Ünye Otobüs Bileti

Ünye Otobüs Bileti Aldıktan Sonra Bilmeniz Gerekenler

Karadeniz'in kıyıda olan ilçelerinin güzellerinden biridir. Yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin ve gurbetçilerin akınına uğrayan ilçede gelen ziyaretçiler için konaklama ve çevreyi daha rahat gezebilmeleri için her yıl yeni düzenlemeler gelirken, bu düzenlemeler daha fazla ziyaretçinin ilçede kalmasını kolaylaştırmaktadır. Tarihi yerleriyle yeşili ve maviyi birleştiren doğal güzellikleriyle Karadeniz kıyısının incisidir. Yaklaşık 5 tane plajı bulunan ünye'de yeşilliğin bol olmasından dolayı mesire alanlarının sıklığı dikkat çekmektedir. ünye'ye otobüs bileti aldıysanız hem deniz turizminden hem de yayla turizminden aynı zamanda faydalanabilmenizin büyük avantaj olacağını göreceksiniz.

ünye Otobüs Biletini Aldıktan Sonra Bilmeniz Gerekenler

Orta Karadeniz'in tam merkezinde bulunan ünye, doğuya, batıya ve Tokat üzerinden, iç bölgeye kolay ulaşımı olan coğrafi bir konumdadır.

Bu sebeple, Karadeniz boyunca nereye bilet alırsanız alın ünye üzerinden gitmeniz gerekmektedir. Hava yolunu tercih eden ziyaretçiler içinde bu durum değişmemektedir.

Batısında Samsun, Doğusunda Ordu-Giresun havaalanlarına, 75 km eşit mesafede bulunan ünye'ye ulaşım, her açıdan İlçeye gelecek ziyaretçilere kolaylık sağlamaktadır.

ünye'yi Ziyaret Etmek İçin 5 Sebep

  • Tarihi yerleri
  • Doğal Güzellikleriyle mesire yerleri
  • Plajları
  • Camiler ve Türbeler
  • çambaşı Yaylası

ünye Gezilecek Yerler

2500 yıllık ünye kalesini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. ünye, Niksar yolunun 7. Km sinde bulunan kaleye, toplu taşıma araçları ve taksilerle ulaşabilirsiniz.

Kalenin içinde kral mezarları, kuyular ve mağaralar bulunmaktadır. İlçe merkezinde bulunan tarihi ünye hamamının eskiden manastır olduğu bilinmekle birlikte, hala hamam olarak hizmet vermektedir.

M.ö 5-7 binli yıllardan kalma olduğu tahmin edilen, Tozkoparan mağarası, karıyaka mahallesinde, Balavuz kaya mezarları, Tekkiraz bölgesinde ise sırma kadavat kaya mezarları ile tarihi zenginliklerle doludur.

Şehir merkezinde 500 yıllık çınar ağacını ve etrafındaki surları da görmeniz mümkün. çamlık tarafında karaya 15 metre mesafede bulunan adada, Aya Nikola Kilisesinin kalıntılarını görmek mümkün.

İlçe merkezine 3 km uzaklıkta bulunan Yaz Konağı Mağarası da gezilebilecek yerler arasındadır.

Tarihi Kabadibek Evliyası Camii, Şeyh Yunus Türbesi, Cüneydi Bağdadi Türbesi, Hacı Yusuf Bahri Efendi Türbesi ve tarihi camileriyle ünye tarih kokan bir yer diyebiliriz.

Gezilebilen tarihi yerlerin hiçbirinde giriş ücreti vererek bilet almanız gerekmemektedir.

ünye'de Ne Yenir? Neleri Meşhur?

Ünye'yeOtobüs Bileti aldıysanız,Karadeniz'in olmazsa olması pidesini birde ünye de yemenizi tavsiye ederiz.

ünye lokumu, Sırgan çorbası, Bölceli Pancar, Galdirik Otu Kavurması, Hamsi Tavası, buğulaması, Fasulye Turşusu ve kavurmasıyla tipik bir Karadeniz kıyı kasabası olan ünye'nin ünlü yemekleri ise, mısır ekmeği, hamsili ekmek, su böreği, keşkek, ev baklavası ve kıvırma adı verilen, baklavaya benzer içinde yine yörede yetiştirilen bol fındıklı tatlıları sıralayabiliriz.

Ünye Otogarları

Ünye Otobüs Terminali
bus
ba-favicon-white