Stokholm Uçak Bileti

Stokholm Hakkında Bilgiler

Kuzey Avrupa'da İskandinavya Yarımadası'ndan yer alan ülke olan İsveç meşruti monarşi ile yönetilmektedir. Stockholm ise ülkenin başkenti ve büyük şehridir. Şehirde merkezde 1,3 milyon olmak üzere çevresi ile beraber toplam 2 milyon nüfusa sahiptir. İsveç'in kültür, siyaset ve ekonomi merkezi olan şehir 1200'lü yılardan beri İsveç ülkesi açısından önemi korumaktır.

Kent, anakarasının dışında on dört adaya sahiptir. Ayrıca Malaren Gölü'nün denizle birleştiği bir de kanal vardır. Kentin kanallara ve adalara yayılmış olması nedeni ile “Kuzeyin Venedik'i” adı da verilmiştir.

Oldukça gelişmiş bir şehir olan Stockholm, parkları, mimari yapıları, tarihi, eğitim merkezleri ve yeşil alanları ile Avrupa'nın büyük şehirlerden biridir. Kent yıllık 1 milyondan fazla yabancı turist çekmekte olup, İskandinavya'nın büyük turist destinasyondur. Kent, ayrıca kendiyle aynı adda olan Stockholm ilinin de yönetim merkezidir.

Kentin tarihi hakkında ilk bilgiler Norveç efsanelerinde geçmektedir. Zamanın efsanevi kralı Agne'nin de bulunduğu bu efsaneler ancak sözlerde kalsa da yazılı kaynaklar Stockholm tarihi hakkında kesin bilgi vermekte olup bu kaynaklar da 13. Yüzyıla dayanmaktadır. Kentin adı ise Stock yani İsveççe “kütük”, holm yani İsveççe “ada” anlamına gelen kelimelerden türemiştir. Kentin kuruluş amacının ise Birger Jarl tarafından İsveç ülkesini yabancı düşmanlardan korumak maksadıyla yapıldığı anlaşılmaktadır.

Stokholm Seferi Düzenleyen Uçak Firmaları

Stokholm Havalimanları

Havalimanı Telefon Şehir Merkezine Uzaklık Ulaşım
Skavsta Havalimanı
Arlanda Havalimanı
Bromma Havalimanı
flight
ba-favicon-white