Ermenek Otobüs Bileti

Ermenek Otobüs Bileti Aldıktan Sonra Bilmeniz Gerekenler

Karaman'ın ilçeleri arasında yer alan Ermenek ilçesi tarihteki adı Germenikopolis'tir. İlçe bir dönemde Ermenak adı ile tanınmıştır. önceleri Konya'ya bağlı olan ilçe, 1989 yılında Karaman‘ın ilçesi olmuştur.

Ermenek ilçesi denizden yüksek Göksu nehri kıyısına kurulmuştur. Akdeniz bölgesinde yer alan ilçede Akdeniz iklimi hâkimdir. Yüzölçümü 1.645 km2 kare olan ilçenin rakımı ise 1. 400 metredir.

Ermenek Otobüs Bileti Aldıktan Sonra Bilmeniz Gerekenler

Karaman'ın 6 ilçesinden birisi olan Ermenek, Karaman il merkezine 163 km uzaklıkta yer almaktadır. Bu ilçenin diğer ilçelere göre farkı ve büyük özelliği bağlı olduğu il merkezine ulaşmak için başka bir şehir topraklarından geçilmesidir. Ermenek bağı odluğu il merkezine uzak olması nedeni ile ilçeye Mersinin Mut ilçesinden ulaşmanız daha avantajlıdır. Bu yüzden ilçeye yakın yerleşim birimine otobüs bileti alarak Ermenek'e ulaşabilirsiniz.

Ermenek Ziyaret Etmek İçin 5 Sebep

  1. Doğal güzellikleri tarihi yerleri ve mis gibi doğası ile doğa tutkunlarına muhteşem bir tatil fırsatı veriyor.
  2. Dünyanın büyük mağarası olan Maraspolis Ermenek'te yer almaktadır.
  3. Hitit uygarlığının iz kalıntılarını bünyesinde taşımaktadır.
  4. Hitit uygarlığı başta olmak üzere Ermenek ilçesi de tarihte çoğu medeniyetlerin hâkimiyetine girmiştir.
  5. Ermenek ilçesi mağara döneminden bu yana yerleşim birimi olarak kullanılmaktadır. Hitit uygarlığı dışında mağara devrinden kalma eserler de ilçede çıkan tarihi kalıntılar arasında yer almaktadır.

Ermenek Gezilecek Yerler

Tarihte Karamanoğulları beyliğine başkentlik yapan Ermenek ilçesi önemli uygarlıklara ev sahipliği yaptığından dolayı çok sayıda önemli tarihi eser ve yapılara sahiptir. Bu bağlamda ilçede gezip göreceğiz pek çok gezi noktaları bulunmaktadır. İlçede yaklaşık 600 yıllık bir geçmişe sahip olan Zelve pazarına ulaşarak, oradaki var olan doğal güzellikleri ve köyleri keşfetmelisiniz.

Tarihi su değirmeni ile çınaraltı mutlaka görmeniz gereken tarihi değerlerdendir. Bu ilçede görmeniz gereken bir diğer güzellik ise Ilısu Şelalesidir. Karaman beyin ve onun oğlu Mahmut beyin türbeleri, Ulu cami, Firan Ermenek Kalesi, Alan Görmel köprüsü, İkizin kabartması ve Dinek kulesi ilçede görebileceğiniz diğer tarihi eser ve yapılardır.

Ermenek'te ne yenir? Neleri Meşhur?

Dünyanın önemli mağarasına ev sahipliği yapan Ermenek'te tatmanız gereken birçok yöresel lezzetlerde bulunmaktadır. İlçeye geldiğinizde mutlaka Arabaşı çorbasının tadına bakmalısınız. Batırma da ilçede yemeniz gereken diğer lezzetlerdendir. İlçeye mut ilçesi üzerinden ve mevsiminde giderseniz, yol üzerinde gördüğünüz kayısı bahçelerinden kayısı yemeyi de sakın unutmayın. İlçeye istediğiniz noktadan bilet alarak ulaşabilirsiniz.

Ermenek Otogarları

Ermenek Otogarı
* Bilet fiyatları son 7 gün içerisinde biletall.com’dan alınan en ucuz fiyatlı biletin fiyatıdır. Anlık fiyat görüntülemek için lütfen bilet sorgulayın.

Ermenek Kalkışlı Otobüs Seferi Düzenlenen Şehirler

bus
ba-favicon-white