Tekrar Dene Kapat
Samsun Çarşamba Havalimanı
Samsun ilinde bulunan 1958 yılından beri hizmet vermekte olan havaalanının 1999 yılına kadar hizmet vermesinin ardından kurulan yeni havaalanı Çarşamba Havaalanı’dır. Eski havaalanının artık ihtiyaçları karşılayamaması ve teknolojik açıdan yetersiz kalmasının üzerine 1996 yılında inşasına başlanan Samsun Çarşamba Havaalanı 1998 yılında Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Mesut Yılmaz’ın katılmış olduğu bir tören ile kullanıma açılmıştır. Bu havaalanından ilk sefer ise 1999 yılının Ocak ayında gerçekleştirilmiştir. Beton bir piste sahip olan havaalanının pist uzunluğu 3000 metredir. 1999 yılında ilk açıldığında tarifeli iç hat ve tarifesiz dış hat seferleri düzenleyerek hizmet veren Çarşamba Havaalanı günümüzde tarifeli dış hat seferleri de düzenleyerek hizmet vermeye devam etmektedir. Samsun Çarşamba Havaalanı seneler içerisinde sürekli gelişme göstererek hizmet kalitesini günden güne arttırmış olan bir havaalanıdır. Seneler içerisinde yapılan bakım ve yenileme çalışmaları ile havaalanı günümüzdeki modern haline kavuşmuş olup bu doğrultuda hizmet vermeye devam etmektedir. Havaalanı içerisinde yer alan 11000 metrekarelik alan üzerine kurulmuş olan kargo terminali bulunmaktadır. Bu terminal Samsun Gümrük Müdürlüğüne bağlı olarak Metro Şirketler Grubu tarafından işletilmeye devam etmektedir.

Samsun Çarşamba Havalimanı

Çınarlık Mahallesi, 55506 Çarşamba/Samsun

Merkeze Uzaklık: 23,3 KM

Havaalanı Galerisi

Şehir Merkezinden Samsun Çarşamba Havalimanına Nasıl Ulaşabilirim?

Samsun Havalimanına ulaşım genellikle HAVAŞ otobüsleri ve Havalimanı yolcu servisleri ile sağlanmaktandır. HAVAŞ otobüsleri şehir merkezinden havalimanına ulaşımda Atakent, Büyük Camii karşısı - Opera tramvay durağı AKM Yanı ve büyükşehir açık otoparkından yolcu almaktadır. Bu yolculuğun bedeli ise 9 TL’dir.

Havalimanı servisleri ile ise uçuş saatinizden 2 saat önce hareket etmektedir. Toplamda Havalimanına ulaşım yarım saat sürmektedir.

Bunun yanı sıra Havalimanına ulaşım konusunda ticari taksi ve araç kiralama seçenekleri de bulunmaktadır. İsteğinize bağlı olarak bu seçeneklerden bir tanesi ile Havalimanına kolaylıkla ulaşım sağlayabilmektesiniz.

Samsun Çarşamba Havalimanında Beklerken Nasıl Vakit Geçirebilirim?

Samsun Çarşamba Havalimanı içerisinde uçuşunuzu beklerken yapabileceğiniz bireysel ya da yakınlarınız ile gerçekleştirebileceğiniz birçok aktivite bulunmaktadır.

Havalimanında yer alan internet hizmeti ile dilerseniz uçuşunuzu beklerken internette vakit geçirerek keyifli zaman geçirebilirsiniz ya da bu hizmet ile internet üzerinden halledebileceğiniz işlerinizi hallederek zaman kazanabilirsiniz.

Diğer yolcuları rahatsız etmemek kaydı ile bekleme salonlarında internete bağlanarak dizi izleyebilir, film izleyebilir ya da yine kulaklıklarınızla müzik dinleyebilirsiniz.

Bekleme salonlarında bireysel aktiviteler yaparak zamanınızı verimli ve eğlenceli bir biçimde değerlendirebilirsiniz.

Oldukça rahat ve nezih bir ortama sahip olan bu alanlarda kitap okuyabilir, dergi ya da gazetelere göz atabilir yahut sunulan internet hizmeti ile telefonlarınız ile internete bağlanarak buralarda vakit geçirebilirsiniz.

Bunun yanı sıra Havalimanı içerisinde yer alan kafeteryada zaman geçirebilirsiniz. Yemek yeme, bir şeyler atıştırma yahut bir şeyler içme imkanı sunan oldukça temiz bir kafeteryada zaman geçirerek uçuşunuzu bekleyebilirsiniz.

Bu alan yakınlarınız ile sohbet ederek zaman geçirmek için de oldukça uygundur.

Samsun Çarşamba Havalimanında Neler Var?

Samsun Çarşamba Havalimanı içerisinde 246 araç kapasiteli bir otopark, yolcular için bekleme salonu ve kafeteryalar bulunmaktadır.

Bunun yanı sıra iç hatlar terminali ve bir adet de kargo terminali yer almaktadır.

Havalimanı Yakınındaki Oteller

Hampton by Hilton Samsun, Anemon Samsun, Myhouse, Neba Royal ve Buyar otel Havalimanı yakınlarında yer alan oteller arasındadır.

Samsun Çarşamba Havalimanı Nerede?