Bişkek Uçak Bileti

Bişkek Hakkında Bilgiler

Bişkek, 199 951 kilometrekarelik alanı kaplayan ve bağımsız Türk devletlerinden biri olan Kırgızistan'ın başkentidir. Kırgızistan'ın kuzey tarafında, Kazakistan sınırında yer alır. Asya'nın önemli ticaret yollarından biri kabul edilen İpek Yolu güzergahında bulunan ve kervanların dinlenme yeri olarak işlevleşen bölgede özbek hanı Kokhand bir kale inşa ettirmiştir.

1862 senesinde Ruslar tarafından bu kale yıkılarak bölge onların egemenliğine geçmiştir. Ruslar, Bişkek'i “Pişpek” ismiyle kullanmışlardır. 1878 senesinde Kırgızistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nin başkenti olmuştur ve kentte 1926-1991 yılları arasında General Mahail Frunze şerefine “Frunze” ismi kullanılmıştır. 1991 yılında bağımsızlığa kavuşulduğunda kentin ismi “Bişkek” olarak değiştirilmiştir.

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te Kırgızca ve Rusça dilleri konuşulur. Bu ülkeyi tatil amacıyla ya da iş seyahati kapsamında ziyaret edecek kişilerin bu dillerden birini bilmesi onlara büyük kolaylık sağlayacaktır.

Türkiye ile Bişkek arasında üç saatlik bir zaman farkı vardır. Bişkek, Türkiye'ye göre üç saat ileridedir. Yani Türkiye'de saatler 10.00'u gösterirken Bişkek'te saat 13.00'tür. Uçak bileti alırken bu önemli ayrıntıyı göz önünde bulundurmak gerekir.

Bişkek iklim olarak karasal iklim kuşağındadır. Bu da yaz aylarının kurak geçmesine yol açar. çok yağış aldığı mevsim ilkbahardır. Denizden uzak ve rakımın yüksek olduğu kentte aralık, ocak ve şubat aylarında dondurucu soğuklar yaşanabilir. Ortalama sıcaklık değeri bu aylarda -4 dolaylarındadır. Yaz aylarında ise hava sıcaklığı ortalama 23 derece civarındadır. Türkiye'nin iklim özellikleri dikkate alındığında Bişkek'i ziyaret etmek için yaz aylarının sıcaklığı daha elverişlidir.

Bişkek Seferi Düzenleyen Uçak Firmaları

Bişkek Havalimanları

Havalimanı Telefon Şehir Merkezine Uzaklık Ulaşım
Manas Havalimanı

Tüm Şehirlere Uçak Biletleri

flight
ba-favicon-white