Demirözü Otobüs Bileti

Demirözü Otobüs Bileti Aldıktan Sonra Bilmeniz Gerekenler

Demirözü ülkemizin nüfusu bakımından en az olan Bayburt iline bağlı bir ilçedir ve eski adı ise Kısanta'dır. Bölgede sanayi olmadığından ilçe halkı geçimini tarım ve hayvancılıkla karşılamaktadır. özellikle yayla hayvancılığı sık yapılmaktadır. Bölgede sanayiye yönelik birkaç atölye ve değirmenden başka bir şey bulunmaktadır.

Demirözü Otobüs Bileti Aldıktan Sonra Bilmeniz Gerekenler

Demirözü, Bayburt il merkezine 30 km mesafede kurulu bir yerleşim yeridir. Bölgeye giden yollar son derece düzgündür. Ancak çok soğuk ve çetin geçen kış aylarında yoları kapalı olduğundan dolayı ulaşım güçleşmektedir. Bu yüzden ilçeyi gezip görmek isterseniz yaz aylarında günü birlik gezilerinizde ziyaret edebilirsiniz.

İl merkezine yakın konuda olması nedeni ile buraya Bayburt il merkezi üzerinden ulaşabileceğiniz için Bayburt otobüs bileti almanız gerekmektedir. Bayburt'a bilet aldıktan sonra Bayburt terminali hakkında araştırma yapmanızda fayda vardır.

Demirözü'nü Ziyaret Etmek İçin 5 Sebep

  1. Yaz mevsiminde yapılan etkinlik ve festivaller için ziyaret edebilirsiniz
  2. Bayburt Kalesi ve DeDe Korkut Türbesi'ni ziyaret etmek için tercih edebilirsiniz.
  3. Yöresel lezzetleri için ziyaret edebilirsiniz.
  4. Kop şehitliğinde yatan aziz şehitlerimiz için ziyaret edebilirsiniz.
  5. Bölgede bulunan yaylaların havası ve yeşilliği ile kucak kucağa kalmak için ziyaret edebilirsiniz.

Demirözü Gezilecek Yerler

Demirözü ilçesinin yaz günlerinde yaylaları bambaşka oluyor. Muhteşem havası ve yeşilliğine doyum olmaz. Kışın ulaşım sorunu olduğu ve hem de kış turizmine uygun olmadığı için bir yaz gününde kısa bir ziyaret edebilir, yeşilinden ve havasında bol bol oksijen alabilirsiniz.

Bunun dışında bölgede temmuz ayında yayla şenlikleri ve çeşitli festivaller düzenlenir. Bu festivallere ilçe halkı ve buraya gelen misafirler katılır. İmkânınız varsa festivallerin yapılacağı tarihte gelip, burada doyasıya eğlenebilirsiniz.

Demirözü'nde Ne Yenir? Neleri Meşhur?

Demirözü ilçesine Karadeniz turunuzda mutlaka yer vermelisiniz. çünkü buranın doğal güzellikleri dışında hoşunuza gidebilecek bir diğer özelliği ise yöresel lezzetleri bakımından zengin mutfağa sahip olmasıdır. Gezinizde mutlaka yemeniz gereken lezzetlerin başında ciğerli bulgur pilavı, yoğurtlu kesme mantısı, çiriş kavurması, tel helvası, ekşi lahana ve lor dolması gelir.

Demirözü Otogarları

bus
ba-favicon-white