Çaycuma Otobüs Bileti

Çaycuma Otobüs Bileti Aldıktan Sonra Bilmeniz Gerekenler

çaycuma Karadeniz'e kıyısı olan Zonguldak'ın 8 ilçesinden biridir. Zonguldak'ın doğu tarafında yer alan ilçenin Kuzeyinde Karadeniz, doğusunda Bartın, güneyinde ise Devrek ilçesi yer almaktadır.

Filyos çayının oluşturduğu vadi üzerine olan bu yerleşim yeri engebeli ve dağlık arazilere sahiptir. Zonguldak havalimanı da bu ilçenin Saltukova beldesinde yer almaktadır. Yurt dışından gelen göçmenleri fazla olması nedeni ile Zonguldak havalimanında genellikle yurtdışı seferleri yapılmaktadır.

çaycuma Otobüs Bileti Aldıktan Sonra Bilmeniz Gerekenler

Zonguldak ilinin önemli ilçelerinde biridir. İlçe turistik bir yerleşim biridir. İlçe Roma zamanından kalma mozaik ve antik kentleri ile ön plana çıkmaktadır.

Aynı zamanda Karadeniz'e kıyısı olduğu için özellikle yerli ve yabancı tatilcilerin ilk uğrak noktalardır. Buraya gitmek için Zonguldak otobüsbileti alıp, il merkezinden çaycuma ilçesine kalkan dolmuşlar vasıtası ile ulaşabilirsiniz.

çaycuma'yı Ziyaret Etmek İçin Sebep

  • Romalılardan kalma Antik kentleri ve mozaikleriyle ön plana çıkan bir yerleşim biridir.
  • Tarihi, kültürel değerleri, yöresel lezzetleri, sıcakkanlı güler yüzlü halkı ile yerli ve yabancı misafirlere ev sahipliği yapan bir bölgedir.
  • Tarihte Kimmerler, Frigyalılar, Romalılar, Bizanslılar Osmanlılar ve Selçuklular gibi pek çok uygarlığın yerleşim birimi olmuştur
  • özellikle Cumhuriyet'in kurulmasından sonra büyük bir gelişme yaşamıştır.
  • Kültürel ve tarihi değerleri ile gün yüzüne çıkmaktadır.

çaycuma Gezilecek Yerler

çaycuma gezinize Karadeniz'in önemli Antik kenti olan Filo'su başlayabilirsiniz. Filyos ‘da bulunan Filyos'a Kalesi, Eski Liman, Doğu Tepesi su kemeri, sahil suru, tiyatro ve tonozlu galeriyi mutlaka gezmelisiniz. Doğal güzellikleri ile ünlü olan Filyos'a çayı da bu bölgede yer almaktadır.

Ayrıca filyos çayı üzerinde bulunan çaycuma köyü, çaycuma köprüsü ve su mağarasını da görmeden geçmeyin. Bunların dışında Romalılardan kalma Kayabaşı köyü mezar kalıntıları ve Sarmaşık köyü mezar kalıntıları da gezip görmeniz gereken tarihi yerlerdir. Gözdağı, Gâvur Ambarı ve Veli baba tepesini de ziyaret etmeden çaycuma gezinizi sonlandırmayın.

çaycuma'da Ne Yenir? Neleri Meşhur?

çaycuma'nın meşhur lezzeti manda yoğurdu ve soğan dolmasıdır. çaycuma gezinizden dönmek için bilet satın almadan önce bu lezzetlerden yemeden sakın dönmeyin. özellikle manda yoğurdunu mutlaka tatmalısınız.

Çaycuma Otogarları

Çaycuma Otogarı
bus
ba-favicon-white