Tekrar Dene Kapat
Diyarbakır Havalimanı
1952 yılında hizmete sokulan Diyarbakır Kaplaner Havaalanı kurulduğu günden bu yana yolcularına hava yolu hizmeti sunmakta olan doğuda bulunan önemli havaalanlarından bir tanesi olarak bilinmektedir. Yürürlükte bulunan yaz tarifesine bağlı olarak havaalanı 7/24 seferler düzenleyerek hizmet vermektedir. Hem iç hem de dış hatlar seferleri düzenlemekte olan Kaplaner Havaalanı bu özelliği ile de önemli bir yere sahip olup yolcuların hem ülke içi hem de yurt dışı ile bağlantılarını sağlamakta olan önemli bir havaalanıdır. Kaplaner Havaalanı hem sivil hem de askeri kategoride yer alan bir havaalanı olarak hizmet vermektedir. Şehre nispeten yakın bir havaalanı olan Kaplaner Havaalanı şehir merkezine 10 km uzaklıkta bir mesafede konumlanmış olup ulaşım konusunda sıkıntılar yaşanmamaktadır. 2008 yılından sonra ILS kullanılmaya başlanması ile beraber düşük görüş şartlarından kaynaklanan sefer iptalleri büyük ölçüde azaltılarak yolculara neredeyse sıkıntısız bir tarife ile uçuş hizmeti sunulmaya başlanmıştır. Birçok havayolu şirketinin düzenlemiş olduğu seferler ile Diyarbakır Kaplaner Havaalanı’ndan pek çok noktaya seferler düzenlenerek ulaşım sağlanmaktadır.

Diyarbakır Havalimanı

Ağaçgeçit Mahallesi, Diyarbakır Yeni Hava Limanı, Bağlar/Diyarbakır

Merkeze Uzaklık: 10 KM

Havaalanı Galerisi

Şehir Merkezinden Diyarbakır Kaplaner Havaalanına Nasıl Ulaşabilirim?

Diyarbakır Kaplaner Havaalanı’nın şehir merkezine yakın olması sebebi ile ulaşım konusunda çok büyük sıkıntılar yaşanmamaktadır. Yolcuların büyük bir bölümü ulaşım için belediye otobüslerini tercih etmektedir. Bu yolla havaalanına çok kısa bir sürede ulaşmak mümkündür. Yine yolcuların ulaşımı için sunulan bir başka hizmet ise servis hizmetidir. Havaalanı servisleri ile uçuş saatinize yakın bir süre içerisinde havaalanına ulaşımınız sorunsuz bir biçimde sağlanarak ulaşım kolaylaştırılmaktadır. Mesafenin kısa olması sebebi ile yolcular kimi zaman ticari taksiler ile ulaşımı da tercih edebilmektedir. 1038 araç kapasiteli otoparkının bulunması ile havaalanına ulaşımda özel araç ile geliş de tercih edilen yöntemler arasında bulunmaktadır.


Diyarbakır Kaplaner Havaalanında Beklerken Nasıl Vakit Geçirebilirim?

Diyarbakır Kaplaner Havaalanı içerisinde uçuş saatinizi beklerken yapabileceğiniz birçok aktivite bulunmaktadır. Havaalanında yer alan internet hizmeti ile dilerseniz uçuşunuzu beklerken internette vakit geçirerek keyifli zaman geçirebilir ya da bu yolla internette var olan işlerini hallederek bekleme zamanınızı verimli bir biçimde değerlendirebilirsiniz. Havaalanı içerisinde beklemekte olan diğer yolcuları rahatsız etmemek kaydı ile bekleme salonlarında internete bağlanarak dizi izleyebilir, film izleyebilir ya da yine kulaklıklarını kullanmak kaydı ile müzik dinleyebilirsiniz. Bekleme salonlarında bireysel aktiviteler yaparak zamanınızı verimli ve eğlenceli bir biçimde değerlendirebilirsiniz. Oldukça nezih ve rahat olan bu alanlarda kitap okuyabilir, dergi ya da gazetelere göz atabilirsiniz. Bunun yanı sıra havaalanı içerisinde yer alan kafeteryada bir şeyler yiyip içerek zaman geçirebilirsiniz.


Diyarbakır Kaplaner Havaalanında Neler Var?

Diyarbakır Havaalanı içerisinde iç ve dış hatlar hizmeti vermek üzere oluşturulmuş bir terminal binası bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kullanıma açık bir 1038 araç kapasiteli otopark ve kafeterya da havaalanı içerisinde faaliyet göstermektedir.


Havaalanı Yakınındaki Oteller

SV Business Hotel, Plaza Hotel Diyarbakır, Miroğlu Hotel ve Prestige Hotel havaalanı yakınlarında bulunan oteller arasında yer almaktadır.

Diyarbakır Havalimanı Nerede?