1
(12-65)
- +
(2-12)
- +
(0-2)
- +
(13-24)
- +
(65+)
- +
- +
AKILLI ARAMA TEKNOLOJİSİ İLE BİLETALL SEYAHAT ARAMA MOTORU HİZMETİNİZDE!

Mezar-ı Şerif Uçak Bileti

Mezar-ı Şerif Para Birimi
Afgani (AFN)
Mezar-ı Şerif Zaman Dilimi
GMT +4:30
Mezar-ı Şerif Şehri En İyileri
Tarihi Dokular, Hz. Ali (r.a) Mezarı Şerif'i, Chalao

En Ucuz Mezar-ı Şerif Varışlı Uçak Seferleri

Cidde - Mezar-ı Şerif
Türk Hava Yolları
20 Haz 2020
Dubai - Mezar-ı Şerif
Türk Hava Yolları
20 Haz 2020
Tahran - Mezar-ı Şerif
Türk Hava Yolları
18 Haz 2020
Ankara - Mezar-ı Şerif
Türk Hava Yolları
13 Haz 2020
Kars - Mezar-ı Şerif
Türk Hava Yolları
20 Haz 2020
Trabzon - Mezar-ı Şerif
Türk Hava Yolları
20 Haz 2020
Konya - Mezar-ı Şerif
Türk Hava Yolları
18 Haz 2020
Antalya - Mezar-ı Şerif
Türk Hava Yolları
28 May 2020
Fiyatlar önümüzdeki bir ay için en ucuz uçak bileti fiyatlarıdır. Anlık olarak değişiklik gösterebilir.

En Ucuz Mezar-ı Şerif Kalkışlı Uçak Seferleri

Mezar-ı Şerif - Ankara
Türk Hava Yolları
14 Haz 2020
Fiyatlar önümüzdeki bir ay için en ucuz uçak bileti fiyatlarıdır. Anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Mezar-ı Şerif Uçuşu Olan Firmalar

Mezar-ı Şerif Kalkışlı Uçuş Olan Popüler Şehirler

Mezar-ı Şerif Kalkışlı Uçuş Olan Popüler Ülkeler

Mezar-ı Şerif Şehri İçin Faydalı Bilgiler

Ülke Kodu
AF
Priz Voltajı ve Tipi
220v
Resmi Dil
Peştu-Dari
Toplu Taşıma Fiyatı
24 AFN
Yemek Fiyatı
200 AFN
Alkolsüz İçecek Fiyatı
30 AFN

Mezar-ı Şerif’e Gitmek İçin En Uygun Zaman

En Ucuz Mevsim
Sonbahar
En Ucuz Ay
Ekim
En Ucuz Gün
Salı
En İyi Mevsim
İlkbahar
En İyi Ay
Mayıs

Ucuz Mezarisharif uçak bileti almak için en uygun aylar Haziran ayıdır. Yaz aylarının sıcak geçmesi nedeni ile kente gelen turistler daha çok ilkbahar ve sonbahar aylarını tercih etmektedir. Yaz aylarının sıcak ve kurak geçmesi, kış aylarının ise soğuk geçmesi nedeni ile ilkbahar ve sonbahar aylarında kenti gezmek daha çok keyif verecektir. Eylül ve Ekim ayları iklimin daha yumuşak geçtiği dönemler olduğundan dolayı bu ayların tercih edilmesi doğru olacaktır.

Mezar-ı Şerif Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

Mezarısharif uçak bileti ile seyahat eden kişilerin havalimanından şehir merkezine iletişim sağlaması için birçok seçenek bulunmaktadır.

Taksi
Mearisharif Afganistan'ın dördüncü büyük şehirleri arasında sayılmaktadır. Nüfusun fazla olması nedeni ile şehir oldukça kalabalık olabiliyor. Özellikle halkın çocuk sayısının fazla olması şehrin kalabalık olmasındaki en önemli etkenlerden biridir. Yalnızca yabancı değil yerli turistin de yılın çeşitli aylarında bölgeye gelmesi taksilerin de oldukça fazla tercih edilmesini sağlıyor. Şehir merkezine olan uzaklığı düşünüldüğünde taksilerin sık olması şehir merkezine ulaşımda oldukça avantaj sağlıyor. Şehir içerisinde otobüs gibi büyük taşıtlar kullanılmıyor. Çok daha düşük ücret karşılığı şehre gelmek isteyen kişiler için aynı zamanda motorlu taşıtlar da kullanılmaktadır. Daha çok kasalı olan bu motor tipleri iki ya da üç kişilik olarak kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra yük aracı olarak da bu motorlu taşıtlar kullanılıyor.
Araç Kiralama
Mezarışharif şehir merkezine ulaşmak için taksi ve motorlu taşıtların yanı sıra araç kiralama yöntemini de kullanabilirsiniz. Havalimanı içerisinde araç kiralama için özel alanlar bulunmaktadır. Uzun süre Mezarisharif kentinde kalacak kişiler için en avantajlı yöntem araç kiralama olacaktır.

Mezar-ı Şerif Havalimanı Nerede? İçerisinde Neler Var?

Kafe
ATM
Restoran
Büfe
Araç Kiralama

Mezarısharif havayolu ulaşımı kullanacak olan kişiler için havaalanında birçok mekan bulunmaktadır. Mezarısharif uçak bileti olan kişilerin bu yerlerden yararlanması hedef edilmiştir.

Mezarısharif havaalanı ziyaretçilerine yeterli düzeyde mekan sağlamaktadır.

Mezar-ı Şerif’e Uçmak İçin 5 Sebep

 1. Mezarisharif uçak bileti ile bölgeye gelmek için birçok sebebi bulunmaktadır. Mezarisharif ismini şehrin göbeğinde bulunan türbeden almaktadır. Yaygın inanışa göre Hz. Ali'nin mezarının bulunduğuna inanılmaktadır. Oldukça büyük ve gösterişli olan türbe mavi rengi ile ün salmıştır. Türbenin bulunduğu yer her yıl binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor.
 2. Afganistan halkının büyük bir çoğunluğu Özbek ve Türkmen ırklarından oluşmaktadır. Bölgenin yüzde doksan dokuzu Müslüman olmasına karşın bölgede aynı zamanda farklı etnik kökenli gruplar da bulunmaktadır. Bölge de en çok konuşulan diller arasında Darice ve Peştuca dilleri konuşulmaktadır. Bu diller Afganistan'ın resmi dili olarak da kabul edilmiştir. Bunun yanı sıra azınlıkta da olsa bölge içerisinde Özbekçe ve Türkmence gibi diller de konuşulmaktadır. Bununla beraber bölge halkı arasında Arapça konuşan azınlık grupları da bulunuyor. Bölge oldukça genç nüfusa sahiptir. Çocuk sayısının fazla olması bu genç nüfusun artmasındaki en önemli etkendir. Bunun yanı sıra yetersiz sağlık koşulları nedeni ile bebek ölümleri de sık yaşanabiliyor.
 3. Afganistan denilince akıllara ilk olarak Hz. Ali ve Mevlana gelmektedir. Mevlana'nın asıl doğduğu yer Afganistan'ın Belh şehri olsa da Mezarisharif şehri de Mevlana figürlerine yer vermektedir. Şehrin tam ortasında Mevlana resmi kente farklı bir hava katmaktadır. Bunun yanı sıra şehrin pek çok bölgesinde Mevlana'ya ait sözlerin ve izlerin olduğu da bilinmektedir.
 4. Mezarısharif Afganistan'da oldukça güzel yemeklerin ev sahipliğini yapmaktadır. Afganistan’ın farklı tatlarını denemek ve yemek kültürünü genişletmek için Mezarısharif'te bulunan restoranları tercih edebilirsiniz. Afgan yemekleri arasında et önemli bir yere sahiptir. Mezarsharif mutfağı göz önüne alındığında daha çok pilav ile birlikte tüketilen et yemekleri dikkat çekiyor. Fakat şehre gelen turistler göz önüne alındığında çöp şiş gibi dünyanın pek çok yerinde de tercih edilen fast food tarzı yemeklere de ulaşmak oldukça kolay.
 5. Mezarışharif kentine ait tarihi dokuları gezerek geçmişe yolculuk yapabilirsiniz. Şehrin ortasında bulunan ve oldukça büyük olan türbeden dolayı şehir gizemli yönünü bu tarihi dokular ile korumaya devam etmektedir.

Mezar-ı Şerif Hakkında

Mazarisharif Kuzey Afganistan'ın en büyük şehirleri arasında dördüncü sırada yer almaktadır. Özellikle dini anlamda önemli bir yere sahip olan Mazarisharif Afganistan'ı ziyaret etmek isteyen pek çok turistin uğramadan geçmediği yerlerden birini oluşturmaktadır. Mazarisharif Türkçe ismi ile "Mezar-ı Şerif" olarak ifade edilmektedir. Şehir ismini Hz. Ali'nin mezarının bulunduğu türbeden almaktadır.

Mezarisharif halkının genel özellikleri arasında genç nüfusun oldukça fazla olduğu sayılabilmektedir. Öyle ki her kadın için yaklaşık olarak 6 çocuk düşebiliyor. Genç nüfusun fazla olması çalışma açısından da önem taşıyor. Fakat bölgede daha çok erkek çocuklar üzerinde duruluyor. Özellikle küçük yaşlarda erkek çocukları için at biniciliği önem taşıyor.

Bölgenin ekonomik özellikleri göz önünde bulunduğunda tarım oldukça önemli bir yere sahiptir. Özellikle bölge de en çok yetişen bitkiler arasında haşhaş yer alıyor. Zengin bakır rezervlerine sahip olması da bölgenin bilinen özellikleri arasında yer almaktadır.

Mezarisharif başta olmak üzere Afganistan dini özellikleri ile dikkat çekiyor. Ülkenin büyük bir çoğunluğu Müslüman kökenlidir. Mezarisharif bölgesinde yaşayan halkın %99'u Müslüman'dır. Etnik kökenleri farklı olan kabile gruplarına da bölgenin kırsal kesimlerinde rastlanmaktadır.

Afganistan denilince akıllara bir diğer önemli din bilgini Mevlana da gelmektedir. Behl şehrinde doğduğu ve orada yaşadığı bilinen Mevlana yalnızca Belh şehrinde değil aynı zamanda Mezarisharif bölgesinde de halk tarafından büyük bir ilgiye sahiptir. Şehrin bakımsız sayılabilecek yerlerinde dahi Mevlana ile ilgili kesitlere ulaşabilmek mümkün. Şehrin tam göbeğinde Mevlana ile portreye yer verilmiştir.

Mezar-ı Şerif Şehir İçi Ulaşım Bilgileri

Popüler Şehir İçi Ulaşım Aracı

Motorlu Taşıtlar Mezarisharif şehir içi ulaşım imkanlarından yararlanmak için taksi imkanını kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra yük taşımak için motorlu taşıtlardan da kullanma imkanınız vardır. Kiralama yöntemi ile kullanılan bu araçlar ile şehir içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra şehrin pek çok yerinde taksi durakları da yer alıyor. Bu durakların olduğu yerlerde taksilere ulaşım için telefon numaraları da bırakılmıştır. Şehrin havalimanının çeşitli bölgelerinde cama asılmış taksi numaraları ile de ulaşım sağlama imkanı bulabilirsiniz.

Diğer Şehir İçi Ulaşım Araçları

Motorlu Taşıtlar: Afganistan’da pek çok binek aracı bulunuyor. Özellikle daha kırsal alanlarda halkın pek çoğu binek olarak atları kullanıyor. At Afganistan halkı için oldukça önemli bir yere sahiptir. Dağlık alanlara ulaşmak için kırsal alanlarda atlardan yararlanıyor. Şehir içinde yerel halkın en çok kullanıldığı araç ise motorlu taşıtlardır. Özellikle üç tekerlekli olan bu motorlu taşıtlar yerel halkın yük ihtiyacının giderilmesinde fazlaca kullanılmaktadır. Yerli turistler için de tercih edilen motorlu taşıtlar uygun fiyatlı olması ile de tercih ediliyor.

Mezar-ı Şerif Vize Şartları

Afganistan Vize İstiyor mu?
Evet
Afganistan Vize Süresi
30 Gün
Afganistan Vize Ücreti
150 USD
Afganistan Vize Detayları
Afganista'ya gidiş nedenlerine uygun vizeyi (turistik, çalışma vs) Afganistan’ın Ankara Büyükelçiliği veya İstanbul Başkonsolosluğuna başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Mezar-ı Şerif’de Gezilecek Yerler

Hz. Ali (r.a) Mezarı Şerif'i
Siyah Güvercinler
Hz. Ali (r.a) Mezarı Şerif'i

Mezarisharif denilince akıllara ilk olarak şehir merkezinde bulunan Hz Ali türbesi gelmektedir. Bu şehre ismini veren türbe ile çeşitli inanışlar da söz konusudur. Uzaktan yeşil kubbeleri ile dikkatleri çeken türbe oldukça büyük yüz ölçümüne sahiptir. Hz. Ali (r.a) türbesinde hakim olan desenler Horosan ve Türkistan mimarisinden özellikler taşımaktadır. Türbeye girmek isteyen kişilerin öncelikle ayakkabılarını türbenin dışarısına bırakması isteniyor. Türbede en çok dikkat çeken özelliklerden biri de beyaz güvercinlerdir. Beyaz güvercinler türbeyi ziyarete gelen kişilerin en çok uğradığı yerlerden birini oluşturmaktadır. Hz Ali'nin mezarının Özbekistan'da olduğuna dair de pek çok yaygın inanış bulunmaktadır. Fakat şehre adını veren bu türbe her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Türbe içerisinde aynı zamanda bir de cami bulunmaktadır. Mavinin turkuaz tonlarının kullanıldığı cami adeta kumlar içerisindeki bir denizi andırmaktadır. Cami duvarlarında mavi renkler hakimken türbede daha çok yeşilimsi tonlar dikkat çekiyor. Özbek mimarisinde önemli bir yere sahip olan türbe içerisinde bulunan güvercinler hakkında da pek çok farklı hikaye anlatılıyor.

Siyah Güvercinler

Mezarisharif kentinde bulunan türbenin etrafında beyaz güvercinler dikkat çekiyor. Güvercinler için satılan yemler ise bölge halkı önemli bir gelir elde edebiliyor. Turistlerin uğrak yerlerinden biri olan bu türbeyi ziyaret eden kişiler güvercinler ile ilgili de farklı hikayeler dinleyebiliyor. Şehre gelen siyah güvercinlerin bu türbede beyaz renkli olduğuna dair yaygın bir inanış söz konusudur.

Mezar-ı Şerif’de Ne Yenir? Nesi Meşhur?

Ekmek Çeşitleri
Et Yemekleri
Chalao
Ekmek Çeşitleri: Naan, Obi Non

Afganistan'da çatal kullanılmadığından dolayı daha çok yemeklerin yanında ekmekler tercih edilmektedir. Ekmekler lavaş şeklinde olabildiği gibi aynı zamanda ince ve oval görünümde de olabilmektedir. İnce ve oval görünümde olan ve daha çok beyaz un ile yapılan ekmek çeşidine naan denilmektedir. Naan ekmeğinin en bilinen özelliği susam ile pişirilmesidir. Daha küçük ve disk şeklinde olan ince ekmeklere ise obi non denilmektedir. Bir diğer ismi ile bu ekmeklere Özbek ekmeği denilmektedir.

Et Yemekleri Arasında En Meşhuru: Mulan

Mezarisharif kentinde pilav arasında saklanmış bütün et olarak pişirilen Mulan hemen hemen her evde pişirilmektedir. Et yemekleri arasında güveç çeşitlerine de sofralarda sık sık yer veriliyor. Mulanın yanı sıra çöp şiş de et yemekleri arasında en çok tercih edilen lezzetler arasında yer almaktadır.

Düğün Yemeği: Chalao

Özellikle düğünlerin vazgeçilmez yemekleri arasında bilinen chalao pirinç ve et ile pişirilen bir yemek türüdür. Güveç yemeği olarak da bilinen chalao yarı haşlanan pirinç ile yapılmaktadır. Mezarisharif kentinin en çok tercih edilen yiyecekleri arasında pirinç önemli bir yer almaktadır.

Konaklama İçin Mezar-ı Şerif Otel Seçenekleri

Ucuz Mezarisharif uçak bileti ilet seyahat eden kişilerin bölgeye geldiğinde birçok otel v konaklama seçeneği bulunmaktadır.

Barat Hoteli
Mezarisharif kentinin olumsuz özelliklerinden biri kent içerisinde otel seçeneğinin fazla olmamasıdır. Bu nedenle özellikle kente gelen turistler daha çok yakın kentlerde bulunan otelleri tercih etmektedir. Barat Hotel şehirde kalmak için uygun oteller arasında yer almaktadır. Otelden daha çok pansiyon özelliği taşıyan bu yer ortalama özelliklere sahiptir. Müşterilerin en çok şikayet ettiği konulardan biri de temizlik üzerindedir. Fakat şehir merkezine yakın olması pansiyonun en avantajları yönleri arasında yer alıyor. Otel şehir merkezine 1 km uzaklığındadır. Bu nedenle ulaşımda otelden oldukça kolay bir şekilde sağlanabiliyor.
&Chowk e Mukharabat, Mazar i Sharif, Afganistan
Hotel Termez Intourist
Mezarisharif şehrine yakın otel çok bulunmadığından dolayı şehre en yakın şehirlerde bulunan oteller de tercih edilmektedir. Hotel Termez Mezarisharif şehrine 63 km uzaklığında yer almaktadır. Şehre ulaşmak için taksi ya da araç kiralama özelliklerinden yararlanabilirsiniz.
Islom Karimov St., 21, Termiz 190100,

Mezar-ı Şerif Uçak Bileti Fiyatları İçin Seferler

Güzergah Bilet Fiyatları Ortalama Sefer Süresi
İstanbul - Mezar-ı Şerif 3.138,46 TL 13 Saat 5 Dakika
Ankara - Mezar-ı Şerif 5.537,19 TL 8 Saat 30 Dakika
Kars - Mezar-ı Şerif 6.507,29 TL 13 Saat 20 Dakika
Trabzon - Mezar-ı Şerif 6.510,21 TL 8 Saat 20 Dakika
Konya - Mezar-ı Şerif 6.548,70 TL 8 Saat 20 Dakika
Antalya - Mezar-ı Şerif 6.757,46 TL 9 Saat 5 Dakika
Cidde - Mezar-ı Şerif 2.599,81 TL 11 Saat 55 Dakika
Dubai - Mezar-ı Şerif 3.252,77 TL 22 Saat 15 Dakika

Mezar-ı Şerif Uçak Bileti Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

 • Mezar-ı Şerif uçuşu olan firmalar hangileridir?
  Türk Hava Yolları.
 • Mezar-ı Şerif yurt dışı uçak bileti ne kadar?
  Mezar-ı Şerif varışlı popüler yurt dışı uçak seferlerinden en ucuzu Cidde - Mezar-ı Şerif olup, bilet fiyatı 2.599,81 TL'dir.
 • Mezar-ı Şerif şehrine gitmek için en uygun zaman hangisi?
  Yılın en uygun zamanı Ekim ayıdır.

Seyahatlerinizde Yardımcı Olabilecek Mezar-ı Şerif ve Diğer Şehirler Hakkındaki Blog Yazılarımız

Erzincan’da Gezilecek Yerler: Erzincan’da Nereye Gidilir?
Erzincan’da Gezilecek Yerler: Erzincan’da Nereye Gidilir?
21 Mart 2020
Doğu Anadolu Bölgesi’nin dağlar ve platolarla kaplı şehri Erzincan, doğasına aşık olacağınız bir ilimiz. Dağ ve platolar bana yetmez derseniz bu şehrin 20’de 1’inin yaylalarla kaplı olduğunu söyleyeli
Koronavirüs (COVID-19) - Hava Yolu Politikaları
Koronavirüs (COVID-19) - Hava Yolu Politikaları
17 Mart 2020
Son günlerde hızla yayılmakta olan Koronavirüs (COVID-19) için hava yolu firmalarının aldığı tedbirleri sizlerle bu yazıda paylaşacağız. Başta Türk Hava Yolları, Pegasus, Anadolu Jet, Onur Air ve Sun
10 Kasım Tatil Mi? 10 Kasım 2020 Hangi Güne Denk Geliyor?
10 Kasım Tatil Mi? 10 Kasım 2020 Hangi Güne Denk Geliyor?
11 Kasım 2019
10 Kasım günü 2020 yılında salı gününe denk geliyor. Dolayısıyla okullar ve resmi kurumlar tatil olmayacak. Belirtilmesi gerekir ki hafta içine denk gelse idi bile 10 Kasım resmi tatil günleri arasınd
Burcunuza Göre Bavul Hazırlama Rehberi (İnfografik)
Burcunuza Göre Bavul Hazırlama Rehberi (İnfografik)
18 Ekim 2019
Her bir burcun ayrı bir dinamiği, karakter özelliği var. Dolayısıyla her burcun da iş halletme tarzı değişiyor. İşte burcunuza özel bavul hazırlama taktikleri. Koç Valizinizi hazırlarken k

Mezar-ı Şerif Uçak Seyahati Hakkında En Faydalı Yorumlar

Çok İyi (84)
İyi (7)
Orta (0)
Kötü (0)
Çok Kötü (0)
%92
%8
%0
%0
%0
Ortalama Puan
4,9
91 Değerlendirme
Ş*** K*** E***
6 Ekim Cumartesi
İş olanakları çok fazla kamp yapan birisiyim hiç aç kalmadım orada
K*** T***
24 Eylül Pazartesi
Okulum bitiince burada yaşamayı düşünüyorum. İnşallah da gideceğim
A*** F*** H***
21 Eylül Cuma
Pek beklediğim gibi çıkmadı ama yine de güzeldi farklılık olddu
G*** U*** Ö***
9 Haziran Cumartesi
Herşey çok güzeldi, biz çok keyif aldık. Teşekkür ederiz
Y*** D***
11 Temmuz Çarşamba
Sevgilime burada evlenme teklifi etmeyi düşünüyorum
2
6
Devamını Göster
Yorum Yap
Kaynaklar Hakkında Bilgilendirme

Bu sayfada kullanılan görseller veya materyaller kullanıcılara daha doğru ve açıklayıcı bilgi vermek amacı ile çeşitli kaynaklardan sağlanmış olabilir. Bu materyaller hakkında bilgi almak için bize İletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Mezar-ı Şerif Uçak Bileti sayfasında sunulan veriler istatistik verileridir. ( 25.05.2020 03:15:03 )

İstanbul, (Tümü)
IS1T
TR
Mazarisharif, (MZR)
MZR
AF

Arayın, Uçak biletiniz için yardımcı olalım!

+90 (850) 360 32 58
Sizi Arayalım
Beni Ara
https://biletall-cdn.mncdn.com/img-v7/ortak/preloader.svg?v=44678
/ True
44678