan
4,7
98 Değerlendirme
M*** K***
18 Ağustos Cumartesi
Herşeye rağmen çok güzeldi. Biz çok keyif aldık, güzel bir şehir
E*** B*** K***
11 Haziran Pazartesi
Parasız gidilecek yerler arasında bence. Paranız olmasa da aç kalmıyorsunuz
G*** Y***
25 Haziran Pazartesi
Biz çok memnun kaldıkk, bundan sonra devamlı gider geliriz.
F*** T***
13 Temmuz Cuma
Herşey o kadar güzel ve keyifliydi ki hiç bitsin istemedim
M*** Z*** P***
25 Temmuz Çarşamba
Kesinlikle önerebileceğim bir şehir. Kesin gidin görün
2
6
Devamını Göster
Yorum Yap
Kaynaklar Hakkında Bilgilendirme

Bu sayfada kullanılan görseller veya materyaller kullanıcılara daha doğru ve açıklayıcı bilgi vermek amacı ile çeşitli kaynaklardan sağlanmış olabilir. Bu materyaller hakkında bilgi almak için bize İletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Daressalaam Uçak Bileti sayfasında sunulan veriler istatistik verileridir. ( 5.06.2020 04:54:16 )

İstanbul, (Tümü)
IS1T
TR
Daressalaam, (DAR)
DAR
TZ

Arayın, Uçak biletiniz için yardımcı olalım!

+90 (850) 360 32 58
Sizi Arayalım
Beni Ara
https://biletall-cdn.mncdn.com/img-v7/ortak/preloader.svg?v=74699
/ True
74699