1
(12-65)
- +
(2-12)
- +
(0-2)
- +
(13-24)
- +
(65+)
- +
- +
Yeni bir şey deneyin!Tekrar Dene

Vientiane Uçak Bileti

16 Temmuz
Bugün
Bulutlu
34°C
17 Temmuz
Yarın
Gök Gürültülü Fırtına
33°C
18 Temmuz
Perşembe
Gök Gürültülü Fırtına
35°C
Para Birimi
Laos Kipine (LAK)
Zaman Dilimi
GMT +7
Vientiane Şehri En İyileri
  • Akşam Yaşamı
  • Lao Ulusal Müzesi
  • Acı Biber Soslu Karides

Vientiane Kalkışlı Gidilebilecek Popüler Şehirler

Vientiane Kalkışlı Gidilebilecek Popüler Ülkeler

Vientiane Şehri İçin Faydalı Bilgiler

Ülke Kodu
LA
Priz Voltajı ve Tipi
230v
Resmi Dil
Laoca
Toplu Taşıma Fiyatı
5.177 LAK
Yemek Fiyatı
25.000 LAK
Alkolsüz İçecek Fiyatı
8.529 LAK

Vientiane’ye Gitmek İçin En Uygun Zaman

En Ucuz Mevsim
Sonbahar
En Ucuz Ay
Kasım
En Ucuz Gün
Pazartesi
En İyi Mevsim
Yaz
En İyi Ay
Haziran

Ucuz Vientian uçak bileti kullanarak Vientian'a gitmek isteyen ziyaretçilerin dikkat etmeleri gereken en önemli konulardan birisi de ziyaret ve yolculuk için en uygun zamanın seçmeleridir. Çünkü sonbahar aylarında ülkenin yoğun yağış aldığından dolayı dikkatli seçim yapmaları önerilir.

Normal şartlarda kentin güzelliklerini yaşamak adına en uygun mevsim ilkbaharın sonları ve yaz dönemidir.

Vientiane Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

Vientiane uçak bileti ile seyahat eden yolcular Vientiane Wattay Uluslararası hava limanından kent merkezine gitmek için farklı ulaşım araçlarından yararlanabilmektedir.

Otobüs

Ortalama Fiyatı: 6.000 LAK

Vientiane Wattay Uluslararası Hava limanından Vientiane kent merkezine ulaşmak için tercih edilebilecek olan ulaşım araçlarından birisi Vientiane otobüsleridir. Vientiane Wattay Uluslararası Hava limanı'na inen tüm uçuşlardan 15 dakika sonra hava limanından şehir merkezinin farklı noktalarına otobüs seferleri düzenlenmektedir.
Havalimanı Servisleri

Ortalama Fiyatı: 6.000 LAK

Toplu taşıma ile Wattay Uluslararası hava limanından Vientiane şehir merkezine gitmek isteyen yolcular belediye otobüslerinden yararlanarak da Wattay Uluslararası hava limanından kent merkezine ulaşım sağlayabilmektedir. 14 numaralı yeşil belediye otobüsünü kullanarak kısa sürede Wattay Uluslararası hava limanından hem kent merkezine hem de istedikleri farklı noktalarına ulaşım sağlanmaktadır. Havalimanından ortalama süre: 15 dakika Havalimanından uzaklık: 3 km
Taksi

Ortalama Fiyatı: 15.000 LAK

Wattay Uluslararası Hava limanından vientiane kent merkezine gitmek için toplu taşıma araçları ile gitmek istemeyip de daha rahat bir şekilde istediği noktaya ulaşmak isteyen misafirler için en uygun seçeneklerden birisi de taksidir. Wattay Uluslararası Hava limanından günün her saati kalkan taksiler sayesinde istenilen noktaya daha kısa ve konforlu bir şekilde ulaşım sağlanabilmektedir.
Araç Kiralama
Bilinen ulaşım seçeneklerinin yanı sıra Wattay Uluslararası hava limanına iniş yapan ziyaretçiler bu hava limanının iç ve dış hatlar terminalinde yer alan araç kiralama bürolarından istedikleri özelliklerde araç kiralayarak da yolculuklarını tamamlayabil

Vientiane Havalimanı Nerede? İçerisinde Neler Var?

Kafe
ATM
Restoran
Büfe
Araç Kiralama
Emanet Eşya

Vientiane’ye hava yolu ulaşımı için kullanılan hava limanı Vientiane Wattay Uluslararası Hava alanı Vientiane uçak bileti avantajlarından yararlanarak hava yolu ile şehre seyahat eden yolcular ve farklı noktalara uçmak isteyen yolcular Vientiane Wattay Uluslararası hava limanını kullanmaktadır.

Vientiane Wattay Uluslararası Hava limanının şehir merkezine olan uzaklığı 3 km olduğu için Wattay Uluslararası hava limanından kent merkezine 15 dakika gibi kısa bir sürede ulaşım sağlanabilmektedir.

Vientiane Wattay Uluslararası Hava limanı iç ve dış hatlar olmak üzere iki farklı terminale sahiptir. İç hatlar terminalinde yolcular için cafe, büfeler, araç kiralama ofisleri, sağlık ünitesi ve emanet eşya ofisi bulunmaktadır.

Aynı şekilde Vientiane Wattay Uluslararası hava limanında dış hatlar terminalinde de sayıları birer adet olmak üzere sağlık ünitesi, gazete büfesi, araç kiralama ofisi ve restoran bulunmaktadır.

Vientiane’ye Uçmak İçin 5 Sebep

  1. Vientian uçak bileti avantajlarından yararlanarak Vientian’ya gitmek için en önemli nedenlerden birisi yörenin gelir kaynağı olan Mekong nehrini görmektir. Bu nehir Vientian şehrinin besin, ulaşım, enerji ve ekonomi acısından kazanç sağladığı önemli bir gelir kaynağıdır.
  2. Laos’un kendi ürünleri olan yapışkan pirinç ile pek çok yemek tarifi bulunur. Anca en sık yapılan tarif ise yapışkan pirinç ile papaya salatasıdır. Bu salatanın malzemeleri oldukça ilginçtir. Salatanın ana malzemesi yapışkan pirinç haşlaması sonra içine palmiye şekeri ile balık sosu eklenir, mango, papaya ve havuç dilimlenir birazda kızartılmış yer fıstığı konularak yapılmaktadır.
  3. İkinci dünya Savaşından sonra Laos’un Fransa’nın esaretinden bağımsızlığını ilan ettikten sonraki dönemde yapılan bu anıt Brahma, Vişnu ve Indra tanrılarını tasvir eden Budist süsleme sanatıyla yapılmıştır. Özgürlük anıtı tapınağı kentin merkezinde olup dört büyük giriş kapısı vardır. Tapınağın tavanındaki muhteşem süsleme tapınağa girenleri büyüleyerek etkilemektedir.
  4. Vientian’da gündüzleri çok sıcak olduğundan daha rahat gezmek adına kurulan akşam pazarı kuruluyor. Bu akşam pazarı akşam saat altı civarında açılıp gece on buçukta kapatılıyor. Bu akşam pazarında her türlü ürün her şey bulunuyor. Yemek için seyyar satıcıların sattıkları yemekler. Elektronik eşyalar, kıyafetler, ayakkabılar, ev araç gereçleri ve daha pek çok şey bulunuyor.
  5. Bu ülkenin sembolü olan ayrıca en önemli dini ibadet yapısı olan Pha That Luang tarihi ta 3. Yüz yıllara dayanmaktadır. 1. Yüzyılda önce Hindu tapınağı olarak inşa edilmiş ancak daha sonra bir Budist tapınağına dönmüştür. Belediye otobüs seferleri bulunan bu tapınağa kent içinden ve cevre illerden ziyaretçiler gelmektedir. Dışı yaldızlı altın renginde olan tapınağın bahçesinde bahçesin de devasal büyüklükte bir yatık duran Buddha heykeli bulunuyor. Yalnız bu tapınağa girmek ücretlidir.

Vientiane Hakkında

Mekong Nehrinin kıyısında kurulmuş olan Viantiane Laos’un başkentidir. Mekong nehri Laos için çok önem taşımaktadır. Bunun sebebi Laos’luların nehirden çıkan ürünler ile kendilerine geçim kaynağı sağlamalarıdır. Hatta Laos’lular bu nehri kutsal olarak görüp nehirden söz ederlerken annemiz ya da kutsal kraliçemiz diye tabir ederler.

Mekong nehri Viantiane halkına besin kaynağı olurken aynı zamanda da tarım arazilerini de sulama işini de üstlenir. Ayrıca Mekong nehri Laos ve Viantiane kentinin ulaşım ağı görevini de üstleniyor. Bu nehrin üzerinde kurulmuş olan birkaç tane termik santral ile ülkeye ve başkente azda olsa enerji üretimini sağlanıyor.

Viantiane Laos’un en büyük kenti olup Laos dilinde Viantiane ismi sandal ağacı anlamına geliyor. Başkentin doğa güzelliğinin yanı sara dört bir köşesinde bulunan tapınakları ile de ziyaretçilerini etkiliyor.

Vientiane Şehir İçi Ulaşım Bilgileri

Belediye Otobüsleri
6.000 LAK/KM
Taksi
15.000 LAK/Km
Popüler Şehir İçi Ulaşım Aracı

Vientian’da şehir içi ulaşımda en sık kullanılan ulaşım aracı Tuk tuk (Jumbo) araçlarıdır. Şehri içi ulaşımda en uygun olan ve turistler tarafından da tercih edilen ulaşım aracıdır.

Diğer Şehir İçi Ulaşım Araçları

Vientian’ın her semtine giden pek çok seferleri olan belediye otobüsleri ile ekonomik bir şekilde seyahat edilebilmektedir. Ayrıca konfor isteyen yolcular da taksileri tercih edebilirler.

Vientiane Vize Şartları

Laos Vize İstiyor mu?
Evet
Laos Vize Süresi
30 Gün
Laos Vize Ücreti
80 USD
Laos Vize Detayları
Laos vizesini almak için Tayland, Kamboçya ve Vietnam gibi komşu ülkelere gidip buradaki Laos Büyükelçiliklerine başvuru yapmanız gerekiyor.

Vientiane’de Gezilecek Yerler

Ziyaretçi Merkezi COPE
Lao Ulusal Müzesi
Wat Si Saket Tapınağı
Buddha Parkı
Lao Tekstil Müzesi
Ziyaretçi Merkezi -COPE Visitor Centre

COPE Ziyaretçi Merkezi dönemler içinde yapılan savaşların sivil halk üzerindeki yıkıcı ve oldukça üzücü etkisini en iyi anlatan mekanlardan birisidir. Hiçbir gelir kaygısı olman kuruluşun müze bölümünde sergilenen etkili gösteriler, belgeseller ve fotoğraflar ile 1964-1973 arasında Birleşik Devletler tarafından Laos’a 2 milyon ton bomba ile halka yaşattığı acılar anlatmaya çalışıyor.

Lao Ulusal Müzesi- Lao National Museum

Vientian’da Stadyum’un karşısında bulunan Lao Ulusal Müzesi 1925 ile 1945 yılına kadar Fransız valilik binası olarak kullanılan yapının içinde faaliyet gösteriyor. Bu müzenin sergilediği 8.000 fazla eşya ile ziyarete gelen misafirlerine ülkenin tarihini anlamaya ve tanıtmaya çalışıyor. Laos tarihini ve kültürünü aktaran bu müzede yüz yıllar öncesinden kalma dinozor kemiklerini görmek mümkündür. Vientian’ın tarihte kullandığı araç gereçleri ve Fransız işgalini dokümanları ayrıca yerli halkın günlük hayatta kullandığı eşyaları sergileyerek ülke hakkında geniş bir bilgi sunuyor.

Wat Si Saket Tapınağı -Wat Si Saket Temple

Lane Xang Caddesi üzerinde bulunan en çok ziyaretçi alan Wat Si Saket Tapınağıdır. Kral Anouvong’un buyruğu ile 1818 yılında yaptırılmıştır. Vientian’nın yarısından fazlasının yok olduğu 1828 de olan Siyam işgalinden dolayı Laos’da en az zarar gören tek dini yapıttır. Açık sarı kolonları ve kırmızı çatısıyla ziyaretçilerinin ilgilerini çekerek çok farklı bir görünüm sergiliyor. Vientian halkı ibadet etmek için genelde sabah erken saatlerde bu tapınağa gelmektedirler.

Buddha Parkı -Xieng Khuan

Başkentin birkaç kilometre dışında kalan Buddha Parkı, Hinduizm ve Budizm üzerine mastır yapan bir keşiş tarafından 1958’de kurulmuştur. Buddha Parkı bünyesinde bu İki fraklı inanışın alanında 200 den fazla dini anıt ve heykel bulunduruyor. Devasal büyüklükte olan heykel eserlerini görmek için gelen ziyaretçileri büyülenirler.

Lao Tekstil Müzesi -Lao Textile Museum

Lao Tekstil Müzesi oldukça geniş bir bahçe içinde Asya geleneksel mimari ile inşa edilmiştir. 2 katlı olup ahşap yapıya sahiptir. Bu ahşap müze içerisinde gelen konuklara ülkenin dünyaca ün kazanmış olan ipek dokuma ürünlerinin nasıl üretildiği uygulamalı olarak göstermektedir. Müzenin alt katında dokuma tezgahları ve geçmişteki yüzyılda içinde kullanılan diğer makineleri sergilemektedir. Tekstilin bütün detaylarını anlatmak için Makinelerin nasıl çalıştıklarını ve boyama işleminin nasıl yapıldığını ve göstermektedir. Müzenin üst kattın da ise kullanılmaya hazır hale getirilmiş kumaş çeşitleri ve bu kumaşlardan üretilmiş yöresel kıyafetleri sergileniyor

Vientiane’de Ne Yenir? Nesi Meşhur?

Soya Filizli Pilav –Kognamulbap
Acı Soslu Pirinç Keki –Tteokbokki
Acı Biber Soslu Karides
Tatlı Ekmek -Soboro Bbang
Vientian Denince Akla İlk Gelen Lezzet: Yapışkan Pirinçtir

Vientian’ın ekonomisi açısından son derece önemli bir besin olan pirinç, kentin dünyaca ün yapmış lezzetlerinden birisidir. Vientian uçak bileti olanakları ile sadece yapışkan pirinç yemek ve satın almak için bile dünyanın bir ucundan Vientian şehrini ziyaret eden çok sayıda ziyaretçi bulunmaktadır.

Soya Filizli Pilav -Kognamulbap

Asya bölgesine ait olan bu yemek Vientian’da da oldukça sık yapılan bir pilav çeşididir. Acı biber ezmesi ve sarımsak ezmesi ayrıca yöreye ait baharat çeşitlerini kullanarak susam yağı ve ıspanak ile yapılan geleneksel bir pilavdır.

Acı Soslu Pirinç Keki –Tteokbokki

Pirinç keki adı verilen bu vientian yemeği adı ne kadar kek olsa da aslında acı soslu bir yemektir. Bu yemeğin özelliği sonsun çok farklı olmasıdır. Sosun içinde; Gochujang, bal, esmer şeker, sarımsak koyulmaktadır. Çin marulu, halana, havuç ve soğanlar doğrandıktan sonra sosu eklenip karıştırılıp servis edilmektedir.

Acı Biber Soslu Karides

Sarımsak ile pişirilen Jumbo Karidesleri üzerine mısır nişastası ve ketçapın karıştırması ile yapılan sosu eklenerek servis edilen yöresel bir yemektir. Bu yemeği laos halkı severek yapıp severek tüketmektedirler.

Tatlı Ekmek -Soboro Bbang

Esmer şeker kullanılan mayalı hamur işi Vientian’ın yöresel tatlarındandır. Mayalanan hamurundan bezeler yapılır bezelerin üstlerine esmer şeker, bal, Yer Fıstığı Ezmesi gibi malzemeler serpilerek pişirilen bu küçük ekmekçikler Vientian halkı tarafından her sofrada mutlaka bulundurulur.

Konaklama İçin Vientiane Otel Seçenekleri

Salana Boutique Hotel

Otel hizmetleri arasında odalarda tv , mini bar, havuz,otopark, banyo greçleri gibi olanakları bulunmaktadır.

Chao Anou Road, 112 | Ban Wat Chan, Chanthabouly District
Green Park Boutique Hotel

Otel olanakları arasında klima, otopark, havuz, çocuklar için park ve restoran bulunmaktadır.

12 Khouvieng Road, Ban. Nongchanch P.O. Box 9698
Rashmi's Plaza Hotel

Otel hizmetleri arasında Ücretsiz Wifi, Ücretsiz Otopark, Kahvaltı ve akşam yemeği, Klima, Havuz bulunmaktadır.

KM. 3 Thaduea Road, Ban Beungkhayong

Seyahatlerinizde Yardımcı Olabilecek Vientiane ve Diğer Şehirler Hakkındaki Blog Yazılarımız

Yaz Seyahatleriniz İçin İndirmek İsteyeceğiniz 7 Uygulama
Yaz Seyahatleriniz İçin İndirmek İsteyeceğiniz 7 Uygulama
10 Temmuz 2019
Seyahat etmek artık çok kolay. İnternet üzerinden uçak bileti, otel ayarlamak kadar gezecek binbir türlü yer bulabiliyorsunuz. Bu yaz seyahatlerinizi kolaylaştıracak birkaç uygulamayı size tanıtmak is
Tablo mu Gerçek Hayatı Şekillendirmiş, Gerçek Hayat mı Tabloyu? Seçim Sizde!
Tablo mu Gerçek Hayatı Şekillendirmiş, Gerçek Hayat mı Tabloyu? Seçim Sizde!
19 Haziran 2019
Tarih boyunca sanatçılar çevrelerinden ilham almışlardır. Ancak çoğu kişinin bilmediği gerçek ise bazı mekanlar da ünlü tablolardan esinlenerek şekillenmeye çalışmıştır. Kafe Terasta Gece / Le Café l
Avrupa'yı Öğrendik, Sıra Geldi Asya'nın En Ünlü Lezzetlerine!
Avrupa'yı Öğrendik, Sıra Geldi Asya'nın En Ünlü Lezzetlerine!
31 Mayıs 2019
Xiaolongbao, Şangay “Xiaolongbao” veya bir başka değişle “büyük boy mantı” dünya çapında tanınmış ve en çok beğenilen lezzetler arasında kendine yer kazanmıştır. Bildiğimiz mantıya benzer şekilde anc
Dünyanın En Azimli Kadın Gezginleri
Dünyanın En Azimli Kadın Gezginleri
08 Mart 2019
Dünyayı dolaşan ve bu yolda birbirinden ilginç anılara sahip olan gezginleri ve hikayelerini yazılarımıza konuk ediyoruz ancak bunların arasında kadın gezginlerin sayısı çok az. Bunun sebeplerinden en

Vientiane Uçak Seyahati Hakkında Kullanıcılarımızın Yorumları

Çok İyi (5)
İyi (0)
Orta (0)
Kötü (0)
Çok Kötü (0)
%100
%0
%0
%0
%0
Ortalama Puan
5,0
5 Değerlendirme
Herşey için teşekkür ederiz herşey çok güzeldi
Kurban bayramında oraya gideceğiz inşallah.
Ailecek tatil için buraya karar kıldık umarım güzeldir.
Pek memnun kaldığım söylenemez ama yine de güzeldi farklılık oldu
Tur ile gitmiştik gerçekten çok güzeldii rehber hocamız çok bilgiliydi teşeekkürler.
2
5
Devamını Göster
Kaynaklar Hakkında Bilgilendirme

Bu sayfada kullanılan görseller veya materyaller kullanıcılara daha doğru ve açıklayıcı bilgi vermek amacı ile çeşitli kaynaklardan sağlanmış olabilir. Bu materyaller hakkında bilgi almak için bize İletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Vientiane Uçak Bileti sayfasında sunulan veriler istatistik verileridir.

16.07.2019 04:27:29

Arayın, Uçak biletiniz için yardımcı olalım!

+90 (850) 360 32 58
Sizi Arayalım
Beni Ara
https://biletall-cdn.mncdn.com/img-v7/ortak/preloader.svg?v=10948
/
10948