Eşme Otobüs Bileti

Eşme Otobüs Bileti Aldıktan Sonra Bilmeniz Gerekenler

Uşak'ın 6 özel ilçesinden birisi olan Eşme şehir merkezine uzaklığı 62 km'dir. İlçeye şehirlerarası sefer yapan firmalardan otobüsbileti alarak ya da tren yolu ile kısa zamanda ulaşabilirsiniz.

İlçe Ege'yi İç Anadolu'ya bağlayan geçit üzerinde yer almaktadır. İlçeye gitmek için bilet aldıktan sonra gideceğiniz yerlere nasıl ve nereden gideceğinizi bilmeniz gerekmektedir. Bu şekil bir seyahat ile vakit kaybetmeden eğlenceli dakikalar yaşayabilirsiniz.

Eşme Otobüs Bileti Aldıktan Sonra Bilmeniz Gerekenler

Kilimi ile ünlü olan ilçe, köklü bir tarihe sahiptir ve tarihte pek çok uygarlığın yaşayışına şahit olmuştur. Eşmeye bağlı 60 adet köy ve 1 adet de belde bulunmaktadır. İlçede ilk yaşayanların Eşmeli aşireti olduğu söylenmektedir.

Günümüzde ise Eşme ilçesinde yaşayanların hemen hemen hepsi Yörüklerdir.

Eşme'yi Ziyaret Etmek İçin 5 Sebep

  • Köklü bir tarihi vardır.
  • Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır
  • Bir elin parmağı ile sayılabilecek de olsa, gezip görülmeye değer tarihi yapılar bulunmaktadır.
  • El dokuması kilimi ile ünlü bir ilçedir.
  • İzmir- Uşak demiryolu üzerinde olması ilçeyi ulaşım yönünden özelleştirmektedir.

Eşme Gezilecek Yerler

Uşak'ın il olması ile Uşak'a ilçe olan Eşme, ilin diğer ilçelerine nazaran Ege'lilik daha fazla hissedilmektedir. Bu bağlamda Eşmeli halkı kendisini Uşaklı değil de, Eşmeli olarak tanımaktadır. İlçeye gezmeye geldiğinizde gezip göreceğiniz yerler olarak yalnızca Kemer dağını tavsiye etmekteyiz.

Bu dağ aynı kemer şeklinde yapılmıştır. Ancak kemeri kimin, ne zaman ve niçin yaptığı bilinmemektedir. Oldukça sağlam görünen bu kemeri adeta yıllara meydan okuyormuşçasına dimdik ayakta kalmayı başarmıştır. İlçeye yolunuz düştüğünüzde mutlaka tarihi eseri mutlaka görmeniz gerekir.

Eşme'de Ne Yenir? Neleri Meşhur?

Eşme'nin adından aldığı ayvası meşhurdur. Eşme ayvası, gevrek etli, mayhoş, boğucu ve sulu meyve değildir. Sofralık değeri oldukça yüksek olan bu meyve yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da en çok sevilen ve arana bir meyvedir.

Eşme seyahatinizde bu meyveyi mutlaka yemelisiniz. Eylül aylarında hasat edilmektedir.

Eşme Otogarları

Eşme Otogarı
bus
ba-favicon-white