Çanakkale Uçak Bileti

Çanakkale Kalkışlı En Çok Uçuş Düzenlenen Ülkeler

Çanakkale Hakkında Bilgiler

çanakkale, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuzey batısında, topraklarının fazlaca kısmı Marmara Bölgesi dahilinde yer alan, 25° 40' - 27° 30' doğu meridyenleri ile 39° 27' - 40° 45' kuzey paralelleri dahilinde toplam 9 bin 887 kilometrekarelik yer kaplayan bir şehirdir. çanakkale'nin Asya ve Avrupa kıtalarında toprakları vardır. öyle ki çanakkale, kendi adını taşıyan çanakkale Boğazı ile ikiye bölünmüştür. Trakya topraklarında İstanbul'dan sonraki en gelişmiş şehirdir.

Anadolu'nun en batı noktası (Baba Burnu) ve Türkiye Cumhuriyeti'nin en batı noktası (Gökçeada İncir burnu) şehrin sınırları içinde yer almaktadır.. Ege Denizi'nde Türkiye dahilindeki en geniş adalar olan Bozcaada ve Gökçeada çanakkale bünyesindedir. .

çanakkale, Antik Yunan'dan başlayarak tarih boyunca Lidyalılar, Pers İmparatorluğu, Makedonya İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. öyle ki antik bir kent olan Troya, çanakkale şehri içerisinde yer almaktadır.

çanakkale'nin birçok kültürün etkisinde kalması etkisinde kaldığı kültürlerin, şehre yerleşmesine sebep olmuştur. Şehir bugünkü halinde bile epey fazla kültür barındırmaktadır. Bu kültürlerden bazıları şunlardır: Türkmenler, Yörükler, Bulgarlar, Boşnaklar, çerkezler, Manavlar, Kumuk Türkleri...

2018 Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre şehir nüfusunun yaklaşık %70i şehirde kalan kısmı kırsalda barınmaktadır. Yine aynı verilere göre il bünyesinde toplam 12 ilçe, 23 belediyelik, 81 mahalle ve 574 adet köy bulunmaktadır.

çanakkale bünyesinde bulunan ilçeler şunlardır: Ayvacık, Bayramiç, Biga, Bozcaada, çan, çanakkale Merkez, Eceabat, Ezine, Gelibolu, Gökçeada ve Lapseki.

Çanakkale Seferi Düzenleyen Uçak Firmaları

Çanakkale Havalimanları

Havalimanı Telefon Şehir Merkezine Uzaklık Ulaşım
Çanakkale Havalimanı 3 km Taksi, Otobüs
flight
ba-favicon-white