Polonya Uçak Bileti

Polonya Hakkında Bilgiler

Birçok önemli şehri bünyesinde barındıran turistlerin merakla gitmek istedikleri Avrupa ülkeleri arasında yer almaktadır.

Polonya'ya gitmenin hızlı ve güvenli yolu uçaklardır. Pasaport ve Schengen vize işlemlerini tamamladıktan sonra Polonya uçak bileti satın alarak serüvenin adımlarını atmış olacaksınız. Avrupa'nın bir çok yerine olduğu gibi Polonya'ya da direk uçuşlar ülkemizden gerçekleşmektedir.

Her Avrupa ülkesi gibi Polonya'da ziyaretçilerinden Schengen vizesi talep etmektedir. Eğer Schengen vizeniz var ise veya Schengen vizesine tabii değilseniz vize başvurusunda bulunmanıza gerek yoktur.

Polonya'ya gitmek için uygun zaman yaz ayları ve hemen sonrasıdır. Bu zamanlarda ülkede etkinlikler artmakta ve hava durumu sizleri rahatsız etmeyecektir.

Polonya'da para birimi olarak kullanılan Ziloti ile Türk Lirası arasında fiyat farkı çok değildir. Bu yüzden harcama yaparken diğer Avrupa ülkelerinde çekilen sıkıntılar yaşanmayacaktır. Polonya Türkiye saat farkı ise 2 saattir. Tarihi kokular ülkenin dört bir yanında bulunmaktadır. Bunlar bazen binalar bazen müzeler bazen ise kiliselerdir. Kültürel yolculuğun doğru adresilerinden birisi Polonya'dır. Şehir içinde ulaşım ağı oldukça geniş ve konaklama imkanlarıda gayet iyidir. Dünyanın refahlı ülkeleri arasında bulunan Polonya uçak bileti fiyatları uygun seçeneklere sahiptir.

Polonya'nın Başkenti

Polonya'nın başkenti Varşova'dır. Oldukça gelişmiş bir şehir olan Varşova'da ulaşım çok rahat sağlanmaktadır. Polonya'nın pahalı şehri Varşova'dır. Turistlerin çok sevdiği Polonya şehirleri arasındadır.

Polonya'nın Nüfusu - Polonya'nın Resmi Dili

Polonya nüfusu 30 milyon civarındadır ve büyük çoğunluk Lehçe konuşmaktadır. Lehçe'nin yanı sıra Kaşupça da konuşulmaktadır.

Polonya Para Birimi

Polonya'da para birimi olarak Polonya Zlotisi kullanılmaktadır.

Polonya'da Saat Kaç?

Polonya GMT +1 zaman dilimindedir. Türkiye Polonya saat farkı 2 saat olarak bilinmektedir.

Polonya'da Ne Ucuz? Polonya'dan Gelirken Ne Getirilir?

Polonya'da uygun fiyatlı hediyelik eşya arıyorsanız uygun seçenek doğal taşlar olmaktadır. doğal taşlar meşhur olması sebebi ile çok fazla tercih edilmektedir. Tüm bunların yanı sıra tütsüler, elektronik ev eşyaları, biblolar ve çeşitli süs eşyaları uygun seçenekler arasında yer almaktadır.

Krakow Polonya'nın ikinci büyük şehiridir. Asırlarca korunan tarihi dokusu ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Yaklaşık 770 bin nüfüsa sahip olan bu şehir UNESCO tarafından Edebiyat Şehri olarak kabul görülmüştür.

Polonya'nın Havacılık Müzesi'nde gerçekleşen bu festivale dünyaca ünlü sanatçıların konserlerine yer verilmektedir. Tüm halk tarafından ilgi gösterilmektedir.

Yıllar boyunca incelikle korunan tarihi dokaların ilk günki düzeni ile devam edilmesi ülkeye ayrı bir otantiklik katmaktadır.

Bir çok kültürel ögelere ev sahipliği yapan Varşova, adeta tarih, kültür ve sanat kentidir. Turistlerin çok ziyaret ettiği şehirdir. Polonya'nın başkenti olan Varşova'nın nüfüsü yaklaşım olarak 1,75 milyondur.

Katowice'de bulunan lüks mimarisi ile gözlerini üzerine çeken bu alışveriş merkezi Polonya'nın büyük alışveriş merkezlerinden birisir. Dünyaca ünlü mağazaların bir arada bulunduğu yerde zaman zaman indirim sezonları yapılmaktadır. Bu zamanlarda bulunmak oldukça güzeldir.

Polonya konumu, iklimi ve tarihi geçmişi açısı ile oldukça güzel bir ülkedir. Buraya gelen insanlar kendilerine uygun aktiviteler bulmakta güçlük çekmemektedir.

Varşova

Şehirde görülmesi ve gezilmesi gereken çok fazla yapı mevcut durumda. ülkenin başkenti olan şehir, sevilen ve güzel şehirleri arasında yer alıyor. Diğer şehirlere göre daha modern binalar mevcut ve ülke sınırları içerisinde metro ulaşımı sadece Varşova'da görülmektedir.

Krakow

Polonya'nın eski şehirleri arasında yer alan Krakow önemli ticaret ve eğitim merkezidir.Buram buram tarih kokan bu şehirin yemekleride oldukça güzeldir. Şehirde konaklamanız gezip görebilmeniz için harika mekanlar bulunmaktadır.

Gdansk

Polonya'nın büyük liman kenti olan Gdansk, Baltık Denizi'nin kıyısında konumlanmaktadır. Gdansk'ta görülmesi gereken yer Dlugi Targ yani Uzun Pazar'dır.

Polonya'da mutlaka görmeniz gereken yerler bulunuyor. Polonya uçak bileti imkanları ile ülkeye gittiğinizde pek çok gezilecek mekân bulabilirsiniz.

Polonya'da Deniz Turizmi

Baltık Denizi'ne kıyısı bulunmaktadır. Fakat deniz çok soğuk olduğu için yılın çok küçük bir kısmında denize girilmektedir. Bu tarihlerde gelmeyi planlıyorsanız plajları ve tatil köyleri mevcuttur.

Polonya'dan Ne Alınır? Alışveriş Yapılacak Yerler

Polonya'nın meşhur şeyleri arasında yer alan doğal taşların başında kehribarlar gelmektedir. Buradan dönerken mutlaka kehribar taşından yapılmış takı veya teşbih almanızı tavsiye ederiz. El işçiliğinin iyi olduğu ülkede el oyması ahşap hediyeliklerde oldukça popülerdir.

Polonya'nın Doğal Güzellikleri

Polonya ile Beyaz Rusya arasında kalan Bialpwieza Ormanı adeta oksijen kaynağıdır. Yürüyüş ve bisiklet parkurları bulunan bu park UNESCO tarafından Dünya Mirası seçilen bölgeler arasında yer almaktadır.

Polonya'da Gezilecek Tarihi Yerler

Polonya tarihi mekânlar açısından oldukça zengin bir ülkedir. UNESCO tarafından listelere alınmış birçok tarihi doku söz konusudur. özellikle Krakow şehrinin tarihini solumak istiyorsanız Krakow Tarihi Merkezi'ne gidebilirsiniz. Bunun dışında Auschwitz-Birkenau Kampı, Kalwaria Zebrzydowska ve Wieliczka Tuz Madeni gibi yerlerde önde gelen tarihi alanlardandır.

Polonya Gezi Rehberi

Polonya güzel mekanlara sahip ilkimi ve doğa şartları ile harika bir ülkedir. Avrupa'da gezilecek yerler arasında bulunan ülke, ulaşım konusunda da oldukça gelişmiş olması sebebi ile çok rahat gezi imkânı sunmaktadır.

THY İstanbul Polonya uçak bileti ile direk olarak Polonya'ya 2 saatlik uçuş ile ulaşım sağlanmaktadır. Uçak biletinizin ucuza gelmesi açısından kampanyaları takip etmenizde fayda vardır. Erken tarihten Polonya uçak bileti rezervasyon yapma imkanını Biletall.com sizlere sunmaktadır.

Birçok Avrupa ülkesinde görüldüğü gibi ulaşım konusunda şehir içi ve şehirlerarası ulaşım seçenekleri oldukça fazladır. Para birimi olarak çok bir kur farkı olmadığından dolayı maddi açıdan sıkıntı çekmeyeceksinizdir.

Kendisine öz kültürü, yemekleri ve kıyafetleri bulunan ülkenin tarihi çok eski zamanlara dayandığı için tarihi yapıların fazlalıkla bulunduğu ve özenle korunmasını göreceksinizdir.

Polonya'nın kendine özgü mutfağı bulunmaktadır. Damak zevkleri Türk damak zevklerine benzerlik göstermektedir. Bizler gibi hamur işi ve et yemeklerine düşkündürler. Yemekler servis edilirken yanında patates veya lahana ikram edilir.

Bigos

Ekmeğin içerisinde servis edilen Bigos, lahana turşusu ve et ağırlıklıdır. Güveçte pişmektedir ve oldukça lezzetlidir.

Golabki

Mantar veya pirinç pilavı ile servis edilen bu yemek lahana, kıyma ve mantar ile yapılan bir çeşit et yemeğidir.

Polish Pierogi

Geleneksel restoranlarda kolaylıkla bulunabilen bir lezzettir. Patates, et ve peynirin hamur içerisinde birleşmesi ile meydana gelir.

Kielbasa

İsmi Türkçe kelime olan Külbastıdan gelen bu yemek bir çeşit sosistir. ülke genelinde çok yaygındır ve sevilerek tüketilmektedir.

Kolach

Polonya'nın ünlü tatlısı olan Kolach, labne ve haşhaş karışımı ile yapılmaktadır. Uzaktan görünüşü ev poğaçasını andırmaktadır. üzerinde meyveler ve soslar ile servis edilir.

Polonya Seferi Düzenleyen Uçak Firmaları

Popüler Polonya Havalimanları

Havalimanı Telefon Şehir Merkezine Uzaklık Ulaşım
Okecie Havalimanı
Warsaw Modlin Havalimanı
Jasionka Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
RADOM Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Lublin Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Babimost Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Strachowice Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Goleniow Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Redzikowo Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Lawica Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Lodz Wladyslaw Reymont Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Balice Havalimanı
Koszalin - Zegrze Pomorskie Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Pyrzowice Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Lech Walesa Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Bydgoszcz Ignacy Jan Paderewski Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Gdynia Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
RUDNIKI Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Elblag Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Olsztyn Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Mazury Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
flight
ba-favicon-white