Tebriz (İran) Uçak Bileti

Kolay Rezervasyon
Müşteri Desteği
Taksitli Ödeme

Tebriz (İran) Kalkışlı En Çok Uçuş Düzenlenen Ülkeler

Tebriz (İran) Hakkında Bilgiler

Tebriz kenti İran sınırları içerisinde yer almakla birlikte, Doğu Azerbaycan eyaletinin merkezi konumundadır. Yaklaşık olarak 1,5 milyon nüfusa sahiptir. Tebriz şehri, İran'ın hem yüzölçümü hem de nüfusu bakımından en büyük üçüncü kenti olmaktadır. Ayrıca önemli bir sanayi merkezi konumundadır. Konuşulan dil ise; Azerice'dir.

Tebriz, Kıpçak Türkçesi'nde dağ arası anlamına gelmektedir. Bu ismi coğrafi konumundan dolayı gelmektedir. Tarihler boyunca farklı devletlere başkentlik yapmıştır. Bu önemli şehir 1500 -1700 yılları arasında Osmanlı Devleti ile Safeyi Devleti arasında sürekli olarak el değiştirmiştir. En son olarak Safeyiler'in elinden çıkarak Afşarlar yönetimine geçmiştir. Tebriz, günümüzde ise 1979 senesinden itibaren İran İslam Cumhuriyeti topraklarının bir parçasıdır.

Tebriz şehrinin çevresi dağlarla çevrilmiştir. Güneyde volkanik Sehend Dağı, kuzeyde Eynali dağı bulunmaktadır. Kent bu dağların arasında bulunan düzlükte kurulmuştur. özellikle ipek ve baharat yolları üzerinde yer alması sebebi ile tarihler boyunca stratejik bir önemi mevcuttur. Aynı zamanda Tebriz şehri, İran ülkesinin halıcılık merkezi olarak bilinmektedir. Bu şehirde dünyaca ünlü ve muhteşem halılar dokunmaktadır. Şehirde aynı zamanda otomobil, tekstil, makine ve petrol endüstrisi gelişmiştir. 1185 yılında Mevlana'nın hocası Şems-i Tebriz-i bu şehirde doğmuştur.

18.yüzyıla kadar Osmanlı Devleti tarafından yönetilmiştir. Bu zaman içerisinde Osmanlı-İran çatışmalarının merkezi olmuş ve birkaç kez el değiştirmiştir. Depremler, şehrin tarihi geçmişinde büyük önem kazanmaktadır. 1729 senesinde büyük deprem sonucunda şehirde birçok yapı ve anıt yok olmuştur. 1042 yılında yaşanan depremin şehri yok ettiği söylenmektedir. Ardından 1917 yılına kadar büyük depreme kadar olan süreçte birçok deprem olmuştur fakat burada yaşayan halk terk edip gitmemiştir.

Yarı kurak bir iklime sahip olan Tebriz şehri, yazları sıcak, kışları ise oldukça soğuk geçmektedir. Haziran ve Ağustos aylarında sıcaklık ortalaması 30 – 35 dereceye kadar çıkmaktadır. Sonbahar aylarında yağışlı geçmektedir.

Tebriz (İran) Seferi Düzenleyen Uçak Firmaları

Tebriz (İran) Havalimanları

Havalimanı Telefon Şehir Merkezine Uzaklık Ulaşım
Tebriz Havalimanı
flight
ba-favicon-white