Tekirdağ Uçak Bileti

Kolay Rezervasyon
Müşteri Desteği
Taksitli Ödeme

Tekirdağ Hakkında Bilgiler

Tekirdağ tarih boyunca birçok medeniyete sahiplik yapmıştır. öyle ki bu il, 1900'lü yıllara kadar Bizans Tekfurları'ndan mütevellit Tekfurdağı denmiştir. Fakat esas il olması Kurtuluş Savaşı akabinde çıkarılan Teşkilat-ı Esasiye kanunuyla olmuştur.

Teşkilat-ı Esasiye kanunu ile il olan Tekirdağ'ın resmen bir il merkezi olduğunun kabul edilmesi ise 15 Ekim 1923 tarihinde olmuştur. İl merkezi olarak kabul edilen il bugünkü adı olan Tekirdağ adını almıştır. Atatürk, Harf Devrimi sonrasında Tekirdağ'da yazı dersleri vermiştir. Bu yazı dersleri her yıl 23 Ağustos tarihinde Tekirdağ'da Harf İnkılabı Yıldönümü olarak kutlanmaktadır.

2018 yılı itibariyle Türkiye'nin büyükşehir illerinden biri olan Tekirdağ buna ek olarak ülkenin en fazla nüfusa sahip yirmi üçüncü şehridir. 2016 itibari ile Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi bünyesinde barınan insan sayısı toplam 972.875'tir. Tekirdağ Marmara Denizi ve çanakkale'ye komşu olmakla birlikte, batısından Edirne'ye, kuzeyinden Kırklareli'ye ve kuzeydoğusundan Karadeniz'e sınırı vardır. 2012 yılından itibaren bünyesinde barınan insan sayısı 750 bini aşan 14 şehir Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edilen yasa doğrultusunda büyükşehir sıfatını kazanmıştır. Bunlardan biri olmaya hak kazanan Tekirdağ, bugün itibariyle Türkiye'nin 30 büyükşehir belediyesinden biridir. Tekirdağ, 30 Mart 2014 yerel seçimleri sonrasında resmen büyükşehir belediyesi politikaları ile yönetilmeye başlamıştır.

Tekirdağ Havalimanları

Havalimanı Telefon Şehir Merkezine Uzaklık Ulaşım
Tekirdağ Çorlu Havalimanı 13 km Taksi, Otobüs
ba-favicon-white