Hatay Havalimanı Uçak Bileti

25co

az bulutlu

25 Mayıs 18:28

Havaalanı

IATA

ICAO

Hatay Havalimanı HTY LTAK

Hatay Havalimanı Hakkında Bilgi

Künefe denilince akla gelen ilk şey olan Hatay, barındırdığı farklı kültürler ve dinler ile barış ve huzur kenti olarak dikkatleri çekmektedir. Anavatana en son katılan vilayet olan Hatay, oldukça eski yerleşim birimlerinden bir tanesidir.

İçerisinde bulunan tarihi yapılar ile her sene oldukça fazla turist çekmekte olup, içerisinde bulundurduğu sanayi yapıları ve limanı ile de ülke ekonomisine ciddi katkılarda bulunmaktadır.

2007 yılında hava trafiğine açılmış olan Hatay Havaalanı Türkiye'nin en güneyinde bulunan havaalanı olarak bilinmektedir. Sivil havaalanı kategorisinde yer alan bu havaalanı hem iç hatlar hem de dış hatlar seferleri ile yolculara hizmet vermektedir. 2011 yılında yenilenen iç ve dış hatlar ile hizmet vermeye başlayan Hatay Havaalanı oldukça modern ve donanımlı bir havaalanı olarak hizmet vermektedir.

Dış hatlar için özellikle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile ulaşımı sağlamakta ve bu anlamda oldukça yoğun bir trafiğe sahip olarak hizmet vermektedir. Düzenlenen seferler ile geniş bir alanda ulaşım sağlanarak yolculara hizmet sunulmakta ve yenilikler ile bu hizmet kalitesi her geçen gün daha da fazla arttırılmaktadır.

İç ve dış hatlar seferleri ile hizmet vermekte olan Hatay Havalimanı içerisinde bir adet iç hatlar bir adet de dış hatlar terminali olmak üzere iki ayrı yolcu terminali bulunmaktadır. Bunun yanı sıra uçuş bekleyen yolculara hizmet sunmak amacı ile oluşturulmuş olan tesisler de yer almaktadır.

Kafeterya, lavabo, mescit, bekleme salonu ve otopark bu alanlar dahilinde Havalimanı içerisinde yer alan tesisler arasında bulunmaktadır.

 

Hatay Havalimanı, Hatay şehir merkezine 25 km uzaklıkta bir mesafeye sahiptir. Ulaşım çoğunlukla havalimanı servisleri ve otobüsler ile gerçekleştirilirken buna ek olarak tercihe bağlı olarak ticari taksiler de kullanılmaktadır.

Hatay Havalimanı şehire 25 km uzaklıkta kurulu olduğu için kent merkezine taksi ile ulaşım biraz pahalı olabilir. Ancak eğer aceleniz varsa yada konforlu bir ulaşım arıyorsanız taksi sizin için uygun bir seçenek olabilir.

Otobüsler haricinde kullanılabilecek bir diğer toplu ulaşım aracı ise Havaş servisleridir. Uçuş saatleri ile uyumlu bir şekilde çalışan servisler sayesinde uçuşunuzun ardından sizi bekleyen bir Havaş servisi bulabilirsiniz.

Son olarak herkese uygun olmasa da havalimanı bünyesinde hizmet veren firmalardan araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirmeniz mümkündür.

Hatay şehir içi ulaşımında en sık kullanılan ulaşım aracı otobüsler olmaktadır.

Hatay Havalimanı Havayolları

ba-favicon-white