Mardin Havalimanı Uçak Bileti

Havaalanı

IATA

ICAO

Mardin Havalimanı MQM LTCR

Mardin Havalimanı Hakkında Bilgi

Mardin, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Fırat ve Dicle nehirleri arasında yer alan kendine özgü tarihi ve mimarileri olan geçmişinin köklü yıllara dayananan ilimizdir.

Suriye ile sınır komşusu olmasına rağmen yaşamsal faliyetler gayet yerinde ve refah seviyesi oldukça üst seviyelerdedir.

Tarihi dokuların ve el işçiliklerin turistik gezilerin amacı olduğu bu şehirde özellikle gümüş işçilikler turistlerin dikkatini çekmektedir.

1999 yılında hava yolu taşımacılığı hizmeti vermeye başlamış olan Mardin Havaalanı şehir merkezine 20 km uzaklıkta yer almaktadır. Havaalanında dış hatlar terminali yer almasına rağmen yalnızca iç hatlar seferleri düzenlenmekte ve yalnızca yurtiçi hizmet verilmektedir.

2011 yılında tadilat ve bakım sebebi ile bir süreliğine hava trafiğine kapatılan Mardin Havaalanı 2014 yılında bakım ve tadilat işlemleri tamamlanarak yeniden hava trafiğine açılmıştır. Günümüzde hala hava trafiğine açık şekilde hizmet vermekte olan Mardin Havaalanı için geliştirme ve yenileme projeleri mevcut bulunup gelecek yıllar içerisinde uygulamaya konulması düşünülmektedir.

Türk Hava Yolları, Pegasus, İzair ve Anadolu Jet firmaları tarafından düzenlenen seferler ile Mardin'den İzmir, Ankara ve İstanbul seferleri düzenlenerek yolculara hizmet sunulmaktadır.

Senelik ortalama 298.754 yolcuya hizmet vermekte olan Mardin Havaalanı yenilikler ile zamanla bu sayının artacağını düşünmekte ve hizmet kalitesini arttırmak amacı ile yenilik projeleri üretmeye devam etmektedir

Mardin Havalimanı'nda yolcu kullanımına açık 1736 metrekarelik alan bulunmaktadır. Bu alan içerisinde yolcuların hizmetine sunulmuş olan 54 araç kapasiteli bir otopark, kafeterya ve büfe yer almaktadır.

Mardin Havalimanı Mardin şehir merkezine 30 km uzaklıkta yer alırken bazı önemli ilçeler için uzaklıklar; Midyat 75 km, Nusaybin 66 km ve Kızıltepe'ye 8 km uzaklıkta mesafede yer almaktadır.

Konforuna düşkün olan yolcuların tercihleri arasında gelen taksiler ile ulaşım sağlamak mümkündür.

Havalimanının uzak olmamasından dolayı ulaşım sağlamak oldukça kolaydır. Ulaşım araçları arasında şehrin çok kullanılan toplu taşıma araçlarından olan minibüsler de yer almaktadır.

Ulaşımlarınız için Mardin-Kızıltepe minibüslerine binmeniz gerekmektedir.

Bir diğer ulaşım aracı ise araç kiralamaktır. Hem merkezde hemde Mardin havalimanında araç kiralama hizmeti veren ofisler bulunmaktadır.

Geniş güzergaha sahip minibüsler şehir içi ulaşımda oldukça önemli rol oynamaktadır. Uygun fiyatlı olmasının da popüler olmasına etkisi yok denemez.

Mardin Havalimanı Havayolları

flight
ba-favicon-white