Tahran (İran) Uçak Bileti

Tahran (İran) Hakkında Bilgiler

Büyük Selçuklu Devleti'nin kenti olan Rey şehrinin çok yakınında büyük bir köy olan Tahran 1220'de Moğollar tarafından Rey şehrinin istila edilmesinin ardından önem kazandı. Sonra Rey halkının da Tahran'a yerleşmesiyle büyümeye devam etti. Bundan dolayı başkent olan Rey şehri önemini kaybettikçe, Tahran gelişti.

Şah Tahmasb-ı İran'ın başına geçince Tahran'ın etrafını surlarla çevirdi ve bu surların üzerine 114 tane kule yaptırdı. İran'ın büyük bir kesimi Afganistan tarafından 1725'te ele geçirilince Tahran da Afganistan'ın hâkimiyeti altına girmiş oldu. Daha sonra Afganistan İran'dan geri çekilince Şah Tahmasb-II Tahran'a geri döndü.

Kaçar Hanedanı'nın kurucusu olan Aga Muhammed Şah Kaçar Tahran'ı alınca 1786'da Tahran'ı başkent olarak ilan etti. Bütün seferlerini buradan yapan Aga Muhammed Şah Kaçar aynı zamanda İran saraylarını da yapmaya başladı.

Daha sonra 1925 senesinde de idareyi Pehlevi Hanedanı hâkim aldı. Şehircilik açısından büyük gelişmeler bu tarihten sonra yaşanmaya başladı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında 1943 yılarında Muhammed Rıza Pehlevi'nin iktidarı döneminde Tahran'da yapılan konferans toplantısından sonra petrol sanayisindeki teknolojik gelişmeler başladı.

1979'da şahın devrilmesiyle yönetimi devralan Humeyni rejimi zamanında Tahran'da gelişmeler durmaya başladı. Humeyni döneminde İran'da meydana gelen iç karışıklıklar yüzünden İran ve Tahran için planlanan birçok proje yarım kaldı.

Tahran günümüzde önemli sanayi merkezlerinden biri olmaktadır. Sanayi bölgesi olan Tahran, İran'ın sanayi üretiminin yarısını gerçekleştirir. Tahran'da üretilen sanayi ürünlerinin bazıları dokuma, çimento, şeker, porselen, olmaktadır. Bu ürünlerin yanı sıra elektrikli aletler ve ilaçlar da üretilmektedir. Tahran civarlarında da otomobil montaj sanayisi ve petrol rafinerisi bulunmaktadır. İran'ın Tahran'a ve diğer şehirlerine ulaşım bağlantıları kara yolları ve demiryolları ile yapılmaktadır. Tahran'da hava yolları ulaşımı için modern bir havaalanı bulunmaktadır. 1925 yılından sonra sürekli artan Tahran nüfusu bugün için 6-7 milyon civarını geçmiştir.

Tahran (İran) Seferi Düzenleyen Uçak Firmaları

Tahran (İran) Havalimanları

Havalimanı Telefon Şehir Merkezine Uzaklık Ulaşım
İmam Humeyni Havalimanı
Mehrabad Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
flight
ba-favicon-white