1
(12-65)
- +
(2-12)
- +
(0-2)
- +
(13-24)
- +
(65+)
- +
- +
Yeni bir şey deneyin!Tekrar Dene

Aşkabat Uçak Bileti

Para Birimi
Türkmenistan Manatı (TMT)
Zaman Dilimi
GMT +5
Aşkabat Şehri En İyileri
  • Tarihi Anıtlar
  • Gypjak Camii
  • Kaytaz Böreği

En Ucuz Aşkabat Varışlı Uçak Seferleri

Moskova - Aşkabat
Türk Hava Yolları
18 Tem 2019
İstanbul - Aşkabat
Türk Hava Yolları
18 Tem 2019
Bakü - Aşkabat
Deutsche Lufthansa
17 Tem 2019
Ankara - Aşkabat
Türk Hava Yolları
30 Tem 2019
Antalya - Aşkabat
Türk Hava Yolları
18 Tem 2019
Ağrı - Aşkabat
Türk Hava Yolları
26 Tem 2019
Adana - Aşkabat
Türk Hava Yolları
16 Tem 2019
Kayseri - Aşkabat
Türk Hava Yolları
25 Tem 2019
İzmir - Aşkabat
Türk Hava Yolları
08 Ağu 2019
Trabzon - Aşkabat
Türk Hava Yolları
14 Ağu 2019
Fiyatlar önümüzdeki bir ay için en ucuz uçak bileti fiyatlarıdır. Anlık olarak değişiklik gösterebilir.

En Ucuz Aşkabat Kalkışlı Uçak Seferleri

Aşkabat - İstanbul
Türk Hava Yolları
31 Tem 2019
Aşkabat - Moskova
S7 Airlines
17 Tem 2019
Aşkabat - Ankara
Türk Hava Yolları
24 Tem 2019
Aşkabat - Minsk
Belavia - Belarusian Airlines
14 Ağu 2019
Aşkabat - Antalya
Türk Hava Yolları
24 Tem 2019
Aşkabat - Adana
Türk Hava Yolları
26 Tem 2019
Aşkabat - Balıkesir
Türk Hava Yolları
07 Ağu 2019
Aşkabat - Lefkoşa
Türk Hava Yolları
19 Tem 2019
Fiyatlar önümüzdeki bir ay için en ucuz uçak bileti fiyatlarıdır. Anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Aşkabat Kalkışlı Gidilebilecek Popüler Şehirler

Aşkabat Kalkışlı Gidilebilecek Popüler Ülkeler

Aşkabat Şehri İçin Faydalı Bilgiler

Ülke Kodu
TM
Priz Voltajı ve Tipi
220v
Resmi Dil
Türkmence
Toplu Taşıma Fiyatı
29,84 TMT
Yemek Fiyatı
80 TMT
Alkolsüz İçecek Fiyatı
30 TMT

Aşkabat’a Gitmek İçin En Uygun Zaman

En Ucuz Mevsim
İlkbahar
En Ucuz Ay
Aralık
En Ucuz Gün
Çarşamba
En İyi Mevsim
Kış
En İyi Ay
Ocak

Ucuz Aşkabat uçak bileti ilen şehre gelen kişiler orta Asya'nın yapısı gereği çölde kurulmuş bi kendi olduğunu bilmelidir. Şehir çöl ortasında bulunan bir kent olması neticesiyle sert ve elverişsiz iklim özelliklerine sahiptir.

Karasal iklime hakim olan kentte nem oranının azlığından dolayı hava durumunda ani değişimler yaşanmaktadır.

Kışlar sert geçerken yazlar da aşırı sıcak olmaktadır. Bu yüzden kentin ilkbahar ayları olan Mart, Nisan, Mayıs döneminde ziyaret edilmesi önerilmektedir. Nem oranının düşüklüğünden dolayı kentte yağış oranı oldukça azdır.

Aşkabat Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

Havalimanı, Aşkabat'ın merkezinde bulunmakla birlikte havalimanında şehir içine ulaşım için pek çok opsiyon bulunmaktadır. Bu ulaşım yöntemleri şöyledir:

Taksi

Ortalama Fiyatı: 15 TMT

Özellikle turistler, havalimanından şehir merkezine kolaylıkla gitmek için taksileri tercih etmektedir. Taksi fiyatları yaklaşık 3,30 Türk Lirasından başlayarak kilometre başına 2,30 Türk Lirası Almaktadır. Şehir merkezi ile Aşkabat Havalimanı arasındaki mesafenin 10 kilometre olduğu düşünülürse Türk müşteriler yaklaşık 26,30 Türk Lirasına havalimanından şehir merkezine ulaşabilmektedir.

Araç Kiralama

Havalimanından şehir merkezine gidebilmek için kullanılabilecek bir diğer yöntem de araç kiralamaktır. Pek çok havalimanında bulunduğu gibi Aşkabat Havalimanı'nda da bulunan araç kiralama acentelerinden araç kiralayarak şehir içine konforlu bir biçimde ulaşım mümkün olmaktadır.

Otobüs

Ortalama Fiyatı: 0,20 TMT

Havalimanından Aşkabat merkeze gitmek için en uygun yöntem ise otobüslerdir. Taksi ve araç kiralamalara nazaran daha ucuz olan bu yöntemle havalimanından şehir merkezine ulaşım mümkündür.

Aşkabat Havalimanı Nerede? İçerisinde Neler Var?

Kafe
ATM
Büfe
Araç Kiralama
Otel
Wifi

Aşkabat Havalimanı, Türkmenistan'ın git gide artan yolcu geliş gidişleri için alternatif olması amacıyla yetkililer tarafından bir Türk firmasına yaptırılmıştır.

Aşkabat Havalimanı şehre çok yakın bir noktada bulunduğu için ulaşım kolay sağlanmaktadır.

Havalimanı Uluslararası bir nitelikte olmakla beraber Türkiye dahil dünyanın pek çok ülkesine seyahat imkanı sağlamaktadır. Bununla birlikte Türkmenistan içinde de birçok şehre iç hatlar terminalinden kalkan uçaklar vasıtasıyla ulaşmak mümkündür.

Havalimanı 146 bin metrekarelik Terminal binası, 50 odası olan bir havaalanı oteli, 8500 metrekare alana sahip VIP özel salonu, yaklaşık 4100 araç kapasitesi olan bir otopark binası ve 1820 araç kapasiteli açık otoparktan oluşmaktadır.

Yıllık yaklaşık 14 milyon yolcu ağırlama kapasitesi olan havalimanı, Türkmenistan'ın sembolü olan Laçin kuşu biçimindedir. Laçin kuşu, havalimanını diğer havalimanlarından farklı kılmaktadır. Öyle ki havalimanı bu formuyla pek çok mimari ödül almıştır. Aşkabat Havalimanı'nda Mars multifple aircraft system denen 22 adet küçük ya da 11 adet büyük gövdeli uçağı park etme sitemi bulunmaktadır.

Aşkabat’a Uçmak İçin 5 Sebep

  1. Aşkabat uçak bileti ile seyahat eden kişiler, ülkenin bağımsızlığını kazanmasının akabinde Türkmen vatandaşlarının politikası neticesiyle anıtlarla dolu olduğunu bilmesi gerekiyor. Kentte bu kadar çok anıt olmasının sebebi Türkmenistan'ın tarihinin gelecek nesillere aktarımına katkıda bulunmaktır. Şehirdeki en önemli anıtlar şunlardır: Tarafsızlık Kulesi, 1948 Aşkabat Depremzedeleri Anıtı, 10 Ahelteke Anıtı
  2. Tolkuchka Bazaar, Aşkabat'ın en önemli alışveriş merkezi niteliğine sahip bir çöl pazarıdır. Kent merkezine yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta bulunan Çöl Pazarı, Türkmen milletinin geçmiş yaşamıyla bugünkü yaşamı arasında köprü görevi gören malzemelere ev sahipliği yapmaktadır. Pazarda Türkmen kültürüne ait özel halılar, kıyafetler, çeşitli yiyecekler, işlemeler satılmaktadır.
  3. Türkmenistan'ın Yöresel Yemekleri, Türklerin geçmişteki göçebe yaşamı neticesinde şekillenmiştir. Türk kültürlerinin çoğunda olduğu gibi Türkmenistan'da da ekmek önemli bir yer tutmaktadır. Başlıca ekmek çeşitleri: pelir, petir, çörek, külçe. Aşkabat'ta Türkmenistan'ın yöresel yemeklerinin yenilebileceği pek çok restoran bulunmaktadır.
  4. Aşkabat'ın dünyanın en büyük çöllerinden biri olan Karakum'a sınırı vardır. Aşkabat'a ucuz uçak bileti ile gidenlerin mutlaka ziyaret etmesi önerilmektedir.
  5. Aşkabat'ta bir Türk firması tarafından yaptırılan Laçin Kuşu biçimindeki havalimanı, mimari olarak görülmeye değer bir yapıdadır.

Aşkabat Hakkında

Aşkabat, eski adıyla Poltoratsk, Orta Asya'da bulunan Türkmenistan'ın en büyük şehri ve başkentidir. Şehir, Karakum çölü ve Kopet sıradağları arasında konumlanmıştır. Aşkabat, 1881 yılında kurulmuş ve 1924 yılında Sovyetler Birliği'nin Türkmenistan merkezli başkenti olmuştur.

Şehir 1948 Aşkabat depreminde büyük bir yıkıma uğrasa da dönemin devlet başkanı Niyazov'un yürüttüğü kentsel yenileme projesinde geniş kapsamlı yenileme işlemine tabi tutulmuştur.

Şehir boyunca süren Karakum Kanalı, Ceyhun nehri sularını doğudan batıya taşımaktadır.

Aşkabat'ın nüfusu bir milyonu aşkın olmakla birlikte nüfusun büyük bir dilimini Türkmenler oluşturmaktadır. Şehirde Türkmenler dışında yaşayan azınlıklar şunlardır: Azeriler, Ruslar, Ermeniler. Şehirde yaşayan nüfusun büyük bir kısmı Müslüman'dır lakin şehirdeki Hıristiyanlığa mensup birey sayısı da kayda değer ölçüdedir.

Aşkabat Şehir İçi Ulaşım Bilgileri

Belediye Otobüsleri
0,30 TMT
Taksi
1,75 TMT/Km
Popüler Şehir İçi Ulaşım Aracı

Aşkabat'a gidenlerin en sık kullandığı ulaşım araçları otobüs ve troleybüslerdir. Fiyat olarak taksilere nazaran çok daha ucuz olan bu araçlar, tüm şehirde hizmet vermektedir.

Diğer Şehir İçi Ulaşım Araçları

Aşkabat'ta taksiler, daha konforlu ulaşımı tercih edenlerin sık sık kullandığı ulaşım araçlarıdır.

Aşkabat Vize Şartları

Türkmenistan Vize İstiyor mu?
Evet
Türkmenistan Vize Süresi
10 Gün
Türkmenistan Vize Ücreti
35 USD
Türkmenistan Vize Detayları
Diplomatik Pasaport hamili vatandaşlarımız 30 güne kadar vizeden muaftır.

Aşkabat’da Gezilecek Yerler

Gypjak Camii
Aşkabat Ulusal Müzesi
Türkmen Halı Müzesi
Saparmurat Türkmenbaşı (Niyazov) Sarayı
Nisa Antik Kenti
Adını Köyden Alan Cami: Gypjak Camii

Adını Aşkabat'a bağlı bir yerleşim biriminden alan cami 2004 yılında hizmete açılmıştır. Caminin inşa aşamasını başlatan Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurat Niyazov'un 2006 yılında hayata gözlerini yumması neticesinde lider caminin yanına onun için yapılmış bir türbeye defnedilmiştir. Aşkabat'ı ziyaret edeceklerin hem camiyi hem de türbeyi ziyaret etmeleri tavsiye edilmektedir.

Türkmenistan'ın En Önemli Müzesi: Aşkabat Ulusal Müzesi

Türkmenistan'ın en nitelikli müzesi olan Aşkabat Ulusal Müzesi’nde geçmiş medeniyetlerden kalma eserler, tablolar, resimler, tarihi heykeller, Türkmen kültürüne ait halı ve kilimler, ipekten yapılma kumaşlar ve bölgenin yöresel kıyafetleri başta olmak üzere yaklaşık 500 bin koleksiyon ziyaretçilerini beklemektedir. Müzede bunlara ek olarak jeolojik kalıntılar, geçmişte gerçekleşmiş savaşlardan kalma silahlar, takılar, ev eşyaları, madalyalar ve bazı fosiller bulunmaktadır. Türkmenistan hakkında nitelikli bilgiye sahip olmak isteyen herkesin Aşkabat Ulusal Müzesi'ni ziyaret etmeleri önerilmektedir.

Aşkabat'ın Ulusal Halı Merkezi: Türkmen Halı Müzesi

Aşkabat Ulusal Halı Müzesi de denilen kurum 1994 senesinde hizmete girmiştir. Müze, Türkmen halılarının en büyüklerine ev sahipliği yapmaktadır. Ziyaretçilerin müzede en beğendikleri halılar ise 18. ve 19. yüzyıl döneminde dokunmuş eski halılardır. Özellikle 18-19 ve 20. Yüzyıllarda dokunan antika halılar büyük rağbet görmektedir. 2001 yılında Türkmenistan'ın Sovyetler Birliği'nden kurtuluşunun 10. yıl kutlamaları için dokunan yaklaşık 301 metrekarelik halı da bu müzede sergilenmektedir. Türkmenistan'ı ziyaret edeceklere Türkmen kültürünü tanımaları adına Türkmen Halı Müzesi'ni ziyaret etmeleri önerilmektedir.

Türkmenistan'ın En Önemli Lideri Saparmurat Türkmenbaşı Sarayı

Türkmenistan'ın en önemli başkanlarından biri olan Saparmurat Niyazov burada yaşamış ve burayı merkez üssü olarak benimsemiştir. 2006 yılında hayata gözlerini yuman Cumhurbaşkanı 1985 yılından öldüğü yıla kadar bu sarayda yaşamıştır. Türkmenistan'ın sayılı eserlerinden olan Saparmurat Türkmenbaşı Sarayı'nın bahçesinde büyük bir havuz bulunmakta ve bahçe buna ek ağaç ve heykellerle örülüdür.

Perslerden Kalma Tarihi Bir Yapı: Nisa Antik Kenti

Aşkabat'ın güneybatı bölgesinde bulunan Bagir köyünde yer alan Nisa Antik kentinin milattan önce 250 yılında Persler tarafından idari amaçlı kullanıldığı düşünülmektedir. Arkeolojik çalışmalar sonucunda bölgede yağmalanmış hazineler ve türbelerin olduğu ortaya çıkmıştır. Bölgenin geçmiş yıllarda meydana gelen yer sarsıntılarından etkilendiği tahmin edilmektedir. 2007 yılı itibariyle Unesco dünya mirasları listesinde yer alan Nisa Antik Kenti, Aşkabat'a gelen turistleri çeken bir merkez özelliğine sahiptir.

Aşkabat’da Ne Yenir? Nesi Meşhur?

Kaytaz Böreği
Şekseki
Katlama
Petir
Yiyen Bir Daha Yemek İsteyecek: Kaytaz Böreği

Aşkabat'ın simgeleşmiş hamur işlerinde biri olan Kaytaz böreği, kıyma ve soğandan hazırlanan iç harcın bir hamur yığınına doldurulmasıyla yapılmaktadır. Aşkabat uçak bileti kullanan kişiler bu lezzeti mutlaka tatmalıdır.

Bir Düğün Geleneği: Şekseki

Bir tatlı olan şekseki, düğünlerde gelinin arkadaşları tarafından yapılan ve hamurdan oluşan bir tür tatlıdır.

Kaynanadan Geline Tatlı: Katlama

Katlama da Aşkabat'ın düğün gelenekleri arasında olan bir tatlıdır. Gelin evlendikten kırk gün sonra ailesinin evine gitmesi, damadın ailesinin katlama tatlısını hazırlayarak gelin evine göndermesi biçiminde işler.

Bir Ekmek Çeşidi: Petir

Türkmenistan'da ekmeğin büyük bir yeri vardır ve her yemeğin yanında servis edilir.

Kuzu Etinin Enfes Hali: Şaşlık

Şaşlık, kuzu etinin mangalda pişirilme yöntemiyle hazırlanan bir tür kebaptır.

Konaklama İçin Aşkabat Otel Seçenekleri

Ucuz Aşkabat uçak bileti ile seyahat eden kişiler için şehirde birçok otel ve konaklama alanı bulunmaktadır.

Oğuzkent Hotel

Aşkabat bölgesindeki en iyi otellerden biri olan Oğuzkent Hotel 4 yıldıza sahiptir. Hotelin müşterilerine sunduğu hizmetler kalanları gayet memnun etmektedir. Hotel tarafından müşterilerine sunulan hizmetler şunlardır: ücretsiz wifi, otopark, açık büfe kahvaltı. Ayriyeten otelin bir adet havuzu, spa, toplantı merkezleri, yürüyüş parkuru ve havaalanına ulaşım için servisleri bulunmaktadır. Aşkabat uçak bileti kullanan kişiler tarafından oldukça fazla tercih edilen bir oteldir.

231 Bitarap, Ashgabat 744000, Türkmenistan
Yyldyz Otel

24 katlı olan Yyldyz Otel, 107 metre yüksekliğe sahiptir. Yapımı 2013 yılında tamamlanan otelde 155 adet oda bulunmaktadır. Otel müşterilerine ücretsiz otopark, ücretsiz wifi, klima gibi hizmetler sunmaktadır. Otelin oda büyüklükleri epey geniş olmakla birlikte odalarda sigara içilememektedir. Havuz ve saunası bulunan otel şehir merkezine uzak mesafede yer almaktadır.

2002/5 (Bagtyyarlyk), 17, Aşgabat, Türkmenistan
Hotel Nissa

4 yıldızlı niteliğe sahip olan otel, ücretsiz wifi ve otopark gibi hizmetler sunmaktadır. Kahvaltı, otel ücretinin içindedir ekstradan kahvaltı parası ödenmesi gerekmez. Otelin restoranında çeşitli ülkelerin mutfaklarından yemekler servis edilmektedir. Otelin döviz bürosu vardır ve odalarda televizyon bulunmaktadır.

Galkynysh St 70, Ashgabat 744000, Türkmenistan

Aşkabat Uçak Bileti Fiyatları İçin Seferler

Güzergah Bilet Fiyatları Ortalama Sefer Süresi
Moskova - Aşkabat 889,99 TL 9 Saat 10 Dakika
Minsk - Aşkabat 1.209,59 TL 15 Saat 50 Dakika
İstanbul - Aşkabat 1.430,12 TL 3 Saat 40 Dakika
St. Petersburg - Aşkabat 1.609,11 TL 6 Saat 35 Dakika
Bakü - Aşkabat 1.657,61 TL 1 Saat 25 Dakika
Ankara - Aşkabat 1.733,52 TL 6 Saat 45 Dakika
Kiev - Aşkabat 1.748,28 TL 6 Saat 55 Dakika
Antalya - Aşkabat 1.755,95 TL 24 Saat 5 Dakika

Seyahatlerinizde Yardımcı Olabilecek Aşkabat ve Diğer Şehirler Hakkındaki Blog Yazılarımız

Siz Onları Yazar Olarak Tanıdınız, Şimdi Gezgin Ruhları ile Tanışma Zamanı!
Siz Onları Yazar Olarak Tanıdınız, Şimdi Gezgin Ruhları ile Tanışma Zamanı!
08 Nisan 2019
Yeni bir bakış açısı kazanmanın ve yaratıcılığınızı alevlendirmenin en iyi yollarından biri seyahat etmektir. Bize inanmıyor musunuz, en sevdiğiniz yazarlara sorun!   K. Rowling Her ne kadar İ
En Görkemli Yılbaşı Kutlamalarının Olduğu Yerler
En Görkemli Yılbaşı Kutlamalarının Olduğu Yerler
18 Aralık 2018
Yeni yıla yavaş yavaş yaklaşırken, kutlama hazırlıklarına birçok yerde başlandı. Her sene dünyanın dört bir yanında yeni yıl, büyük kutlamalarla karşılanıyor. Bu kutlamaların en görkemli olanlarını si
Uşak İle İlgili Muhtemelen Hiç Duymadığınız İlginç Bilgiler
Uşak İle İlgili Muhtemelen Hiç Duymadığınız İlginç Bilgiler
11 Ekim 2018
Ege Bölgesi’nin, İç Anadolu Bölgesi sınırında bulunan Uşak iki bölgenin kültürünün de harmanlandığı bir il olarak oldukça ilgi çekici bir yer. Ülkemizdeki elektriğin ilk kullanıldığı il olan Uşak, çal
Bu Evde Bir Terslik Var: Türkiye'deki Ters Evler!
Bu Evde Bir Terslik Var: Türkiye'deki Ters Evler!
04 Ekim 2018
Günümüzde bazı evlerde çok büyük bir terslik var ve bu terslik kesinlikle mecazi anlamda değil. Son zamanlarda sosyal medyada karşımıza insanların tavanda oturduğu, tüm eşyaların havada asılı durduğu

Aşkabat Uçak Seyahati Hakkında Kullanıcılarımızın Yorumları

Çok İyi (5)
İyi (1)
Orta (0)
Kötü (0)
Çok Kötü (0)
%83
%17
%0
%0
%0
Ortalama Puan
4,8
6 Değerlendirme
Muazzam bir güzelliği ve tarihi yapısı var.. Gidin gezin, görün
Farklılık olsun diye haftasonu gittiğimiz biryerdi hiç bilmiyorduk araştırma da yapmadık pek
Saklı cennet arıyorsanız doğru yer burası olmalı bizce
Tur ile gittik, gerçekten güzeldi. İkramlar falan on numaraydı
Eğer bir vejeteryan iseniz bu şehir sizin için pek iyi olmaz et yemekleri leziz
Tarihi kalıntıları hala duruyor, gezilip görülebilebilecek yerler arasında
2
6
Devamını Göster
Kaynaklar Hakkında Bilgilendirme

Bu sayfada kullanılan görseller veya materyaller kullanıcılara daha doğru ve açıklayıcı bilgi vermek amacı ile çeşitli kaynaklardan sağlanmış olabilir. Bu materyaller hakkında bilgi almak için bize İletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Aşkabat Uçak Bileti sayfasında sunulan veriler istatistik verileridir.

16.07.2019 03:10:25
İstanbul, (Tümü)
IS1T
TR
Aşkabat, (ASB)
ASB
TM

Arayın, Uçak biletiniz için yardımcı olalım!

+90 (850) 360 32 58
Sizi Arayalım
Beni Ara
https://biletall-cdn.mncdn.com/img-v7/ortak/preloader.svg?v=10948
/
10948