Bingöl Uçak Bileti

Bingöl Hakkında Bilgiler

Doğu Anadolu Bölgesi Fırat'ın yukarı Bölümünde bulunan Bingöl, Erzurum, Tunceli, Erzincan, Muş Elazığ ve Diyarbakır illeri ile çevrelenmektedir. Genelde iklim olarak; yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Geçim kaynaklar; tarım, ormancılık en çok ta hayvancılıktır. Sığır, koyun ve keçi bölgede yaygın olarak beslenmektedir. Tahıl yetiştiriciliğinde çoğunlukla çavdar, arpa ve buğday çoğunluktadır. Bunların yanı sıra; şeker pancarı, kavun ve armutta yetiştirilmektedir. Ekonomik faaliyetleri sınırlı olan illerimiz arasında ilklerdedir. Bingöl ilimiz sanayi alanında gelişememiş merkezlerden birisidir.

Bingöl'ün geçmiş tarihine baktığımızda, en eski yerleşim sahalarından biridir. Bu bölgede ilk hüküm süren topluluk Mö 3000'li yıllarda Orta Asya'dan gelen Oğuzlar olduğu bilinmektedir. Tabi bölge sürekli el değiştirerek günümüze kadar gelmiştir. Birçok uygarlığa ev sahipliği yapan ilimiz ve çevresine; Hurriler, Kimmerler, Asurlar, Medler, Persler ve Büyük İskender hakim olmuştur. Büyük İskender'in Krallığı parçalandığında bölge Roma İmparatorluğuna, sonra Bizans'a ve İslam Ordusunun saldırıları sonucu alınmış fakat; Bizans tekrar oterite kurmayı başarmıştır. Fatih Sultan Mehmet döneminde Osmanlı Devleti topraklarına katılan ilimiz, Türk Cumhuriyeti kurulduktan sonra 1936 yılında il statüsüne geçiş yapmıştır. Bingöl'ün eski adı ise; çevlik ve çapaçur olarak bilinmektedir. 1945 yılında Bingöl adını almıştır.

Gayet renkli bir o kadar da sakin şehir olan Bingöl'e gittiğinizde nasıl candan ve iyi insanlar olduklarına tanıklık edeceksiniz.

Bingöl Seferi Düzenleyen Uçak Firmaları

Bingöl Havalimanları

Havalimanı Telefon Şehir Merkezine Uzaklık Ulaşım
Bingöl Havalimanı 20 km Taksi, Otobüs
flight
ba-favicon-white