Pülümür Otobüs Bileti

Online Ödeme
Kolay Rezervasyon
Komisyon Yok, Ücretsiz

Pülümür Otobüs Bileti Aldıktan Sonra Bilmeniz Gerekenler

Doğu Anadolu bölgesinin en önemi illerinden birisi olan Tunceli'nin en özel ilçelerinden biri olan Pülümür, 3.000 küsur civarında nüfusa sahip küçük ve nezih ilçelerden biridir. Şehir merkezine 70 km uzaklıkta olan ilçe Milattan önce 2200 yıllarında Hurilere ev sahipliği yapıyordu. Yine ilçe milattan önce 332 yılına büyük İskender tarafından fethedilmiş olup, daha sonra i Milattan önce 395 yılında da Roma imparatorluğu tarafından işgal edilmiştir. 639 yılında Arapların eline geçmiş, 724 yılında da Hazar Türker'in saldırısına uğramıştır. Ancak 1071 yılında yapılan Malazgirt savaşını Türklerin kazanması itibari ile Türkler buraya akın etmişlerdir. Daha sonraki yıllarda sırası ile Selçuklu, Moğollar, Beylikler, Akkoyunlular, Osmanlılar ve Ruslar'a yerleşim birimi oluştur.

Pülümür Otobüs Bileti Aldıktan Sonra Bilmeniz Gerekenler

Pülümür ilesi 1847 yıllarında Erzurum'a bağlı ilçeydi. Tunceli'nin il merkezi olmasından sonra Tunceli iline bağladı. İlçe, Tunceli'den daha çok Erzincan'a yakındır. Erzincan'dan ilçeye giderken, cankurtaran geçidi bulunmaktadır. Geçitten aşağı doğru inmeye başlandığı sırada Ne Mutlu Türk'üm diyene, diye yazı yazan bir dağ bulunmaktadır. O mağaranın adı Arap kızı mağarasıdır. Dağın yüzü bir kız yüzüne benzetilmektedir. Pülümür otobüsbiletifiyatları; bileti alacağınız firma, otobüsün konforu ve servisine göre farklılık göstermektedir

Pülümür'ü Gezmek için 5 Sebep

  • Eşsiz Güzelliğe bağlı bir ilçedir. özellikle bahar ayarında Pülümür'ün dağlarında yeşilin her tonunu görebilirsiniz.
  • Pülümür çayı çarşaf gibidir. Kış aylarında yağmur ve kar sularının çay ile buluşması, sanki coşkun bir denizi hatırlatır, insana
  • Mutu Köprüsü ile Erzincan'dan ayrılmış doğa harikasıdır.
  • Soğuk suyu, deresi çayı ve tarihe gömülü ilçelerinden biridir.
  • Tarihten pek çok uygarlığın hakimiyetine geçerek, onların yaşantısına tanık olmuştur.

Pülümür'de Gezilecek Yerler

Pülümür ziyaretinize Pülümür'e giderken cankurtaran geçidinden aşağı inerken karşınıza çıkan Arap kızı mağarası vardır. Bu mağara özellikle sabah güneş doğumunda güneşin bazen dağın akasına geçerken harika görüntüler oluşturmaktadır. Fotoğraf tutkunlarının gidip resim çekerden anı ölümsüzleştirebileceği bir yerdir, orası Daha sonra rotanızı ağlayan kayalara çevirebilirsiniz. Burası karayolu üzerinde bulunmaktadır. özellikle ilkbahar mevsiminde karların erimesi ile kar suları adeta insanın akan gözyaşı gibidir.

Pülümür'de Ne Yenir? Neyi Meşhur?

Pülümür ilçesi balı ile meşhurdur. Her yıl Ağustos ayında bal festivali yapılmaktadır. Bunun dışında mantarı ve kavurması meşhurdur. Bu üç lezzeti doymadan gezinizi sonlandırmayın.

Pülümür Otogarları

bus
ba-favicon-white