Ulukışla Otobüs Bileti

Online Ödeme
Kolay Rezervasyon
Komisyon Yok, Ücretsiz

Ulukışla Otobüs Bileti Aldıktan Sonra Bilmeniz Gerekenler

Niğde'nin 5 ilçesinden biri olan bu ilçe stratejik konumu bakımında her dönem canlılığını korumuş bu ilçe tarihi boyunca birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bu yöre Hititler, Asurlar ve Frigler gibi uygarlıklara sahne olmuştur.

Eski ismi Şücaeddin olan bu ilçe 16.yy da öküz Mehmet Paşa tarafından Ulukışlak olarak değiştirilmiş ancak günümüze Ulukışla olarak yansımıştır. Tipik bir İç Anadolu bozkır iklimine sahiptir. Yazları serin ve kurak kışları ise soğuk ve karlıdır. 

Ulukışla' Ya Otobüs Bileti Aldıktan Sonra Bilmeniz Gerekenler

Güneyinde Adana bulunan ve Niğde merkeze yakınlığı ile bilinen bu ilçeye ulaşım sorunu bulunmamaktadır. Hem kara hem de demir yolu ile ulaşım sağlanmakta olup konumu itibariyle de büyükşehirler arasında kalıp otobüs bileti konusunda  sıkıntılar yaşanmamaktadır.


Ulukışla'yı Ziyaret Etmek İçin 5 Sebep 

  • Yöresel lezzetleri ve meşhur Kiraz Festivalinin yapıldığı yerdir.
  • Doğa harikası olan bu ilçe tam bir oksijen diyarıdır. 
  • Yöre de ülkemizin en önemli buzul golü bulunmaktadır.
  • öküz Mehmet Paşa Külliyesi gibi önemli bir esere sahiptir. 
  • Hasta durumdaki kişiler için mükemmel şifa kaynağı olan kaplıcaları mevcuttur. 

Ulukışla Gezilecek Yerler

Ulukışla doğası gereği size tam bir cennet havası yaşatır. çiftehan kaplıcaları, Lülve kalesi, Kraliçe Faustina mezarı, Zeyve Höyük, öküz Mehmet Paşa Külliyesi, Fenk vadisi, Ak köprü ve çinli gölü bu topraklar üzerindeki görülmesi gereken değerlerin başında gelir. Ulukışla bileti alarak kültürel bir gezi düzenleyebilirsiniz.


Ulukışla'da Ne Yenir? Neleri Meşhur?

Saymakla bitmeyen lezzetlere sahip bu bölgenin en meşhur yiyeceği Kiraz'dır. Her yıl Festivali düzenlenen bu meyve ilk akla gelenidir. Mutfağı konusunda da gelişmiş enfes tatlar sunan Ulukışla da Şepe, sulu köfte, Silmeç, yoğurtlu çorba, Kuymak, Kılan böreği, Cilbir, erişte pilavı, Yarpuz çorbası ve Batırık tadılmadan olmaz. Ulukışla'nın doğası ile baş başa bir kebap keyfi ile gününüzü sonlandırabilirsiniz.

Ulukışla Otogarları

Ulukışla Otogarı
bus
ba-favicon-white