Yüksekova Otobüs Bileti

Yüksekova Otobüs Bileti Aldıktan Sonra Bilmeniz Gerekenler

Bilinenin aksine Yüksekova Türkiye'nin büyük ve gelişmiş ilçelerindendir. çabuk kalkınabilme potansiyeli olan ilçe nüfusunun genç olması işçi potansiyelinin büyüklüğünün göstergesidir. Dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan endemik bitki olarak adlandırılan ters lalesiyle meşhur olan ilçenin yeşil alanlarının fazla olması ve hava kirliliği oranının düşük olması dikkat çekicidir.

çarşı merkezinde bulunan ters lale heykeli bu ilçenin simgesidir. Hakkari beylerinden olan Melik Muhammed Esad'ın inşa ettirdiği medrese, yine Hakkari beylerinden Abdullah'a ait olan kayme sarayı, Urartulara ait kekyaşin ve topuzava anıtı ve hırvata köyü kalıntıları görülmeye değer tarihi mekanlardandır. Ama ilçeye gittiğinizde göreceksiniz ki çarşı merkezi çok kalabalıktır.

Yüksekova Otobüs Biletini Aldıktan Sonra Bilmeniz Gerekenler

Yüksekova bileti aldığınızda bilmelisiniz ki coğrafi konumu gereği gerçekten de yüksektedir. Bu sebeple soğuk bir ilçedir. Eğer ki kış aylarında gitmeyi düşünüyorsanız çok zorlanacağınızı hatırlatmak zorundayız.

çünkü bilinen kaynaklara göre kışın kar boyu 2 ile 2,5 metreyi bulmaktadır. Bu sebeple yazın veya yem yeşil alanları görmek için bahar aylarında gitmenizi tavsiye ederiz.

Yüksekova'yı Ziyaret Etmek İçin 5 Sebep

  • Endemik bitki olan Ters Laleyi görmek.
  • ülkenin güneydoğusunda bulunan yeri gezebilmek
  • Yeşil alanları olan dağlara çıkabilmek
  • Urartular zamanından kalma kalıntıları görebilmek
  • Melik Muhammed Esat medresesini görebilmek

Yüksekova Gezilecek Yerler

Yüksekova sınıra çok yakın bir şehir olduğu için ilçe içerisinde çok fazla gezebileceğiniz alan bulunmamaktadır.

Hakkari ilinin büyük ilçesi olması ile Hakkari merkezden dolmuşlar ile yaklaşık 1-1.5 saat yolculuktan sonra ilçeye ulaşıp özellikle tarihi ile öne çıkan yerleri keşfedebilirsiniz.

Melik Muhammed Esat Medresesi, Kayme Sarayı, Kekyaşin ve Topuzava Anıtları, Büyükçiftlik (Hırvata) Köyü kalıntıları gibi tarihi mekanlar gezip görmeniz için idealdir.

Yüksekova'da Ne Yenir? Neleri Meşhur?

Damak tatları iyi olan bu ilçenin meşhur yemeği keledoş, tırşık, borani, gerar, otlu peynir ve tandır ekmeğidir.

Yüksekova Otogarları

bus
ba-favicon-white