Azerbaycan Uçak Bileti

Azerbaycan Hakkında Bilgiler

Azerbaycan, Kafkas Dağları'nın Hazar Denizi'ne bakan ve Güneydoğu eteklerinde yer alan bir ülkedir.

Azerbaycan'a, İstanbul Atatürk Havalimanı veya Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan birbirinden kaliteli hava yolu şirketlerinin düzenlediği Azerbaycan uçak seferleri ile yaklaşık olarak günlük 55 uçuş olmakta, sezona göre bu uçuş yoğunluğu değişmektedir. Atatürk Havalimanı'ndan, Azerbaycan'a çok uçuş yapan ve popüler olan havayolu şirketleri; Türk Hava Yolları, Azerbaijan Airlines, Utair Aviation JSC ve Lufthansa, KLM, Qatar Airways olarak sıralanabilir. Azerbaycan'a hava yolu ile seyahat yapmak isteyenler, yolculukları için gerekli olan Azerbaycan uçak bileti için havalimanına gitmeden Biletall.com'dan kolayca temin edebilirler.

Seyahat edecek olan yolcular, popüler havayolu şirketi olan THY ile uçmak istediklerinde Biletall.com'a girip, THY seferlerini diğer firmalar ile karşılaştırarak online uçak bileti satın alabilirler. Biletall.com'da tüm havayolu şirketlerinin, Azerbaycan uçak bileti fiyatları listelenebilir ve verdiği hizmetlerle karşılaştırılarak kendinize uygun olanı seçebilirsiniz.

Azerbaycan uçak bileti karşılaştırması yaptıktan sonra biletini satın almak isteyenler, hususi ve hizmet pasaportu olan Türk vatandaşları Azerbaycan'a vizesiz gidebilir ve 90 gün kalabilirler.

Azerbaycan'a değişik amaçlarla seyahat edecek yeşil, gri, umumi ve siyah pasaport sahipleri için Azerbaycan vizesi uygulanmamaktadır.

Azerbaycan'ın kuzeyindeki Kafkas Dağları'nın rüzgarları kesmesi sebebi ile ılık bir iklimi vardır. Ilık iklim güneybatıda Lankeran bölgesine kadar devam eder. Güney kısmında ise sert rüzgarlar görülür. Yağmurlar çoğunlukla ilkbaharda yağar.

ülke ekonomisi petrole dayalıdır. Dünyanın belli başlı petrol üreticisi ülkeler arasında yer almaktadır. Petrol kuyularının büyük bir kısmı Apşeron Yarımadasın da toplanmıştır. Petrolden sonra önemli gelir kaynağı doğalgazdır. Azerbaycan sanayisinin temelini enerji, imalat ve kimya sanayi oluşturur.

Azerbaycan'ın Başkenti

Azerbaycan'ın başkenti, ticari, politik ve kültürel merkezi kabul edilen Bakü'dür.

Azerbaycan Nüfusu - Azerbaycan Resmi Dili

Azerbaycan'ın nüfusu 9 milyonun üzerindedir. ülkenin resmi dili ise Azerice'dir.

Azerbaycan Para Birimi

Azerbaycan, para birimi olarak Azerbaycan Manat'ı kullanılır.

Azerbaycan'da Saat Kaç?

Azerbaycan Türkiye saat farkı olarak 1 saat ileridedir. Türkiye'de saat 10:00 iken Azerbaycan'da 11:00'dir.

Azerbaycan'da Ne Ucuz? Azerbaycan'dan Gelirken Ne Getirilir?

Azerbaycan'ın taşra bölgesi oldukça ucuzdur. Fakat başkent Bakü oldukça pahalı bir şehirdir. Bakü şehri İstanbul şehri gibi pahalı bir şehirdir. Azerbaycan'da mürebbe oldukça yaygın olarak tüketilen bir reçel çeşididir. çoğunlukla çayın yanında ikram edilir.

Azerbaycan'ın gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerinden Bakü şehri başta olmak üzere, birbirinden özel tarihi yapıları da vardır.

Azerbaycan ülke nüfusunun yarısı Bakü şehrinde yaşar. Hazar Denizi kıyısında bulunur ve büyük limana sahiptir. Amfi tiyatro biçiminde inşa edilmiş ve her iki tarafı denize açılır. Dünyanın güzel yerleşim kentlerinden biridir.

  1. yüzyıl dönemine ait bir kaledir. Bakü şehrinin eski eserlerinden bir tanesidir. Kulenin altında bulunan sergi salonlarını ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. 30 metre yüksekliğinde bulunan taş yapının teras bölümünden şehri izleyebilirsiniz.

Modern Bakü şehrinin sembolleri arasında yer alan üç gökdelenin yapımı 2012 senesinde tamamlanmıştır. 190 metre uzunluğunda olan bu yapıların üzerinde LED ekranlarda geceleri yükselen alev görüntüleri meydana geliyor.

Birçok uluslararası festivallere ev sahipliği yapan modern bir yapıda olan Haydar Aliyev Kültür Merkezi, Azerbaycan ülkesinin sembolü gibidir. İçerisinde galeri sergisi yapılabilecek salonlar, oditoryum ve müze salonları bulunuyor.

Azerbaycan ülkesi diğer Sovyet Cumhuriyetleri'ni takip ederek, 30 Ağustos 1991 tarihinde bağımsızlığını ilan etmiştir ve Bağımsız Devletler Topluluğu'na üye olmuştur.

Biletall.com'dan ulaşabileceğiniz en ucuz Azerbaycan uçak bileti ile biletinizi satın alarak Azerbaycan'ın birbirinden güzel şehirlerini ziyaret edebilirsiniz.

Bakü

Azerbaycan'ın başkenti olan Bakü kenti, ülkenin büyük ticari, sanat ve kültürel merkezidir. Hazar denizi kıyısında bulunmaktadır. Aynı zamanda ülkenin büyük limanına sahiptir. Şehri eski ve modern yapılarının bir arada görülebileceği dünyanın güzel yerleşim yerlerinden bir tanesidir. İçeri şehir olarak isimlendirilen eski şehir, dar sokakları, taş yapıları ile birçok tarihi yapı ve kalıntıları bir arada bulabilirsiniz. Şehrin modern yüzü ise gökdelenler, çağdaş mimarinin değişik örnekleri yer almaktadır. İlginç yapıda olan binalar içerisinde alışveriş merkezleri ve eğlence merkezleri bulunuyor.

Aynı zamanda Bakü şehrinin plajları da çok güzeldir. Aynı zamanda gaz endüstrisinin ve petrol endüstrisinin merkezi olan Bakü şehri, aynı zamanda bir sanayi şehridir. Şehrin etrafında bulunan çok sayıda çamur volkanları ve tuz gölü bulunmaktadır.

Gence

Azerbaycan ülkesinin ikinci büyük şehridir. 2500 senelik bir tarihe sahip olsa da geçmiş kalıntıları artık şehirde bulmak oldukça zordur. Kentin gezilecek yerleri arasında Cuma Camii, duvarlarının büyük bir kısmı şişelerle örülmüş şişe ev, Kafkas- Arnavut Kilisesi, Hükümet Binası gezilecek önemli yerler arasındadır. Doğası da oldukça güzel ve cezbeden bir görüntüye sahiptir. Kepez Dağı'nın eteklerinde bulunan Göy-Göl mutlaka görülmelidir.

Şeki

2016 senesinde Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanını almıştır. Azerbaycan ülkesinin kuzeyinde bulunmaktadır. 1968 yılına kadar Nuxa ismi ile anılmıştır. ülkenin eski ve turistik şehirlerinden bir tanesidir. Her sene yüzlerce yabancı turisti ağırlayan bu eşsiz şehir kültürel ve tarihi güzellikleri ile gelenleri hayran bırakıyor. Azerbaycan Türkiye uçak biletleri alınarak bu tarihi güzel şehir gezilebilir.

ülkeye, Azerbaycan ucuz uçak bileti avantajları ile gelenler, beklentilerinin çok üstünde bir manzara ile karşılaşacaklar. Olağanüstü vakitler geçirerek, unutulmaz anlara şahit olacaklarını garanti edebiliriz.

Azerbaycan'da Deniz Turizmi için Nerelere Gidilir?

Azerbaycan'a deniz turizmi nedeniyle seyahat edenler, muazzam+ güzelliklere sahip sahil ve plajları görünce, oldukça etkilenecekler. ülkenin deniz turizminde başı çeken bölgesi Hazar Denizi'dir. Bu bölgede bulunan sahiller, denize girmek için gelenlere hem doğal güzellikler hem konaklama hem de birçok sosyal aktiviteler ve su sporları için her türlü imkânı sağlamaktadır.

Azerbaycan'dan Ne Alınır? Alışveriş Yapılacak Yerler

Bakü kentinde eski şehir denilen surların içinde hediyelik eşya satılan çok güzel dükkanlar bulunmaktadır. Azerbaycan halısı ve kilimi oldukça meşhurdur. Aynı zamanda birçok hediyelik ve antika eşyalar bulunabilir. Fakat fiyatları oldukça pahalıdır. Yöresel Azerbaycan kıyafetleri, çikolatalı badem tatlısı alınabilir. Minyatür kitaplar alabileceğiniz bir kitapçı bulunmaktadır.

Azerbaycan'ın Doğal Güzellikleri

Azerbaycan'ın Hazar Denizi'ne kıyısı olan tüm sahilleri olağanüstü doğal güzelliklere sahiptir. Plajlarının yanı sıra Kız Kulesi, Şirvanşahlar Sarayı, Ramana Kalesi, Gobustan Milli Parkı isimli doğal yaşam parkları, ülkenin doğal güzellikleri arasındadır.

Azerbaycan'da Gezilecek Tarihi Yerler

Azerbaycan'da gezilmesi gereken çok fazla tarihi yer bulunuyor. Bunların başlıcaları; Teze Pir Camisi, Şehir Duvarları, Kız Kulesi, çeşme Meydanı, Şehit Mezarlığı, Ateşgah sadece bazılarıdır. Görülmeye değer birçok tarihi yapısı ve güzellikleri bulunuyor.

Azerbaycan Gezi Rehberi

Şehir merkezlerinde hemen hemen her sokakta otobüs ve minibüs durakları bulunmaktadır. Bu araçlar ile oldukça geniş güzergâhlara gidilebilmektedir. Otobüslerde kart ya da AKBİL tarzında bir sistem yok. Otobüse girince içerde bulunan görevliden bilet alabiliyorsunuz. Bilet fiyatları 0.20 Azeri Manatı olmaktadır.

Metroda bölgede oldukça sık kullanılan araçlardandır. Ekonomik açıdan diğer araçlara göre daha iyidir.

Taksi kullanımı eğer bütçenizi idareli kullanmanız gerekiyorsa pek uygun değildir. Bir yere gitmeden önce pazarlık yapılırsa olası sürprizlerden uzak durmuş olursunuz.

Mutfağı dünyaca ünlü olan ülkeye gelenlerin tatları damağında kalacak birçok yemek çeşidi bulunuyor.

Dolmanın Güzel Hali

ülkemizde yapılan dolmaya göre daha küçük fakat oldukça lezzetlidir.

Mükemmel Mantı, Düşbere

ülkemizde mantı olarak isimlendirilmektedir. Azerbaycan da Düşbere ismi verilir ve oldukça lezzetlidir. Mutlaka denenmesi tavsiye edilir.

Et Yemeği Olan, Piti

Şeki şehrinin meşhur bir yemeği olan nohut ve etle saatlerce çömlekte kısık ateşte pişirilen harika bir yemek çeşididir. Mutlaka tatmanız gereken nefis bir lezzettir.

Böylesini Denemediniz, Lüle Kebabı

Azerbaycan ülkesinin fazla tercih edilen bir kebabıdır. Dış görünümü silah lülesine benzetilmesinden dolayı lüle kebabı ismi verilmiştir. Harika bir lezzet olmasından dolayı mutlaka tadılması gereken bir lezzettir.

Dünyanın Güzel Reçeli, Mürebbe

çay ile ikram edilen bir reçel çeşididir. Harika bir lezzettir.

Azerbaycan'da Yenecek Güzel Yemekler

Azerbaycan'da yenecek güzel yemekler mantı ve et yemeklerinden oluşmaktadır. Bu yemeklerin bazıları ise; Düşbere, Piti, Dolma, Soyutma, Lüle Kebabı, Fisincan Pilacı, Xaş olarak sayılabilir.

Azerbaycan Seferi Düzenleyen Uçak Firmaları

Popüler Azerbaycan Havalimanları

Havalimanı Telefon Şehir Merkezine Uzaklık Ulaşım
Haydar Aliyev Havalimanı
Nakhchivan Havalimanı
Lankaran Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Zaqatala Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Ganja Havalimanı 0 km Taksi, Otobüs
Qabala Havalimanı
flight
ba-favicon-white