Çumra Otobüs Bileti

Online Ödeme
Kolay Rezervasyon
Komisyon Yok, Ücretsiz

Çumra Otobüs Bileti Aldıktan Sonra Bilmeniz Gerekenler

Konya-Karaman demiryolu üzerinde kurulu olan çumra; Konya'nın ilçelerinden biridir. İlçe Konya şehir merkezinin 10 km ilerisinde bulunan çatalhöyük ile önemli bir hale gelmiştir. Köklü bir tarihe sahip olan çatalhöyük aynı zamanda önemli bir turizm noktasıdır.

1926 yıllarında Mustafa Kemal Atatürk'ün demiryolu ile Adana'ya seyahat ederken çumra'da verdiği molada çumra'nın gelişip önem kazanması ve ilçe olması gerektiğini düşünmesinin ardından gelişmiş ve ilçe statüsüne kavuşmuştur. Aynı zamanda ilçe çok eskiden arazinin bataklık ve çamur olmasından dolay çumra adını aldığı rivayet edilmektedir.

çumra Otobüs Bileti Aldıktan Sonra Bilmeniz Gerekenler

çumra otobüs bileti alım işlemlerinizde giriş ve varış noktanızı belirledikten sonra bilet alım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Seyahat etmeyi seven biri iseniz bilmeniz gereken bir diğer husus ise bütçenize uygun fiyatlı satış noktalarını tercih etmelisiniz. Bilet bulma, arama ve alımlarını vakit kaybetmeden zamanında almanız gerekir.

çumra'yı Ziyaret Etmek İçin 5 Sebep

  1. Dağlı, ovalı Türkmen ve Yörük gibi farklı kültürlerin bir araya gelip hayat sürdüğü bir yerleşim birimdir.
  2. Neolitik devirden kalma höyüklere sahiptir.
  3. Höyüğü, mesire yerleri ve barajları gibi gezi noktaları vardır.
  4. En önemli turizm merkezi olan çatalhöyük bu ilçede yer almaktadır.
  5. Tadına doyulmayan yöresel lezzetlere sahiptir.

çumra Gezilecek Yerler

çumra'nın 12 km uzağında bulunan çatalhöyük ve çevresinin tarihi M.ö 7000 yıllara dayanmaktadır. çumra ilçe gezinize çatalhöyük ve çevresinden başlayabilirsiniz. çatalhöyük'te iki farklı tepe bulunmaktadır. Bu tarihi yer 9 bin yıl öncesinde yerleşim yeri olarak kullanıldığı için tarihi kalıntıları ve göz kamaştırıcı güzellikleri bulunmaktadır.

çatalhöyük'ten sonra rotanızı Sırçalı mesire yerine çevirebilirsiniz. çumra merkezinde yer alan Sırçalı mesire yeri ilçenin en çok tercih edilen gezi noktasıdır. Burada çocukparkları piknik alanları, yürüyüş parkurları şelale ve lokantalar vardır.

Hafta sonunda güzel bir tatil geçirmek için buraları tercih edebilirsiniz. çumra gezinizde ilçenin 35 km uzağında Aba kasabasında bulunan Apa barajını da ziyaret etmeyi unutmayın.

çumra'da ne yenir? Neleri Meşhur?

İlçede farklı kültürlerin bir arada hayat sürmesi çumra mutfağına da zenginlik katmıştır. İlçede dağlılara has Arap aşı, etli bulgur pilavı meşhur iken, Ovalılara has saçarası, papara, höşmerimi meşhurdur.

Şirli ise Türkmenlerin yöresel lezzeti iken Kakaç da Yörüklere özgü bir yöresel tattır. Ama hepsi de günümüzde çumra ilçesinin en meşhur yöresel lezzetleridir.

Çumra Otogarları

Çumra Otogarı
bus
ba-favicon-white