Antalya Havalimanı Uçak Bileti

Havaalanı

IATA

ICAO

Antalya Havalimanı AYT LTAI

Antalya Havalimanı Hakkında Bilgi

Alanya; lüks otelleri, kültürel ve tarihi eserleri, kafe ve eğlence mekanları, lezzetli restoranları ve büyük plajları ile ülkemizin eşsiz tatil bölgelerinden birisidir.

Bölgeye gelenleri ilk olarak taç görseli verilmiş Selçuklu Kalesi karşılamaktadır. Plajlar ve denizcilik konusunda geniş alanlara sahip olan ilçede bulunan Sekizgen Kızıl Kule ve büyük tersaneler ziyaret edilmeye değer yerlerdendir.

Liman bölgesi civarında yer alan kefeler, gece kulüpleri, eğlence mekanları ve barlar ile doyasıya eğlenmeniz mümkündür. Gündüzleri de muhteşem doğal güzellikleri ile size eşlik edecek olan Alanya'da gezilecek yerler listesinin başlarında Damlataş Mağarası gelmektedir. Ayrıca mağaranın yakınlarında ki Etnografya Müzesi'ni de ziyaret edebilirsiniz.

1991 yılında temeli atılan Alanya - Gazipaşa Havalimanı1999 yılında tamamlanmasına rağmen o dönemde iktidarın değişmesi sebebiyle 2009 yılına kadar atıl halde beklemeye bırakılmıştır. 2009 yılında tekrardan ihale edilen havalimanı aynı yıl içerisinde hizmete girmiştir.

105 araçlık otoparka sahip olan havalimanı Alanya merkezine 45 kilometre mesafede bulunmaktadır. Havalimanının bir diğer özelliği ise 2013 yılında yapılan pist genişletme çalışmaları kapsamında havalimanı yakınından geçen karayolu için 204 metre alt geçit yapılmıştır. Yerin altına alınan karayolunun üzerinden ise pist geçmektedir. Bu sayede altından karayolu geçen Türkiye'nin ilk ve tek havalimanı olmuştur.

Oldukça yoğun bir yolcu trafiğine sahip olan havalimanında gelen yolcular için tüm imkanlar düşünülmüştür. Havalimanından çıkmadan önce araç kiralayabilmeniz için ofisler, restoran, kafe, büfe, atmler ve bilet satış ofisleri hizmetinizdedir.

Havalimanından merkeze ulaşmak için kullanabileceğiniz ulaşım alternatifleri arasında taksiler, Havaş servisleri, belediye otobüsleri ve araç kiralama seçenekleri bulunmaktadır.

Dünyanın neredeyse tüm havalimanlarında olduğu gibi Alanya Gazipaşa Havalimanı'ndan ulaşımınızı taksi tutarak gerçekleştirebilirsiniz. Ancak havalimanı merkeze görece uzak olduğu için fiyatta önceden anlaşılmasında fayda vardır.

Uçağınızın iniş saatinden 25 dakika sonra kalkan Havaş servisleri sayesinde kent merkezine ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Bölgede bir süre kalmayı planyalanlar için bir başka alternatif ise araç kiralamaktadır. Havalimanı bünyesinde bulunan ofislerden kiralayabileceğiniz araçlar sayesinde rahat bir şekilde dilediğiniz yeri gezmeniz mümkün olmaktadır.

Turistik bir bölge olan Alanya içerisinde ulaşım sağlamak için sık kullanılan ulaşım aracı taksiler olmaktadır.

Antalya Havalimanı Havayolları

flight
ba-favicon-white