Diyarbakır Havalimanı Uçak Bileti

Havaalanı

IATA

ICAO

Diyarbakır Havalimanı DIY LTCC

Diyarbakır Havalimanı Hakkında Bilgi

ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan Diyarbakır, sert ve kurak bir iklime sahiptir. Siirt, Şanlıurfa, Muş, Adıyaman, Elazığ, Malatya, Mardin ve Bingöl illeri ile sınır komşusudur.

Tarih boyunca Diyarbakır ve çevresinde bir çok medeniyet hüküm sürmüştür. Bunlardan büyükleri Hititler, Asurlar, Persler, Büyük İskender, Bizanslılar, Romalılar, Araplar, Selçuklular ve Osmanlılar şeklindedir.

1952 yılında hizmete sokulan Diyarbakır Kaplaner Havaalanı kurulduğu günden bu yana yolcularına hava yolu hizmeti sunmakta olan doğuda bulunan önemli havaalanlarından bir tanesi olarak bilinmektedir. Yürürlükte bulunan yaz tarifesine bağlı olarak havaalanı 7/24 seferler düzenleyerek hizmet vermektedir.

Hem iç hem de dış hatlar seferleri düzenlemekte olan Kaplaner Havaalanı bu özelliği ile de önemli bir yere sahip olup yolcuların hem ülke içi hem de yurt dışı ile bağlantılarını sağlamakta olan önemli bir havaalanıdır. Kaplaner Havaalanı hem sivil hem de askeri kategoride yer alan bir havaalanı olarak hizmet vermektedir. Şehre nispeten yakın bir havaalanı olan Kaplaner Havaalanı şehir merkezine 10 km uzaklıkta bir mesafede konumlanmış olup ulaşım konusunda sıkıntılar yaşanmamaktadır.

2008 yılından sonra ILS kullanılmaya başlanması ile beraber düşük görüş şartlarından kaynaklanan sefer iptalleri büyük ölçüde azaltılarak yolculara neredeyse sıkıntısız bir tarife ile uçuş hizmeti sunulmaya başlanmıştır. Birçok havayolu şirketinin düzenlemiş olduğu seferler ile Diyarbakır Kaplaner Havaalanı'ndan pek çok noktaya seferler düzenlenerek ulaşım sağlanmaktadır.

Diyarbakır Havaalanı içerisinde iç ve dış hatlar hizmeti vermek üzere oluşturulmuş bir terminal binası bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kullanıma açık bir 1038 araç kapasiteli otopark ve kafeterya da havaalanı içerisinde faaliyet göstermektedir.

Diyarbakır Kaplaner Havaalanı'nın şehir merkezine yakın olması sebebi ile ulaşım konusunda çok büyük sıkıntılar yaşanmamaktadır.

Eğer aceleniz varsa yada toplu taşıma hizmetlerini kullanmak istemiyorsanız, sizin için kullanışlı seçenek taksiler olacaktır.

Diyarbakır Havalimanı'nda kent merkezine ulaşabilmek adına havalimanı servisleri de hizmet vermektedir.

Kentte bir süre kalmayı planlıyorsanız havalimanı bünyesinde hizmet veren araç kiralama firmalarından hizmet almak faydanıza olabilir.

Diyarbakır kenti içerisinde ulaşım için çok kullanılmakta olan araçlar otobüsler olup, şehrin büyük bir bölümüne bu araçlar ile ulaşmak mümkündür.

Diyarbakır Havalimanı Havayolları

flight
ba-favicon-white