Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı Uçak Bileti

2co

açık

21 Şubat 00:28

Havaalanı

IATA

ICAO

Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı KCO LTBQ

Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı Hakkında Bilgi

Marmara bölgesinde bulunan Kocaeli, İstanbul, Sakarya ve Yalova ile komşudur.

Kocaeli, Atatürk liderliğinde başlayan Kurtuluş Savaşı ile 1921 de işgalden kurtarılmıştır. Bu dönemden sonra sanayileşme hızla geliştirilmiştir.

Karadeniz ve Akdeniz ikliminin karışımına sahiptir. Türkiye'de bir çok yere göre daha ılımandır.

Konumundan dolayı bir çok doğal güzelliği barındırmaktadır.

Cengiz Topel Havalimanı'nın yapımına 1994 yılında başlanmıştır. 1999 yılında havaalanı inşaatı tamamlanmış olmasına karşın bu yılda gerçekleşmiş olan 17 Ağustos depremi sebebi ile pist, apron ve terminallerde oluşan hasarlardan dolayı açılışı yapılamamıştır.

Bu hasar havaalanı açılışında 11 yıllık bir gecikme yaşanmasına sebebiyet vermiştir. Depremden sonra lojistik ve dağıtım amaçlı kullanılmakta olan havaalanı eksiklikleri 11 yıl içerisinde tamamlanmıştır. 2011 yılında tekrar yapılan bir ihale ile havaalanının eksikleri tam anlamı ile tamamlanmış olup ilk seferini bu sene içerisinde Kocaeli - Trabzon arasında gerçekleştirilen sefer ile yapmıştır.

Bu uçuşun ardından Cengiz Topel Havalimanı sivil kullanıma açılmış olup günümüzde hizmet vermeye devam etmektedir. 2016 yılında ilk kez Umre kafilesi için Türk Hava Yolları tarafından Medine seferi düzenlenmiş olup bu anlamda da hizmet vermeye devam etmektedir.

Cengiz Topel Havalimanı içerisinde uçuşunuzu beklerken yapabileceğiniz birçok aktivite bulunmaktadır. Havalimanında yer alan internet hizmeti ile dilerseniz uçuşunuzu beklerken internette vakit geçirerek keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Bunun yanı sıra geniş ve rahat iki adet bekleme salonuna sahip olması ile bu alanlarda bireysel vakit geçirerek uçuşunuzu bekleyebilirsiniz.

Oldukça rahat olan bu alanlarda kitap okuyabilir, kulaklıklarınız ile müzik dinleyebilir yahut sunulan internet hizmeti ile bilgisayar, tablet yahut telefonlarınız ile internete bağlanarak buralarda vakit geçirebilirsiniz.

Bunun yanı sıra Kocaeli Havalimanı içerisinde yer alan kafeteryada zaman geçirebilirsiniz.

Yemek yeme, bir şeyler atıştırma yahut bir şeyler içme imkanı sunan oldukça temiz bir kafeteryada zaman geçirerek uçuşunuzu bekleyebilir yahut prizler yardımı ile telefonunuzu şarj edebilirsiniz.

Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı Kocaeli şehir merkezine 15 km Sakarya iline ise 30 km uzaklıkta mesafede yer almaktadır.

Havalimanı çıkışlarında rahatlıkla taksi bulabilirsiniz. Taksilerle konforlu bir şekilde ulaşım sağlamanız mümkündür.

Diğer ulaşım araçları sizlere uygun değillerse araç kiralayarak özgürce ulaşımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Kocaeli'nde çok kullanılan araç belediye otobüsleridir. Şehrin birçok noktasına güzergahı olması nedeni ile halk, otobüsleri sık tercih etmektedir.

flight
ba-favicon-white