Uludere Otobüs Bileti

Uludere Otobüs Bileti Aldıktan Sonra Bilmeniz Gerekenler

Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Uludere, Şırnak'ın altı ilçesinden biridir ve Şırnak kent merkezine 48 km uzaklıkta yer almaktadır. Tarihi milattan önce 3000'li yıllara dayanan ve Urartular, Persler, Arsaklar, Romalılar ve Sasaniler gibi birçok uygarlığın hakimiyetine giren Uludere ilçesi Cumhuriyet kurulduktan sonra Beytüşşebap ilçesine bağlı bir bucak olup, 1990 yılında da Şırnak'a bağlanarak ilçe vasfına kavuşmuştur.

Uludere Otobüs Bileti Aldıktan Sonra bileniz Gerekenler

Uludere otobüs bileti aldıktansonraŞırnak'ın ilçesine seyahat edeceğinizi aklınızda bulundurmalısınız. çünkü Şırnak ili turistik bakımından gelişmemiş bir bölgedir. Ancak folklorik bakımından oldukça zengindir ve ırmak ve yaylaları gibi doğal alanlara ve kendine özgü toprak evleri ile günümüzde örneğine sık rastlanılmayan bir mimari yapılara ev sahipliği yapmaktadır. Yaz aylarında uzun Selvi ağaçları ile kış aylarında ise karı ve buzu ile doğal harikası olan Uludere, hafta sonu kaçamaklarınız için eşsiz bir tatil bölgesidir.

Uludere'yi Ziyaret Etmek için 5 Sebep

  1. Görkemli ve ihtişamlı dağlara sahiptir
  2. Dağ, doğa yürüyüşleri ve yayla hayatı için uygun bir yerdir
  3. Kendine has laleleri, el dokuması halı ve kilim gibi el sanatları vardır.
  4. Kendine has toprak evleri gibi mimari yapılara sahiptir
  5. Kış tatilleri için kayak merkezleri ile renkli sahnelere şahitlik eden bir bölgedir.

Uludere Gezilecek Yerler

Uludere ilçesi turizm açısından gelişmemiş olsa da Uludere'nin doğası ve havasına hayran kalacaksınız. Ziyaretinizde ilçenin görkemli dağlarında dağ yürüyüşü yapabilirsiniz. Aynı zamanda sadece Hakkari'ye özel endemik bir bitki olan ters lale bitkisi de burada yetişmektedir.

Soyu tükenmekte olan bazı yabani hayvanlara da barınak olan Uludere dağlarında yetişen ve sadece bu yöreye has olan ve bölgenin simgesi haline gelen dağ lalesi gibi görülesi gereken güzellikler vardır. Dağ turizmi için uygun olan bu bölgeyi ziyaret ederek kısa süreliğine yayla hayatını yaşayabilirsiniz.

Uludere'de Ne Yenir? Neleri Meşhur?

El dokuma halı ve kilimi ile ünlü olan Uludere ilçesi Serbidev, Katlık, Hekeheşandi, Mumbar, Meyre Sulu sirik gibi yöresel lezzetlerine sahiptir. Bu lezzetleri tatmadan bilet alıp, gezinizi sonlandırmayın.

Uludere Otogarları

bus
ba-favicon-white