Adıyaman Uçak Bileti

Adıyaman Hakkında Bilgiler

Güneydoğu Anadolu'nun, 7.614 km'lik yüz ölçümü ile şirin, küçük bir şehri olan Adıyaman eski antik yerleşim yerlerinden biridir. Adıyaman ili 1954 yılına kadar Malatya iline bağlı, bir ilçe iken, 15 Aralık 1954 yılında Malatya ilinden ayrılarak ayrı bir kent olmuştur. Adıyaman 9 ilçe, 37 belediye, 406 köy ile küçük ve sakın bir kent olarak hafızamızda yer alır.

Adıyaman şehrinin kuzeyinde, çelikhan ve Gerger ilçeleri, batısında ise Gölbaşı ve Besni ilçeleri yer alır. Gaziantep, Malatya ve Kahramanmaraş'a il sınırı bulunan bu küçük kentten bu vilayetlere ulaşım oldukça kolaydır. Köylü garajı adı verilen otogarda, ilçelere, köylere ve yakın illere günün her saati ticari araçlar kalkar. Şehir merkezi tepelerin arasında kalan vadi içinde yer alır.

Adıyaman ismi bazı rivayetlere göre, bu vadi içinde yer alan meyve ağaçlarının güzelliğinden dolayı "Güzel Vadi" anlamında olan "Vadi- i Leman" isminden türediği söylenilir. Adıyaman doğası ile bulunmaz güzelliklere sahip bir şehir. Türkülere konu olan bu güzel şehrin halkı da bir o kadar güzeldir. Sıcak, misafirperver, hoşgörülü ve yardımsever Adıyaman halkı gelenekçi yapılarına bağlı insanlardır.

Adıyaman Seferi Düzenleyen Uçak Firmaları

Adıyaman Havalimanları

Havalimanı Telefon Şehir Merkezine Uzaklık Ulaşım
Adıyaman Havalimanı 20 km Taksi, Otobüs
flight
ba-favicon-white